Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
Açıklanamayan Kilo Kaybı – Wisteria

Wisteria

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Çoğu insan, sağlığı iyileştirmenin bir yolu olarak veya stresin bir sonucu olarak kilo verir. İstenmeyen kilo kaybına neden olan durumlar da vardır ve bunlar tipik olarak sağlık sorunlarıyla ilgilidir.

Açıklanamayan kilo kaybı, ciddi bir sağlık durumunun veya hastalığın belirtisi olabilir. 6 ila 12 ay içinde kilonuzun yüzde 5’inden fazlasını kaybetmeniz önemli kabul edilir ve doktorunuzun dikkatine satın alınması gerekir.

Açıklanamayan Kilo Kaybının Yaygın Nedenleri

İstenmeyen kilo kaybı endişe kaynağı olabilir ve aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine işaret edebilir:

Kas Kaybı

Kas kaybı veya kas kaybı, kasıtsız kilo kaybının bir nedenidir çünkü kas kütlesi genel kilonuza katkıda bulunur. Semptomlar kas güçsüzlüğünü içerir ve uzuvlarınız normalden daha küçük görünebilir. 

Bu, kaslarınızı bir süre kullanmadığınızda olur ki bu, egzersiz yapmayan veya çalışma masası işi yapmayanlarda yaygındır. 

Aşırı Aktif Tiroid

Tiroidiniz aşırı aktif olduğunda ve çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde , metabolizmanız etkilenir. Bu, hızlı bir şekilde kalori yakmanıza neden olur ve istenmeyen kilo kaybına neden olabilir. 

Ayrıca uyku, yorgunluk ve ısıya tahammülsüzlük sorunu da fark edebilirsiniz. Ciddiyetine bağlı olarak, aşırı aktif bir tiroid ilaçlarla tedavi edilebilir.

Romatizmal eklem iltihabı

Bu otoimmün durum eklemlerinize saldırarak kronik iltihaplanmaya neden olur. Kronik iltihaplanma metabolizmanızı hızlandırarak kilo kaybına neden olabilir. Özellikle uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra eklemlerinizde şişlik ve ağrı hissedeceksiniz.

Konjestif Kalp Yetmezliği

CHF, kalp yeterince kanla dolamadığında veya kalp yeterli güçle kanı pompalayamadığında veya her ikisiyle birden gelişir. Kalbin bir veya iki tarafını etkileyebilir ve yemek yerken nefes almayı zorlaştırır. 

Hasarlı kalp dokusunun iltihaplanması da metabolizmanızı hızlandırır. Kilo kaybı, konjestif kalp yetmezliğinin ana komplikasyonlarından biridir. 

Diyabet

Tip 1 diyabet, bağışıklık sisteminizin pankreasınıza saldırmasına neden olduğu için açıklanamayan kilo kaybına neden olur. Bu olduğunda insülin üretemezsiniz ve insülin olmadan vücudunuz enerji için glikoz kullanamaz. 

Böbrekleriniz glikozu idrarınızdan çıkarır ve bu işlem sırasında kalori yakılır. 

Depresyon

Kilo kaybı, depresyonun yaygın bir yan etkisidir. Depresyon , beynin iştahı kontrol eden kısımlarına müdahale eder ve iştahsızlık kilo kaybına neden olur. İştahsızlık ile birlikte depresyonunuz sinirlilik, düşük enerji, düşük konsantrasyon ve uyku problemlerine neden olur.

IBD

İltihaplı bağırsak hastalığı genellikle açıklanamayan kilo kaybına neden olur. IBD, vücudunuzu kalıcı bir katabolik duruma sokan kronik iltihaplanma ile işaretlenmiştir. Bu, vücudunuzun sürekli enerji kullandığı anlamına gelir ve bu da kilo kaybına neden olur. 

IBD ayrıca iştahı azaltan ve kilo kaybını artıran açlık hormonları olan leptin ve grelin üretimini de kesintiye uğratır. 

KOAH

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve mukus olmadan hafif öksürüğe neden olan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Daha sonraki aşamalarda, yorucu nefes çok fazla kalori yaktığından kilo kaybına neden olabilir. 

Endokardit

Bu, kalbin iç zarının iltihaplanmasıdır ve ateşin yanı sıra iştah kaybına da neden olur. Yüksek vücut ısısı metabolizmayı hızlandırarak vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasına ve daha hızlı kilo vermesine neden olur. 

Kanser

Kanserin ilk belirtilerinden biri, on kilo veya daha fazla açıklanamayan kilo kaybıdır. Kanser vücuttaki iltihaplanmayı arttırır , bu da kas kaybına neden olur ve iştahı düzenleyen hormonları bozar. Tümörler ayrıca dinlenme enerjinizi artırabilir, bu da dinlenirken bile daha hızlı kalori yakmanıza neden olur. 

Addison Hastalığı

Bu, bağışıklık sisteminiz adrenal bezlere saldırdığında ve yeterli kortizol üretemediğinde gelişir. Bu hormon metabolizmayı ve iştahı düzenler, bu nedenle düşük seviyeler kilo kaybına neden olur. Ayrıca yorgunluk ve kas güçsüzlüğü yaşayacaksınız.

