Wisteria

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, protein glütenine anormal bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu bir otoimmün sindirim bozukluğudur. Bu protein, buğday ürünlerinde bulunur ve bu proteine ​​duyarlılık nedeniyle, mevcut olduğunda bağırsak duvarı boyunca iltihaplanma meydana gelir. 

Çölyak hastalığı ayrıca bağırsağınızdaki besin emiliminden sorumlu küçük çıkıntıları yok eden toksinlerin üretimine de neden olur. Sonuç olarak, yetersiz beslenme ve diğer ciddi sağlık sorunları riski altındasınız.

Çölyak Hastalığının Nedenleri

Gluten, çölyak hastalığının veya daha spesifik olarak, gluteni sindirememe hassasiyeti ve yetersizliğinin nedenidir. Mevcut olduğunda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla gluteni yabancı olarak tanımlar ve bu da bir enflamatuar yanıtı tetikler. 

Vücudunuzun glütene aşırı tepkisi genetik olabilir veya diğer otoimmün hastalıklar, diyabet, duygusal stres veya ameliyattan sonra veya ciddi bir viral enfeksiyonla bağlantılı olarak gelişebilir.

Çölyak hastalığı, glüten duyarlılığıyla aynı şey değildir, bu da glüten tüketildiğinde daha az şiddetli bir reaksiyona neden olur.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişir. Yenilen glüten miktarına ve sahip olduğunuz hassasiyet düzeyine bağlı olacaktır. Bazı insanlar daha fazla hassasiyete sahiptir, bu da daha fazla bağırsak hasarı ve dolayısıyla daha şiddetli semptomlar olacağı anlamına gelir. 

Bazı durumlarda, insanlar farkına varmadan komplikasyonlar ortaya çıkabileceğinden tehlikeli olan hiçbir belirti göstermez. Semptomlar mevcut olduğunda, tipik olarak şunları içerir:

♦ Çölyak hastalığı döküntüsü olarak bilinen kaşıntılı ve kabarcıklı cilt
♦ Şişkinlik, kramp, ishal ve kabızlık gibi sık görülen sindirim sorunları
♦ Zayıf veya kırılgan kemikler
♦ Yorgunluk
♦ Eklem ağrısı ve sertliği
♦ Demir eksikliği anemisi
♦ Düzensiz adet dönemleri

Çölyak Hastalığı Teşhisi

Çölyak hastalığı testleri arasında kan testleri, kolesterol testleri, serum albümin testleri ve karaciğer fonksiyon analizi bulunur. Çölyak hastalığı mevcut olduğunda, insanlar bu testler sırasında yüksek düzeyde EMA ve tTGA antikorları kaydedeceklerdir. 

Doktorunuz ayrıca belirtilerinizi, bunların ciddiyetini ve ne zaman başladıklarını ve fizik muayene yapacağını tartışacaktır. En iyi tedavi planını geliştirmeye yardımcı olmak için teşhis konulduktan sonra sıklıkla gastrointestinal uzmanlar devreye girer.  

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığını başarılı bir şekilde tedavi etmenin tek yolu diyetinizden glüteni çıkarmaktır. Bu, daha fazla iltihaplanmayı ve hastalığı önlemek için bağırsaklarınızın iyileşmesine yardımcı olur. İyileştikten sonra, besinleri tekrar uygun şekilde emebilecek ve sağlığına kavuşabileceksiniz. 

Sisteminize herhangi bir zamanda gluteni tekrar sokmanın hasara neden olacağını ve elde ettiğiniz iyileşmeyi tersine çevireceğini unutmamak önemlidir. Teşhis konana kadar glüteni çıkarmamak da önemlidir çünkü glüteni diyetinizden erken kesmek doğru test yapılmasını engelleyebilir. 

Çölyak Hastalığı Diyeti

Optimal sağlık için glutensiz diyet ve bu diyete sıkı sıkıya bağlılık gereklidir. Bu diyeti uygulayarak, yorgunluk, şişkinlik, baş ağrıları ve sindirim ağrıları ve ağrıları gibi semptomlarda bir azalma fark edeceksiniz. 

Gluten içerdiği bilinen yiyecekler şunları içerir:

♦ Hem iştah açıcı hem de tatlı unlu mamuller
♦ Kek, kek, turta ve hamur işleri gibi tatlılar
♦ Yumurtalı erişte ve ramen erişte dahil makarna
♦ Pide cipsi, kraker ve simit gibi atıştırmalıklar

Ayrıca farkında olmadığınız, glüten içeren birçok yiyecek vardır. Çölyak hastalığınız varsa, glütensiz olarak etiketlenmiş ürünler satın almalı veya glüten olmadığından emin olmak için içerik etiketlerini kontrol etmelisiniz. 

