Wisteria

Genital Sistem Enfeksiyonu

Genital veya idrar yolu enfeksiyonlarına, sisteme giren bakteriler neden olur. Yaşadığınız belirtiler, vücudunuzun enfeksiyonun üstesinden gelmesinin bir sonucudur.

Aralarından geçen mesane, böbrekler ve tüpler bu enfeksiyonlardan etkilenir ve insanların geliştirdiği en yaygın enfeksiyon türlerinden biridir. 

Genital sistem enfeksiyonlarının çoğu , sindirim sisteminde bulunan E. Coli bakterisinden kaynaklanır . Genital sistemin her bölgesi enfekte olabilir ve bu konuma bağlı olarak her enfeksiyonun kendi adı vardır. 

Sistit, mesane enfeksiyonu, üretra enfeksiyonu için üretrit ve böbrek enfeksiyonları için piyelonefritin adıdır. 

Genital Sistem Enfeksiyonu Belirtileri

Genital sistem enfeksiyonunun belirtileri yaşınıza, cinsiyetinize ve kanalın hangi kısmının enfekte olduğuna bağlı olacaktır. Yaşanan en yaygın semptomlar şunları içerir:

♦ Güçlü ve sık idrara çıkma ihtiyacı
♦ Bulantı ve kusma
♦ Bulanık, kanlı veya güçlü kokulu idrar
♦ İdrar yaparken yanma veya ağrı
♦ Karın ağrısı

Genital Sistem Enfeksiyonları İçin Risk Faktörleri

Erkekler ve kadınlar bu enfeksiyonları geliştirebilir, ancak kadınlar arasında daha yaygındır. Erkeklerde genital sistem enfeksiyonları nadirdir, ancak enfeksiyon riski yaşla birlikte artar. 

Penis sünnetli erkekler daha fazla risk altındadır. Erkeklerin aksine, kadınların yüzde 50’sinin yaşamları boyunca bir genital sistem enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir ve bunların yaklaşık yüzde 30’u tekrarlayan enfeksiyonlardır.

Genital sistem enfeksiyonları riskinizi artıran faktörler şunları içerir:

♦ Kötü kişisel hijyen
♦ Kateter olması
♦ Hamilelik
♦ Yeni partnerlerle sık cinsel ilişki
♦ Ağır antibiyotik kullanımı
♦ Spermisit ve tampon kullanımı

Bakterilerin genital sisteme girmesiyle birlikte, genital sistem enfeksiyonlarıyla ilişkili birkaç durum da vardır.

♦ Diyabet: Diyabet hastaları, kan dolaşımının zayıf olması nedeniyle genital sistem enfeksiyonlarına daha yatkındır, bu da beyaz kan hücrelerinin vücutta dolaşma ve bakterilerle savaşma yeteneklerini azaltır. Yüksek kan şekeri seviyeleri aynı zamanda genital sistem enfeksiyonları riskinizi de artırır, bu nedenle diyabetli kişilerin kan şekerini dikkatle izlemesi gerekir. 

♦ Klamidya: Genellikle cinsel yolla bulaşan klamidya adı verilen belirli bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon. Belirtiler genital sistem enfeksiyonlarına benzer. Klamidya tedavi edilmezse enfeksiyon mesaneye ve böbreklere yayılabilir.

♦ Mikrobiyom dengesizliği: Bağırsağınızda yaşayan faydalı bakteriler azaldığında, zararlı bakteriler kontrolü ele alabilir. Bu dengesizlik, zararlı bakterilerin vücuda kolayca girip yayılmasını sağlayarak daha sık enfeksiyonlara neden olur.

♦ İnkontinans: Genital sistem enfeksiyonu inkontinansının yaygın bir belirtisi, bu nedenle göz ardı edilmemelidir. Acil idrara çıkma ihtiyacı hissetmek ve yanma hissi inkontinans ile ilişkilidir. Enfeksiyon temizlendiğinde, idrar kaçırma ortadan kalkacaktır. 

♦ Böbrek taşları: Böbrek taşı veya tıkanıklığı olan kişilerin genital sistem enfeksiyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir. İdrar ve atık böbreklerinizdeki filtrasyon sisteminden serbestçe akamadığında, bakteriler kolayca hapsolabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

♦ Bastırılmış bağışıklık sistemi: HIV ve kanser gibi bazı hastalıklar bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir. Sonuç olarak, vücudunuz enfeksiyonlarla bu kadar etkili bir şekilde mücadele edemez. Otoimmün rahatsızlığı olan bazı kişiler, bağışıklık sistemini bozan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alır. Zayıflamış veya baskılanmış bir bağışıklık sistemi bu nedenle daha sık genital sistem enfeksiyonlarına izin verebilir. 