Sağlıklı Kilo Verme

Obezite, diyabet, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve hatta kanser gibi birçok ciddi hastalığa katkıda bulunur. Kasıtlı olarak kilo vermenin faydaları vardır ve sağlığınızı ve ömrünüzü artırabilir. Egzersiz ayrıca kasları yeniden inşa etmenize ve iyi bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, dengeli bir diyet ve egzersizi içerir. Pek çok insan tek ihtiyacın olan şeyin diyet olduğunu düşünüyor, ancak egzersiz hayati bir rol oynuyor. 

Egzersiz , metabolizmanızı artırarak ve her gün yaktığınız kalorileri kontrol etmenizi sağlayarak kilo vermenize ve kilo vermenizi sürdürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yağsız vücut kütlesini artırmanıza yardımcı olur, bu da kaç kalori yaktığınızı artırabilir. 

Egzersiz yapmak ayrıca vücut yağını azaltarak ve kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltarak daha iyi sağlığı destekler. Ayrıca depresyonu iyileştirdiği de gösterilmiştir. 

Sağlıklı kilo vermek için egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, en önemli olan tek seansta yaptığınız egzersizden çok toplam egzersiz miktarıdır. Haftada beş gün, günde otuz dakikayı hedefleyerek günlük egzersize izin vermek için yaşam tarzınıza küçük değişiklikler dahil edebilirsiniz. 

En iyi sonuçları almak için egzersiz türlerini değiştirdiğinizden emin olun. Yoga, esneme, aerobik egzersiz ve kuvvet antrenmanı yapmayı deneyin. 

Ayrıca, günlük rutininizde kilo vermeye iyi bir şekilde fayda sağlayacak ince değişiklikler de yapabilirsiniz:

♦ Daima asansörler ve yürüyen merdivenler yerine merdivenleri kullanın.
♦ İşe giderken veya iş yaparken arabaya binmek yerine yürüyün veya bisiklete binin.
♦ Hedeflerinizden daha uzağa park edin, böylece daha fazla yürümek zorunda kalırsınız.

Her zaman doktorunuzla kilo verme ve kullanmayı planladığınız yöntemler hakkında konuşun. İsteyerek yapıldığında bile, çok fazla kaybetmediğinizden ve kendinizi çok fazla zorlamadığınızdan emin olmanız önemlidir. Doktorunuz, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için egzersiz ve diyet değişikliklerini içeren sağlıklı bir kilo verme programını en iyi şekilde önerebilir. 

Kilo Kaybı İçin Doğal Tedavi

Sindirim bozukluğuna bağlı kasıtsız kilo kaybı yaygındır. Bu kilo kaybını tedavi etmenin doğal alternatifleri, sağlıksız bir bağırsağı ele almayı içerir.

Sızdıran bir bağırsak veya sindirim bozukluğu, sindirimi ve besin emilimini kesintiye uğratan iltihaplanmaya neden olur. Kilo kaybına neden olan budur. Bağırsakları onararak, optimal sindirimi teşvik edebilir ve istenmeyen kilo kaybını ve yetersiz beslenmeyi önleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir bağırsak oluşturmak için bazı doğal tedavi seçenekleri şunları içerir:

♦ L-glutamin:  Bu amino asit, vücut tarafından bağırsak duvarındaki hücreleri beslemek için kolayca kullanılır. Bu, kilo kaybına katkıda bulunabilecek sızdıran bağırsakları önler. 

♦ Kaprilik asit: Bu doymuş yağ asidi, bağırsaktaki hasarın onarılmasına yardımcı olur ve bağırsaklarda antibakteriyel ve antiviral koruma sağlar. Enfeksiyondan bu doğal koruma, istenmeyen kilo kaybını önleyebilir. 

♦ Sindirim enzimleri:  Bunlar, yediğiniz yiyeceğin düzgün bir şekilde parçalanması için gereklidir. Bunlar olmadan, yiyecekler kullanılabilir besinlere bölünmez ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bileşikler haline gelir. Bu, yetersiz beslenme ve kilo kaybına neden olabilir.

Bazen kilo vermenin nedeni karaciğer hasarı olabilir. Sağlıksız bir karaciğer, bağırsaklarda emilen besinleri gerektiği gibi işleyemez. Bu, yetersiz beslenme ve kilo kaybına neden olabilir.

Karaciğer hastalığının en yaygın semptomlarından biri kasıtsız kilo kaybıdır. Karaciğerinizi Siyah Ceviz Kabuğu Tozu ile koruyarak bunu önleyebilirsiniz. Bu antibakteriyel bileşik, karaciğerinizi kanserden ve hastalıklardan korur.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Kilo vermeniz önemliyse ve diğer açıklanamayan belirtilere eşlik ediyorsa, doktorunuzu görmeniz gerekir. Kilo vermenizin arkasındaki nedeni belirlemek için testler yapabilirler. Altta yatan durum keşfedildikten sonra tedavi edilebilir ve daha fazla kilo kaybı önlenebilir. 

Kasıtlı olarak kilo vermek söz konusu olduğunda, bunu sağlıklı bir şekilde yapmak çok önemlidir. Bu, dengeli bir diyet yemeyi ve düzenli egzersiz yapmayı içerir ve bu, genel sağlığınız için faydalı olacaktır.