Wisteria

Candida Büyümesi Nedir?

Candida, vücudunuzda yaşayan bir maya türüdür. Küçük miktarlarda Candida problemli değildir, ancak belirli koşullar aşırı büyümeye neden olabilir ve bu da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. 

Kandidiyazis olarak bilinen bir enfeksiyon gelişir ve bu insanlarda en sık görülen enfeksiyonlardan biridir. Vücudunuzdaki yararlı bakteriler tipik olarak mantarı kontrol altında tutar, ancak bozulursa veya bağışıklık sisteminiz tehlikeye atılırsa, Candida kontrolden çıkabilir.

Candida Aşırı Büyüme Nedenleri

Candida maya büyümesine katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

♦ Yararlı bakterilerinizi patojen türlerle birlikte öldüren antibiyotik kullanmak
♦ Yüksek alkol tüketimi
♦ Zayıflamış bağışıklık sistemi 
♦ Diyabet
♦ Yüksek stres seviyeleri
♦ Şeker ve rafine karbonhidratlar açısından zengin bir diyet
♦ Doğum kontrol hapları almak

Candida Aşırı Büyüme Belirtileri

Candida şekil değiştirerek kendini koruma özelliğine sahiptir. Kan dolaşımına girdikten sonra, Candida vücudun herhangi bir yerine gidebilir. Bu, aşırı büyüme semptomlarının vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceği anlamına gelir. 

Aşırı büyümenin en yaygın belirtileri şunlardır:

♦ Egzama, sedef hastalığı veya kızarıklık gibi cilt sorunları
♦ Şişkinlik , kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları
♦ Kronik yorgunluk
♦ Deri ve tırnak mantarı enfeksiyonları
♦ Güçlü şeker veya karbonhidrat isteği
♦ Sinirlilik, ruh hali değişimleri, depresyon veya anksiyete
♦ Beyin sisi , konsantre olma zorluğu ve zayıf hafıza

Candida Aşırı Büyüme Teşhisi

Candida aşırı büyümesini teşhis etmek için fiziksel muayene ve semptomlarınızın tartışılması kullanılır. 

Enfeksiyonun yerine bağlı olarak kan testleri ve dışkı örnekleri de alınabilir. Enfekte vücut bölgesinden bir örnek alınabilir ve test için laboratuarlara gönderilebilir. Sonuçlar genellikle birkaç gün sürer ve tedavi hemen başlayacaktır.

Candida Aşırı Büyüme Tedavisi

Antifungal ilaçlar , Candida aşırı büyümesinin birincil tedavi şeklidir, ancak bu, bireyin yaşına, ciddiyetine ve bağışıklık sistemi durumuna bağlıdır. İlaçların çoğu ağızdan alınır, ancak ağır vakalarda intravenöz olarak verilebilir. 

Mayanın artık kan dolaşımınızda kalmadığından emin olmak için, tüm semptomlar ortadan kalktıktan sonra tedaviye iki hafta devam edilmelidir. Enfeksiyonun kemiklere, kalbe veya merkezi sinir sistemine ulaştığı durumlarda, tedavinin daha uzun sürmesi gerekecektir.

Candida Aşırı Büyüme Diyeti

Candida gibi maya, şekerle büyür, bu nedenle şeker oranı yüksek bir diyet aşırı büyümeyi teşvik eder. Araştırmalar, artan şeker alımının ağızda artan maya sayısının yanı sıra daha sık enfeksiyonlarla bağlantılı olduğunu bulmuştur. 

Şekeri ortadan kaldırmak veya azaltmak tüm mayalara karşı etkili olmayacaktır, ancak aşırı büyümeyi ve Candida enfeksiyonu riskini önleyebilir. Esasen Candida’yı aç bırakarak, verimli bir şekilde büyüyemez ve yayılamazlar.

Diyetlerinize sarımsak ve zerdeçal gibi faydalı baharatlar eklemek de Candida’yı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Sarımsağın, Candida’nın ağzınızdaki hücrelere bağlanma yeteneğini azalttığı gösterilmiştir. 

Zerdeçal, Candida mayasını öldürme ve büyümelerini azaltma kabiliyeti nedeniyle daha etkili olduğu bulunmuştur. Çoğu durumda, zerdeçalın önde gelen antifungal ilaçlardan daha etkili olduğu bulunmuştur. 