♦ Mikoplazma bakterileri: Bunlar genital sisteminizde yaşarlar, ancak küçük miktarlar nispeten zararsızdır. Hastalık, diyet veya mikrobiyom dengesizliğinin bir sonucu olarak büyümesine ve birikmesine izin verilirse, enfeksiyon genital sistemin herhangi bir yerinde gelişebilir. 

Genital Sistem Enfeksiyonlarının Teşhisi

Teşhis semptomlarınızın tartışılmasıyla başlar. Bakterilerin, beyaz kan hücrelerinin veya kırmızı kan hücrelerinin olup olmadığını doğrulamak için bir idrar testi yapılacaktır. 

İdrar toplarken kişinin idrar yapmadan önce genital bölgesini yıkaması gerekir. Bu “temiz yakalama” yöntemi, dış genital bölgedeki herhangi bir bakterinin numuneye yakalanmasını önler. 

Bir enfeksiyon tespit edilirse, enfeksiyonun yerini ve ciddiyetini değerlendirmek için daha fazla tanısal test yapılacaktır.

♦ Ürodinami, idrar yolunun idrarı ne kadar iyi depoladığını ve saldığını belirler.
Ultrason, MRI veya CT taraması gibi görüntüleme, genital sistemin her bölümünü daha ayrıntılı olarak değerlendirecektir.

♦ Sistoskopi, doktorların mesanenin içini bir kamera lensiyle görmesine olanak sağlar.

Genital Sistem Enfeksiyonu Tedavisi

Suçlu genellikle bakteri olduğu için antibiyotikler ve antimikrobiyaller en yaygın tedavidir. Size verilen belirli ilaç türü, belirtilerinizin ciddiyetine ve tıbbi geçmişinize bağlı olacaktır. 

Enfeksiyonun tamamen geçtiğinden emin olmak için reçeteli ilaçların seyrini tamamlamak önemlidir. Bakteriler ortadan kaldırılmadan önce semptomlar ortadan kalkabilir ve erken durdurmak tekrar oluşmasına neden olabilir. 

Çoğu genital sistem enfeksiyonu, herhangi bir komplikasyon olmadıkça tedaviden sonraki birkaç gün içinde geçer. Karmaşık enfeksiyonlar, hamilelik gibi başka bir durum tarafından zayıflatılanları içerir. Bu durumlarda tedavi daha uzun sürecektir. 

Enfeksiyonun nedeninin genital sistemin kendisinde var olduğu tespit edilirse, böbreklere zarar gelmesini önlemek için altta yatan sorun veya durumun tedavi edilmesi gerekir. 

Genital Sistem Enfeksiyonları için Doğal Tedaviler

Reçeteli ilaç tedavinizin yanı sıra, semptomları azaltmak ve genital sistem enfeksiyonlarının tekrarını önlemek için deneyebileceğiniz ev ilaçları vardır. 

♦ İçme sıvıları: Vücuttaki tüm bakterileri temizlemeye yardımcı olduğu için bu özellikle önemlidir.

♦ Isıtma pedleri: Bir ısıtma yastığı, genital sistem enfeksiyonuyla ilişkili ağrıları ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

♦ Kızılcık: Özellikle kızılcık özü, tekrarlayan genital sistem enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir, ancak aktif bir vakayı tedavi etmek için kullanılamaz.

♦ Probiyotikler: Bağırsak bakteriyel dengesi genital sistem enfeksiyonları riskini artırabileceğinden, probiyotikler sağlıklı bir bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olabilir ve bu da genital sistem enfeksiyonları riskini azaltır. Lactobacillus acidophilus  ve Lactobacillus rhamnosus içeren probiyotikler  şiddetle tavsiye edilir. Probiyotik alırken diyetinize NutraFlora prebiyotik lif eklemeniz de tavsiye edilir . Bunlar, zararlı bakterilerin kolonizasyonunu önlemeye yönelik çalışan, sağlıklarını desteklemek için probiyotikleri besler.

L-lizin, genital sistem enfeksiyonlarının doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olabilecek ek bir takviyedir. Bu amino asidin, herpes simpleks virüsünün aktivitesiyle savaştığı ve inhibe ettiği bilinmektedir. Genellikle virüsle ilişkili uçukların tedavisinde kullanılır. Ek olarak alındığında virüsün aktivasyonunu önleyebilir ve semptomları azaltabilir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Genital sistem enfeksiyonları tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezse komplikasyonlar geliştirebilirsiniz. Tekrarlayan böbrek enfeksiyonu, yaşamı tehdit edebilecek kalıcı hasara neden olabilir. 

Herhangi bir bakteri kan dolaşımına girebilirse, septisemi olarak bilinen potansiyel olarak ölümcül bir durum gelişebilir. Bir genital sistem enfeksiyonunu erken tespit etmek, mümkün olan en iyi sonucu verir ve diyetinize bazı eklemelerle, herhangi bir enfeksiyonun tekrar geri gelmesini önleyebilirsiniz.