Wisteria

Deri Dökülmesi

Deri döküntüsü, vücudunuzun herhangi bir bölümünü kaplayabilen deri lezyonlarının patlamasıdır ve her biri kendi nedeni ve tedavisi olan çeşitli lezyonları kapsayan geniş bir terimdir. 

Döküntüler vücudun küçük bir bölümünde lokalize olabilir veya daha yaygın olabilir, ancak tipik olarak iltihaplanma ile bağlantılıdır. Kuru, nemli, engebeli, pürüzsüz, kabarmış veya çatlak görünümleri de değişebilir. Deri döküntüleri genellikle kırmızı renktedir ve genellikle kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir. 

Deri Döküntülerinin Nedenleri

Alerjiler, hastalıklar ve ilaçlara verilen reaksiyonlar dahil olmak üzere birçok şey deri döküntüsüne neden olabilir. Deri döküntüsünün en yaygın nedenlerinden biri , cilt dokunduğu bir şeye tepki verdiğinde ortaya çıkan alerjik egzama olarak da bilinen kontakt dermatittir . 

Cilt tahriş olur ve iltihap nedeniyle kızarır. Kontakt dermatit döküntüsü genellikle zayıftır ve giyim, güzellik ürünleri, kimyasallar ve zehirli bitkilerdeki boyalardan kaynaklanır. 

Genellikle deri döküntüleriyle ilişkili tıbbi durumlar şunları içerir:

♦ Selülit : Bu, deriye bir çatlak veya kesik yoluyla giren bakteri veya mantarlardan kaynaklanır. Kızarıklık sıcak ve dokunmak için hassas olacaktır ve sızıntı olabilir veya olmayabilir. Kızarıklıktan ateş ve çizgi oluşumu, acil tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi bir enfeksiyonun işaretidir. 

♦ Egzama: Bu, deride yaygın döküntülere neden olan kaşıntılı bir iltihaptır. Sarı veya beyaz pullu lekeler belirir ve pul pul dökülür ve saç dökülmesi de meydana gelebilir. Egzama, her yıl yaklaşık 3 milyon vakanın teşhis edildiği, deri döküntülerinin çok yaygın bir nedenidir. Tedavi, tahriş edici maddelerden kaçınmayı ve rahatlama için ilaçları içerir. 

♦ Beşinci hastalık: Bu, parvovirüs B19’un neden olduğu bir döküntüdür. Çocuklarda yaygındır ve oldukça bulaşıcıdır ve çok belirgin bir yüz kızarıklığı oluşturur. Döküntü kendi kendine tedavi edilebilir ve genellikle kendiliğinden düzelir. Ağrı kesiciler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. 

♦ El, ayak ve ağız hastalığı: Bu durum tipik olarak 5 yaşın altındaki çocukları etkiler ve avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kırmızı lekelere neden olur. Ağzın içinde de ağrılı kabarcıklar görülür. Viral bir enfeksiyondan kaynaklanır ve antiviral ve antiinflamatuar ilaçlarla tedavi edilir.

♦ Impetigo: Bu, çocukları ve bebekleri etkileyen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Enfeksiyon, ağız, çene ve burun çevresinde kolayca patlayabilen ve irin akan kabarcıklara ve yaralara neden olur. Antibiyotikler enfeksiyonun süresini kısaltır, ancak genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçer. 

♦ Sedef hastalığı : Bu, hücrelerin biriktiği ve pullu, kuru lekeler oluşturduğu bir durumdur. Tipik olarak dirsekleri, kafa derisini, dizleri ve sırtın alt kısmını etkiler ve çok kaşıntılı olabilir. İlaçlar ve stres yönetimi alevlenmeleri azaltabilir. 

♦ Rosacea: Bu döngüsel olarak ortaya çıkan kronik bir cilt hastalığıdır. Döküntü, baharatlı yiyecekler, alkol, güneş ışığı, stres ve bağırsak bakterisi H. pylori tarafından tetiklenir. Kızarıklık yanaklarda görülür ve kabarık kırmızı yumrular, kızarmış cilt gibi görünür ve çok kurudur. Rosacea iyileştirilemez, ancak tedavi kesinlikle yardımcı olabilir.

♦ Sistemik lupus eritematozus (SLE): Vücudun farklı organlarını ve bölümlerini etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Döküntülerden ülsere kadar cilt sorunları SLE’de yaygındır ve güneşe maruz kaldıklarında daha da kötüleşebilirler. En sık görülen kızarıklık, yanaktan yanağa burun üzerinden geçen kelebek döküntüsüdür. Enflamasyonu kontrol etmek, bu kızarıklıkların görünümünü azaltmanın en iyi yoludur.

