Wisteria

Düşük Mide Asidi

Mideniz hidroklorik asit, mukus ve birkaç enzimden oluşan salgılar üretir. Düşük mide asidi veya hipoklorhidri, hidroklorik asit eksikliğiyle karakterizedir. Bu asit, vücudunuzun yiyecekleri parçalamasına ve besinleri emmesine yardımcı olmak için gereklidir . Ayrıca mideye yiyeceklerinizden girebilecek bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. 

Mide asidi seviyeleri düşük olduğunda yiyecek sindirimi bozulur ve tedavi edilmezse bu durum ciddi gastrointestinal hasara neden olabilir.

Düşük Mide Asidi Belirtileri

Düşük mide asidi seviyeleriyle yaşadığınız semptomlar, sindirimin bozulması, yetersiz besin emilimi ve enfeksiyona karşı artan duyarlılık ile ilgilidir. Belirtiler, aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonunu içerebilir:

♦ Şişkinlik ve gaz
♦ Mide bulantısı ve mide bulantısı
♦ Mide yanması ve geğirme
♦ Hazımsızlık
♦ Aç olmadığında yemek yeme isteği
♦ Yorgunluk
♦ Saç dökülmesi
♦ Dışkıda sindirilmemiş yiyecekler
♦ Uyuşma, karıncalanma ve görme değişiklikleri gibi nörolojik sorunlar

Düşük Mide Asitinin Nedenleri

Düşük hidroklorik asit seviyesinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

♦ Yaş: Bu durum 65 yaş üstü yetişkinlerde çok daha yaygındır. 

♦ Stres: Kronik stres sindirim sisteminizi etkiler ve mide asidi üretimini azaltır

♦ İlaçlar: Ülser ve asit reflü için belirli antasitler veya ilaçlar uzun süre alındığında hipoklorhidriye neden olabilir. 

♦ H. pylori : Bu bakteri genellikle mide ülserlerine neden olur ve ayrıca mide asidi seviyelerinin düşürülmesine katkıda bulunabilir .

♦ Vitamin eksikliği: Vitamin B veya çinko eksiklikleri  mide asidi seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bunların her ikisi de tipik olarak kronik stres, sigara veya aşırı alkol tüketiminin bir sonucu olarak zayıf beslenme alımı veya besin kaybından kaynaklanır .

♦ Ameliyat: Mide baypas ameliyatı gibi ameliyatlar genel mide asidi üretiminizi azaltabilir. 

Düşük Mide Asidi ile İlişkili Koşullar

Hipoklorhidri ile bağlantılı birkaç kronik sağlık durumu vardır ve sorunlarınızın altında yatan neden olabilir. En yaygın ilişkili koşullar şunları içerir:

♦ Sedef hastalığı : Bu, iltihaplı bir cilt rahatsızlığı olabilir, ancak iltihap tüm vücudunuzu etkiler. Sedef hastalığı olanların da sindirim bozukluklarına sahip olması nadir değildir . Düşük mide asidi seviyeleri vücuttaki iltihaplanmayı artırabilir ve bu da sedef hastalığı semptomlarınızı şiddetlendirebilir.

♦ Gastrit: Bu, düşük mide asidi seviyeleri ile ilişkili yaygın bir semptomdur . Mide asidi azaldığında, mideniz yiyecekleri tam olarak sindiremez, bu da iltihaplanmaya ve gastrite neden olabilecek hazımsızlığa yol açar.

♦ Kronik otoimmün bozukluklar : Otoimmün bozukluklar, kronik ve yaygın inflamasyon ile karakterizedir. Bu iltihap sadece sindirimi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sindirimi de etkileyebilir. Düşük mide asidi seviyeleri, otoimmün hastalıkları ve semptomlarını kötüleştirebilen ve abartan artan inflamasyonu tetikler. 

♦ Osteoporoz: Osteoporoz ve gastrointestinal bozuklukların birlikte görülmesi yaygındır . Bu koşullarda iltihabın oynadığı rol, onları birbirine bağlayan şeydir. Düşük mide asidi seviyeleri, zayıf sindirime ve besinlerin emilmesine neden olur, bu da osteoporoz gibi hastalıklar için riskinizi artırır.

♦ Pernisiyöz anemi: Bu, kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasıyla işaretlenmiş bir durumdur. Sonuç olarak, vücudunuz olduğunu absorbe yapamaz B-12 vitamini verimli. Bu durum ayrıca mide zarının zayıflamasına ve daha düşük mide asidi seviyelerine neden olur ve otoimmün hastalıklara katkıda bulunur . 

Düşük Mide Asidi Teşhisi

Tarif edilen semptomların herhangi bir kombinasyonunu fark ettiğinizde, mide asit seviyenizi test edebilmeleri için doktorunuza ulaşmalısınız. Doktorunuz sağlık geçmişiniz ve fizik muayene ile başlayacak ve ardından midenizde pH testi veya asitlik testi yapacaktır. 

