Wisteria

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Nedir?

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD), uzun süreli bağırsak rahatsızlıklarının bir toplamıdır. sindirim sistemi boyunca iltihaplanma. Ağzınızdan anüsünüze giden yol boyunca herhangi bir yerde iltihap oluşabilir .

IBD, doğal sindirim süreciniz için ağrılı ve yıkıcıdır, bu da besin emilimini engeller ve kanser gibi diğer hastalıklar için riskinizi artırır. IBD, daha az ciddi bir problem olan IBSD ile karıştırılmamalıdır .

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına Ne Sebep Olur?

IBD’nin nedeni bilinmemektedir, ancak araştırmalar, bağışıklık sistemleri ve genetik ile ilgili sorunların IBD’nin gelişimi ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu bulmuştur. IBS’li bir kardeşiniz veya ebeveyniniz varsa IBS geliştirme olasılığınız daha yüksektir . 

Bazı durumlarda, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla sağlıklı organlara (bir otoimmün hastalık ) saldırır ve sonuç IBD’dir. Bağırsak enfeksiyonu bağışıklık sisteminiz tarafından uygun şekilde temizlenmezse de IBD ortaya çıkabilir. 

IBD gelişme riskinizi artırdığı bilinen birkaç faktör de vardır:

♦ Sigara içmek
♦ Yaş (genellikle 35 yaşın üzerinde gelişir)
♦ Etnisite (Kafkasyalılar daha yüksek risk taşır)
♦ Coğrafi bölge (kentsel alanlarda yaşamak riskinizi artırır)

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Belirtileri

IBD semptomları sindirim sistemindeki şiddeti ve inflamasyon yere bağlı olarak değişecektir. IBD’li olanlar en yaygın olarak şunları yaşarlar:

♦ Bağırsak suyu geri çekemediğinde ortaya çıkan ishal
♦ Mide ağrısı , kramplar ve şişkinlik
♦ Dışkıda kan görünmesine neden olabilen kanamalı ülserler
♦ Kilo kaybı ve anemi
♦ Yetersiz beslenme

Göz iltihabı, cilt bozuklukları ve artrit gibi sindirim sisteminin dışında ek semptomlar da ortaya çıkabilir. 

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Teşhisi

IBD’yi teşhis etmek için doktorunuz ailenizin tıbbi geçmişini, semptomlarınızı ve bağırsak hareketlerinizi soracaktır. Birkaç tanısal testin yanı sıra fizik muayene de hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olabilir. 

♦ Olası enfeksiyonları aramak için dışkı örneği
♦ IBD türlerini ayırt etmeye yardımcı olmak için kan testleri
♦ İnce bağırsağınızı incelemek için endoskopi
♦ Daha kalın bağırsak ve kolonunuzu incelemek için kolonoskopi

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Tedavisi

Anti-enflamatuar ilaçlar , IBD’yi tedavi etmek için ilk yaklaşımdır. Bu ilaçlar iltihabı azaltmak için çalışır. Ayrıca, bağışıklık sisteminin bağırsaklarınıza saldırmasını önlemek için de kullanılabilen bağışıklık baskılayıcı ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler, IBD semptomlarını tetikleyen zararlı bakterileri öldürmek için kullanılır ve kabızlığı veya ishali hemen gidermek için diğer ilaçlar reçete edilir . 

İltihaplı Bağırsak Hastalığı Diyeti

IBD’li herkese yardımcı olabilecek tek bir diyet yoktur, ancak etkili olduğu kanıtlanmış çeşitli diyetler vardır . Semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek ipuçları arasında daha küçük öğünler yemek ve tetikleyici gıdalardan kaçınmak yer alır. 

Hangi IBD varyasyonuna sahip olduğunuzu bilmek, hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. IBD’niz için denenecek diyetler şunlardır:

♦ Düşük kalıntılı diyet: Bu, elma püresi, yulaf ezmesi, yumurta, kümes hayvanları, konserve meyve, pirinç, sade tahıl, muz ve püre gibi hafif, yumuşak ve sindirimi kolay gıdalardan oluştuğu için alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir. patates.

♦ Karbonhidrat hariç tutma diyeti: Bu, tahılları, lifleri ve belirli şekerleri ve işlenmiş yiyecekleri içermez. Bu diyet IBD semptomlarını hafifletebilir, ancak aynı zamanda belirli vitaminleri kaçırmanıza da neden olabilir, bu nedenle bir multi-vitamin takviyesi aldığınızdan emin olun.

♦ Yarı vejeteryan diyet: Bu genellikle hastaneye yatırılan ve yumurta, sebze, meyve, esmer pirinç ve yoğurt içeren IBD hastaları için kullanılır. Sınırlı hayvansal proteinler yenir, ancak sadece iki haftada bir. 