♦ Zona: Bu, çok ağrılı bir kızarıklığa neden olan suçiçeği virüsünün yeniden aktivasyonudur. Sıvı dolu yumru kümeleri ortaya çıkar ve bunlara genellikle ateş, titreme ve baş ağrısı eşlik eder. Zona döküntüleri en çok gövdede görülür, ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Bu kızarıklığı tedavi etmek için antiviral ilaçlar kullanılır.

Deri Döküntüsünün Teşhisi

Teşhis için deri döküntüsünün fizik muayenesi ve yakından incelenmesi gerekir. Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişiniz, kızarıklığın ne zaman ortaya çıktığı, diyetiniz, hijyeniniz ve aldığınız son ilaçlar hakkında sorular soracaktır. 

Kızarıklığın nedeni hemen belli değilse doktor ateşinizi ölçebilir ve kan testleri isteyebilir veya biyopsi alabilir. Kızarıklığın altında yatan tıbbi bir durumun olduğu çoğu durumda, daha ileri tedavi için bir dermatolog gibi bir uzmana yönlendirileceksiniz. 

Deri Döküntü Tedavisi

Deri döküntüsünün tedavisi, nedene bağlı olacaktır ve doktorunuz en etkili ilaçları veya tedavileri reçete edecektir. Reçetesiz satılan ilaçlar genellikle ağrı daha hafif olduğunda yardımcı olmak için deri döküntüsü için alınabilir. İbuprofen ve asetaminofen, deri döküntüsü için kullanılan en yaygın ilaçlardır. 

Bunları almadan önce doktorunuzla konuşun çünkü uzun süreli kullanımın yan etkileri olabilir. Kızarıklık tekrar oluyorsa ve daha fazla ilaç tedavisi gerektiriyorsa, doktorunuzdan bir reçete daha etkili olacaktır. 

Deri Döküntüsü için Doğal Tedavi

Deri döküntüsüne neden olan altta yatan durum değişebilir, ancak doğrudan neden iltihaplanmadır. Enflamasyonu doğal olarak azaltmanın birkaç yolu vardır ve bunların tümü deri döküntülerinin gelişimini azaltır.

L-lizin, vücudun kolajen üretmesine yardımcı olan bir amino asittir. Kolajen seviyelerini korumak, cildi iltihaplanma hasarından korur ve deri döküntülerinin görünümünü azaltabilir. Bağırsağınızdaki bakterilerin sağlığını artırarak iltihabı da azaltabilirsiniz.


Probiyotikler, bağışıklığı artıran bağırsak sağlığını destekler. Bağırsağınızdaki bakteriler bağışıklık sisteminin yüzde 70’ini oluşturur ve dengelenmeleri gerekir. Zararlı bakteriler kolonileşebilirse, deri döküntülerine neden olacak kronik iltihaplanma meydana gelebilir.


Bir semptom olarak deri döküntülerini içeren rahatsızlıkları olanlar için, doğal olarak iltihabı azaltmak bunu önleyebilir. Denediğiniz probiyotikler şunları içermelidir:


♦ Lactobacillus acidophilus
♦ Lactobacillus rhamnosus

İlaçlara ve reçeteli tedavilere ek olarak , cilt döküntüsünün kaşıntı, iltihaplanma ve rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olacak birkaç ev ilaçları ve doğal bitki alternatiflerini deneyebilirsiniz .

Daha fazla tahriş veya ters reaksiyon riski olmadığından emin olmak için herhangi bir tedaviyi kendiniz denemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Deri döküntüsü ağrısını hafifletmek için şunları deneyebilirsiniz:


♦ Kızarıklığın üzerini
örtmeyerek nefes almasına izin vermek
♦ Kızarıklığı ovalamamak veya okşamak
♦ Daha fazla tahrişe neden olmamak için yumuşak bir sabun kullanmak
♦ Sıcak suyla yıkamaktan
kaçınmak
♦ Çizilmekten kaçınmak

Doktor Ne Zaman Görülür?

Kızarıklığınız aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle ortaya çıkarsa, hemen doktorunuzu görmeniz gerekir.

♦ Kızarıklığın yakınında kırmızı çizgiler
♦ Boğaz ağrısı
♦ Eklemlerde ağrı
♦ Büyük miktarda irin birikmesi
♦ Kızarıklığın yakınında hassas bölgeler

Çoğu kızarıklık zararsızdır, ancak geçmediklerinde veya tekrarlamadıklarında, daha ciddi bir sorun ortaya çıkabilir. Yüksek ateş, kafa karışıklığı, baş dönmesi, artan ağrı veya nefes almada güçlükle seyreden bir kızarıklık yaşarsanız, hastaneye gitmelisiniz. 

Deri döküntüsü, nedeni belirlendikten sonra etkili bir şekilde tedavi edilebilir, bu nedenle daha iyi hissetmenin en iyi yolu semptomları ve döküntüye neyin sebep olduğunu anlamaktır.