Düşük mide asidi testi 3 ile 5 arasında bir pH değeri üretecektir. 5’in üzerindeki herhangi bir okuma, aklorhidri olarak bilinen bir durum olan neredeyse hiç mide asidinizin olmadığını gösterir. 

Düşük Mide Asidi Tedavisi

Doktorunuzun önerdiği tedavi, semptomlarınızın şiddetine ve düşük mide asidi seviyelerinin nedenine bağlı olacaktır. Bir yaklaşım diyet değişikliklerine ve takviye eklemeye dayanmaktadır. 

Bir hidroklorik asit takviyesi , mide asidi üretimini artırabilir. Suçlu H. pylori ise, bakterileri bağırsağınızdan yok etmek için antibiyotikler reçete edilecektir. 

Altta yatan herhangi bir tıbbi neden semptomlara göre ele alınabilir ve doktorunuz semptomları azaltarak durumu daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. 

Mide asidi seviyelerini doğal olarak artırmaya yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz şeyler de vardır. 

♦ Çiğ elma sirkesi: Ezilmiş elma, bakteri ve mayadan yapılır. Yiyecekleri ve gıdalardaki bakterileri parçalamaya yardımcı olan protein ve enzimler bakımından zengindir. Ham elma sirkesi, asidik özellikleri sayesinde mide asidi seviyelerini artırabilir ve ayrıca asit reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir .

♦ Fermente sebzeler: Lahana turşusu, kimchi ve turşu gibi fermente sebzeleri daha fazla yemek mide asidi seviyelerini iyileştirebilir. Bu yiyecekler , sindirimi iyileştiren, zararlı bakterilerle savaşan ve hipoklorhidri ile ilişkili iltihabı azaltan probiyotikler içerir .

♦ Zencefil yiyin: Zencefil, anti-enflamatuar özellikleriyle yaygın olarak bilinen bileşikler içerir ve bunu düzenli olarak yemek, düşük mide asidi seviyelerine bağlı iltihabı azaltabilir. 

♦ Stresi azaltın: Kronik stresi azaltmak, iltihabı azaltarak sindirim sağlığını ve işlevini eski haline getirebilir. Stresi etkili bir şekilde azaltmanın en iyi yolları arasında düzenli egzersiz yapmak, yoga yapmak, meditasyon yapmak ve derin nefes egzersizleri yer alır. 

♦ Yemeğinizi çiğneyin: Mide asidi düzeylerini iyileştirmenin en basit yolu, yiyeceklerinizi iyice çiğnediğinizden emin olmaktır. Tükürük üretimi siz seçerken artar, bu da sindirim sistemindeki sindirim enzimlerini uyarır . Bu, düşük asit seviyeleri ile ilişkili semptomları azaltacak ve midenizde daha iyi bir pH’ı korumaya yardımcı olacaktır.

Düşük Mide Asidi İçin Doğal Tedavi

Sindirim enzimleri, düşük mide asidini tedavi etmenin en doğal yollarından biridir. Sindirim enzimlerinin varlığı midede asitliği arttırır, böylece sindirim verimli bir şekilde gerçekleşebilir.

Enzim üretimi yaşla birlikte azalır, bu nedenle düşük mide asidini önlemek için bunların yenilenmesi gerekir. Dahil edilecek birkaç önemli sindirim enzimi vardır:

♦ Alfa-amilaz:  karbonhidratların sindirimi
♦ Peptidaz : proteinlerin sindirimi
♦ Lipaz : yağların sindirimi
♦ Selülaz : bitki nişastalarının enerji için glikoza sindirilmesi

Düşük mide asidi seviyelerinin, yiyeceklerin parçalanması bozulduğu için kabızlığa neden olduğu bilinmektedir. Kabızlığı tedavi etmenin doğal bir yolu bromelain kullanmaktır . Bromelain, düşük mide asidine neden olabilecek iltihabı da azaltabilir.

Düşük mide asidi ayrıca sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin aşırı çoğalmasına neden olabilir. S.boulardii gibi probiyotikleri desteklemek , düşük mide asidinin zararlı bakteriler tarafından enfeksiyon riskini artırmasını önlemek için dengeyi korumaya yardımcı olabilir.

Karaciğer, mide asidi düşük olduğunda da ortaya çıkabilir, bu nedenle karaciğer fonksiyonunu E vitamini özü ile korumak çok önemlidir. E vitamini özütünün, hasarın meydana geldiği karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Hipoklorhidri veya düşük mide asidi çok ciddi olabilir ve tedavi edilmezse ciddi gastrointestinal sorunlara neden olabilir . Mide asidi düşüklüğünün herhangi bir belirtisi fark ederseniz veya sindirim sisteminizde herhangi bir değişiklik varsa hemen doktorunuza başvurun. Doktorunuz hipoklorhidrinin olup olmadığını belirledikten sonra, altta yatan nedenin yanı sıra semptomları yönetme konusunda yardım alacaksınız. 

Uzun vadeli görünüm, hızlı bir teşhis ile umut verici çünkü düşük mide asidinin birçok nedeni tedavi edilebilir ve bir doktora görünmek ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.