Aşırı maya büyümesi tedavisine ek olarak, zerdeçal, ecza dolabınıza ideal bir katkı sağlayan birçok faydaya sahiptir . 

Aşırı Candida Büyümesi için Doğal Tedaviler

İlaçlar, maya aşırı büyümesini ortadan kaldırmaya ve sağlıklı koşulları yeniden sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu sağlandıktan sonra, diyet değişiklikleri ve ek doğal tedavi seçenekleri, doğal bakteri topluluğunuzu destekleyerek Candida’yı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Bu, Candida’nın aşırı büyümesinin tekrar bir sorun haline gelmesini engeller.

Bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını destekleyen tedavi, gelecekteki Candida aşırı büyüme problemlerini ve enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir bağırsak ve bakteri topluluğu elde etmenin en iyi yolu probiyotiklerdir. 

Probiyotikler, bakteri koloninizin yenilenmesine yardımcı olabilir ve bu da Candida’yı kontrol altında tutacaktır. Probiyotikler takviye olarak alınabilir veya yoğurt, kefir, lahana turşusu, kimchi, kombucha ve turşu gibi fermente gıdalarda bulunabilir .

Candida Aşırı Büyümesinin Çeşitleri Nelerdir?

Candida aşırı büyümesinin varyasyonları, vücutta enfeksiyonun üstesinden gelen alanlarla ilgilidir.

♦ Ağız, boğaz ve yemek borusu: Bu aynı zamanda oral pamukçuk olarak da bilinir ve iç yanakta, ağzın çatısında ve boğazda beyaz lekelere neden olur. Acil tedavi olmaksızın enfeksiyon yemek borusuna yayılabilir. Özofagus kandidiyazı, HIV’li bireyler arasında yaygın bir enfeksiyondur.

♦ Vajinal kandidiyazis: Candida tipik olarak vajinal bölgede yaşar, ancak büyüdüğünde enfeksiyona neden olur. Semptomlar kaşıntı, ağrı ve anormal akıntıyı içerecektir. Semptomlar diğer vajinal enfeksiyonlara benzer, bu nedenle uygun tedavi için tanı konulması önemlidir . 

♦ İnvazif kandidiyazis: Bu daha ciddi versiyon beyin, kan, kalp, göz ve kemikleri etkiler ve hastanede yatan hastalarda yaygındır. 

Candida Aşırı Büyüme İstatistikleri

♦ Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama Candida büyüme oranı 100.000 kişide 9’dur.

♦ CDC, her yıl 25.000 Kandidiyaz vakası olduğunu tahmin etmektedir.

♦ Candida aşırı büyümesi 65 yaşın üzerindeki yetişkinler arasında daha yaygındır ve muhtemelen zayıf bağışıklık sistemlerinin bir sonucudur.

♦ Candida aşırı büyüme oranları, siyah bireyler için siyah olmayanlara kıyasla iki kat daha yüksektir.

Candida Büyümesi ve Çocukları

Candida, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da büyümüş olabilir ve benzer semptomlar üretir. Tipik olarak zayıflamış bir bağışıklık sisteminin bir sonucudur. 

Bebeklerde, Candida mayasının aşırı büyümesine genellikle kötü hijyen ve bebek bezi değişimleri arasında çok fazla zaman geçmesi neden olur. Enfeksiyon yetişkinlerle aynı şekilde tedavi edilir. Bazı nadir durumlarda, yaşamı tehdit eden koşullar gelişebilir, bu nedenle hızlı teşhis ve tedavi önemlidir.  

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Candida, insanlarda yaygın bir enfeksiyon nedenidir, ancak kolayca tedavi edilebilir. Aşırı büyümenin varlığını belirlemenize yardımcı olacak çok sayıda belirti vardır. Teşhis edildikten sonra tedaviye başlayabilirsiniz. 

Enfeksiyonun yayılmasını ve daha ciddi komplikasyonlara neden olmasını önlemek için aşırı büyümeyi hızlı bir şekilde tespit etmek ve tedaviye hemen başlamak önemlidir. Tedavi edildikten ve Candida seviyeleri normale döndüğünde semptomlar kaybolur ve sağlığınız geri gelir.