Ticari olarak kızartılmış yiyecekler gibi bazı yiyecekler de glüten ile kolayca çapraz kontamine olabilir. Çölyak diyetinize dahil edilecek en iyi yiyecekler, iltihapla mücadele eden ve sindirim sağlığını geliştiren yiyeceklerdir. Bunlar şunları içerir:

♦ Hayvansal proteinler, özellikle kümes hayvanları, balık, yumurta gibi yağsız proteinler
♦ Sağlıklı katı ve sıvı yağlar
♦ Taze meyve ve sebzeler
♦ Glutensiz ürünler
♦ Baklagiller 
♦ Her türlü kuruyemiş ve tohumlar

Çölyak Hastalığına Yönelik Doğal Tedaviler

Diyet değişiklikleri çölyak hastalığının tedavisinde en etkilidir, ancak yardımcı olacak doğal ilaçlar da vardır. 

♦ Papain takviyeleri: Papain, vücudunuzun glüteni doğru şekilde tanımlayabilmesi için sindirim enzimlerini uyaran bir enzimdir. Bunu yaparken, bağışıklık sistemi aşırı tepki göstermez, bu nedenle glüten varsa semptomlar azalır.  

♦ Balık yağı: Bu takviyeler, astarın ve bağırsaklarınızda oluşan hasarların iyileşmesine yardımcı olur. Balık yağındaki bileşikler, çölyak hastalığında yaygın olan hem iltihaplanma hem de oksidatif hasarla savaşmaya hizmet eder. 

♦ Yoğurt: Bu, bağırsak sağlığını ve gücünü geliştirdiği bilinen faydalı bakterilerle doludur. Bağırsağınızda daha yararlı bakterilere sahip olmak, besin emilimini artırmaya ve bağırsak duvarınızı kaplayan villusun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Çölyak Hastalığının Varyasyonları Nelerdir?

Çölyak hastalığı, farklı yaş, ırk ve sağlık durumundaki tüm insanlar için aynıdır. Hastalığın tek varyasyonu refrakter çölyak hastalığıdır (RCD). Bu, glütensiz bir diyete ve diğer tipik tedavilere yanıt vermeyen daha ciddi ve karmaşık bir versiyondur. 

RCD genellikle 50 yaşından sonra teşhis edilir ve yalnızca eleme testi yapılması durumunda bir sonuç olarak tanımlanabilir. Bu şiddetli çölyak hastalığının tedavisi, sindirim gerektirmeyen besinlerden oluşan özel bir sıvı diyet içerir.

Çölyak Hastalığı İstatistikleri

♦ Çölyak hastalığı yaklaşık 13 milyon Amerikalıyı etkiliyor.

♦ Hastalığa sahip birinci dereceden bir akrabanız (ebeveyn, çocuk veya kardeş) varsa, çölyak hastalığına yakalanma olasılığınızın 22’de 1’i vardır.

♦ Tanı konulanların yüzde 1’inde refrakter çölyak hastalığı var ki bu tedavi edilmezse daha ölümcül bir versiyondur.

♦ Yaşlandıkça çölyak hastalığına yakalanma şansı artar.

♦ Çölyak hastalığı vakalarının çoğu 20 yaşından sonra teşhis edilir.

Çölyak Hastalığı ve Çocuklar

Çölyak hastalığı yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da teşhis edilebilir. Bu rahatsızlığa sahip çocuklar, yetersiz beslenmenin bir sonucu olarak genellikle ergenliği geciktirir ve büyüme sorunları yaşarlar. Ayrıca, çoğu zaman asabiyet, yorgunluk ve mide ağrıları, şişkinlik, kalıcı bağırsak sorunları ve kilo kaybı yaşayabilirler. 

Çocuklar, uygulama ve glütensiz diyete uyarak tedavi edilir. Yeterince erken teşhis edildiğinde, büyüme ve gelişmede herhangi bir kesintiyi önlemek için diyet erken değiştirilebilir. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Çölyak hastalığı herkeste gelişebilir ancak genetik riskinizi artırabilir. Çölyak hastalığı tedavi edilmezse kalıcı bağırsak hasarına neden olabilir. Bu, semptom göstermeyenler için daha ciddi bir sorundur ve hastalığın varlığından habersizdir. 

Tedavisi yoktur ve uzun vadeli görünüm, ciddiyete ve tedaviye ne kadar erken başladığınıza göre değişir. Katı bir glütensiz diyete bağlı kalmak, sağlığı korumanın ve uzun ve mutlu bir yaşam sürmenin en iyi yoludur.