♦ Akdeniz diyeti: Bu diyet, IBD için yararlı olan ve sindirim sorunlarını gideren lif ve bitki bazlı yiyecekler açısından zengindir.

♦ Düşük FODMAP diyeti: FODMAPS, sindirimi zor olabilen karbonhidratlardır ve bunları ortadan kaldırmak (fruktoz, laktoz ve fruktanlar) IBD semptomlarını iyileştirebilir. Bu diyet sadece kısa süreli kullanım içindir.

♦ Glutensiz beslenme: Gluten, buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir ve sindirim sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Pek çok insanın glüten duyarlılığı veya intoleransı vardır ve bunu diyetten kesmek sindirim sorunlarını hafifletebilir. Glutensiz diyetler yağda daha yüksek olabilir, bu nedenle obezite iltihaplanmayı ve IBD semptomlarını tetiklediğinden kilo almamaya özen göstermeniz önemlidir.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı için Doğal Tedaviler

Yaşam tarzı değişiklikleri ve doğal takviyeler de semptomları tedavi etmeye ve alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir. Obezite iltihabı ve alevlenmeleri tetikleyebileceğinden, egzersiz yapmak sağlıklı bir kiloyu korumak için çok önemlidir. 

IBD ile dehidratasyon kolayca meydana gelebileceğinden bol su içmek de önemlidir. Demir takviyeleri kansızlığa yardımcı olabilir ve vitaminler ve mineraller, herhangi bir ishal ve yetersiz beslenme sonucu kaybedilen besin maddelerinin yenilenmesine yardımcı olabilir . Sigarayı bırakmak da semptomları iyileştirecektir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Cerrahisi

Kronik inflamasyonun neden olduğu hasarın ciddiyetine bağlı olarak bazen cerrahi gerekebilir. Olası cerrahi prosedürler şunları içerir:


♦ Fistüllerin kapatılması veya çıkarılması
♦ Bağırsakların enfekte olmuş kısımlarının çıkarılması
♦ Tüm kolon ve rektumun çıkarılması
♦ Daralmış bir bağırsağı genişletmek için striktürplasti

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığının Varyasyonları Nelerdir?

İki ana inflamatuar bağırsak hastalığı türü, Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir .

Crohn hastalığı

Bu, esas olarak ince bağırsakta meydana gelir, ancak sindirim sisteminizin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Semptomlar hafiften şiddetliye değişebilir ve aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tepkisinin neden olduğuna inanılmaktadır. Tedavi olmaksızın kolon kanseri, göz iltihabı, kan pıhtıları ve sklerozan kolanjit gibi ciddi komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Ülseratif kolit

Bu , kalın bağırsağınızın iç yüzeyini etkiler ve küçük yırtıklara ve ülserlere neden olabilir. Enflamasyon, sık bağırsak hareketlerine neden olur ve ülserler kanamaya neden olabilir . Semptomların şiddeti kişiye göre değişir ve zamanla değişebilir. Tedavi edilmezse bağırsak tıkanması, anal fissür, fistül ve yetersiz beslenme gibi ciddi komplikasyonlar vardır.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İstatistikleri

♦ Her yıl en az bir IBD versiyonu ile üç milyon kişiye teşhis konulmaktadır. 

♦ İlk tanı daha çok 20’li ve 30’lu yaşlarındaki yetişkinlerde görülür.

♦ IBD’li bireylerin hastaneye yatış oranları yüzde 74 arttı.

♦ Kalp hastalığı, artrit, kanser veya böbrek hastalığı gibi diğer kronik rahatsızlıklarınız varsa IBD riski artar.

♦ Banliyö bölgelerinde veya yoksulluk içinde yaşayan bireyler IBD gelişme riski daha yüksektir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı ve Çocuklar

Çocuklarda her iki tip IBD gelişebilir. Semptomlar olmadan birkaç yıl geçmesine rağmen büyümeyecekleri bir durumdur. Semptomlar yetişkinlerde görülenlere benzer ve şiddetli olduğunda çocukların okulu kaçırmasına neden olabilir. 

Çocuğunuza hemen teşhis konulması önemlidir, böylece tedavi başlayabilir. Çocukların kilo vermesini ve yetersiz beslenmesini önlemek, büyümeye devam ettiklerinden çok önemlidir ve bu, hızlı teşhis ve tedavi gerektirir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Hangi IBD sürümüne sahip olursanız olun, erken teşhis konduğunuz ve hemen tedaviye başladığınız sürece görünüm umut verici olabilir. Semptomları hafifletmek ve alevlenmeleri azaltmak için ilaçların yanı sıra doğal tedavi seçenekleri de vardır. 

Doktorunuzun tedavi planına sıkı sıkıya bağlı kalarak, IBD ile yaşayabilir ve ihmal edildiğinde bu koşullarla ilişkili ciddi komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.