Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
İshal – Wisteria

Wisteria

İshal

İshal, bağırsakları acil boşaltma ihtiyacıyla birlikte gevşek ve sulu dışkı olarak tanımlanır. Bu birkaç gün sürebilir ve nedenine bağlı olarak genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan geçer.

İshal, akut veya kronik olarak sınıflandırılabilir ve ayrıca gezgin ishali olarak bilinen bir tür de vardır. Her birinin çeşitli nedenleri vardır ve nedenini keşfetmek, gerektiğinde etkili tedaviye yol açabilir.

Akut ishal yalnızca birkaç gün sürer ve viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Yolcu ishali, başka bir ülkedeyken yabancı bakteri veya parazitlere maruz kalmanın bir sonucu olarak kendini gösteren bir versiyondur. Akut ishal oldukça yaygındır. 

Kronik ishal haftalarca sürer ve altta yatan bir sindirim rahatsızlığı veya hastalığının sonucudur ve tipik olarak bir tür tedavi gerektirir.

İshalin Belirtileri

Sulu dışkıya ek olarak, nedene bağlı olarak ishal ile birçok semptomdan birini veya birkaçının bir kombinasyonunu yaşayabilirsiniz. İshalin en yaygın semptomları şunlardır:

♦ Mide bulantısı
♦ Kramplar
♦ Şişkinlik
♦ Karın ağrısı
♦ Ateş
♦ Kanlı dışkı
♦ Dehidrasyon

İshale Bağlı Durumlar

İshal ile ilişkili 80’den fazla olası sağlık durumu vardır. Bazıları diğerlerinden daha yaygın olmakla birlikte, farklı potansiyel nedenleri anlamak önemlidir. En etkili tedaviyi almak için doktorunuza semptomları doğru bir şekilde tanımlamanız önemlidir. 

Bunlar, farkında olmayabileceğiniz yaygın ishal nedenleridir ve kronik ishalin altında yatan neden olabilir.

♦ Apandisit: Apandisit iştahınızı kaybetmenize neden olabilir ve bu da sindirimi bozabilir. Ağrı ve iltihap için sol alt karın bölgesinde de senden etkileyebilir. Mide bulantısı ve kusma apandisitte daha sık görülen sindirim sorunları olmasına rağmen, her ikisi de ishal veya kabızlığa katkıda bulunabilir.

♦ Çölyak hastalığı : Vücudun proteini işleyememesi nedeniyle buna şiddetli glüten reaksiyonu neden olur. Bağırsak duvarını kaplayan villuslar zarar görür ve bu da besin emilimini engeller. Sonuç olarak, yiyecekler düzgün bir şekilde sindirilmez ve bu ishale yol açabilir.

♦ Crohn hastalığı : Bu durumla ilişkili uzun süreli iltihap, sağlıklı bağırsak hareketlerinde sürekli bozulmaya neden olur ve ishal en yaygın semptomlardan biridir. 

♦ Kistik fibroz: Bu durum çoğunlukla akciğerleri etkilerken, iltihap vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Kistik fibrozu olanlarda ishal ve karın ağrısı gibi sindirim sorunları da görülmesi nadir değildir .

♦ Divertikülit: Bağırsak duvarınızı kaplayan keseler iltihaplandığında ve şiştiğinde divertikülit gelişir. Besinleri emme ve yiyecekleri sindirme yeteneği etkilenir ve bağırsak düzenliliği değişir. İshal ve kabızlık bu durumda hem yaygındır.

♦ Gıda alerjileri : Tahammülsüzlüğünüz veya alerjiniz olan bir yiyeceği yediğinizde, vücudunuz mümkün olduğu kadar çabuk dışarı iterek tepki verir. Bu, kramp ve ağrı ile birlikte artan hareketlilik ve ishal anlamına gelir.

♦ Gıda zehirlenmesi : Bu, kontamine yiyeceklerin veya zehirli veya bozulmuş yiyeceklerin yemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Mide bulantısı , kusma ve ishal en önemli semptomlardır ve genellikle kontamine yiyecekler sindirim sisteminden geçtikten sonra geçer. 

♦ Gastroenterit: Mide gribi olarak da bilinen gastroenterit, viral bir enfeksiyondan kaynaklanır ve sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olur. İshal, bağırsak hareketlerinin devam etmesi nedeniyle sık sık su kaybının neden olduğu dehidratasyonun yanı sıra yaygın bir semptomdur .

♦ Giardiasis: Giardia olarak bilinen bir parazitin ince bağırsağınızda neden olduğu bir enfeksiyondur. Tipik olarak bu parazit ile kirli su yoluyla temas edersiniz. İshal ve iştahsızlık yaygındır ve enfeksiyonun anti-parazitik ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir.

♦ Hipertiroidizm: Bu durum, bağırsaklarınızı içeren sempatik sinir sisteminin aşırı çalışmasına neden olur. Sonuç olarak, bağırsak hareketliliği ve ishali artırarak aşırı uyarılır . 

♦ Kawasaki hastalığı: Bu otoimmün hastalık, kan damarlarını etkiler ve iltihaplanmalarına neden olur. Yaygın iltihaplanma ile vücudun birçok bölgesi etkilenir ve kusmanın yanı sıra ishal ve baş ağrıları çok yaygındır.

♦ Lupus: Bu enflamatuar hastalık sindirim sisteminin bozulmasına ve ishale neden olabilir. Lupus tedavisinde kullanılan birkaç ilaç sindirim sisteminizi etkileyebilir ve bu da ishal ve kusmaya neden olabilir.

♦ PMS: Hormonal değişiklikler sindiriminizi etkileyebilir ve birçok kadın adet dönemine kadar geçen hafta ishal yaşar. Diğerleri kabızlık yaşar. Döngünüz bittikten sonra bağırsak hareketleriniz normale dönmelidir. 

♦ Skleroderma: Bu kronik durum bağ dokularını etkileyerek sertleşmelerine neden olur. Sonuç olarak, bağırsak boyunca sindirim hareketlerini yavaşlatabilen kas tonusu kaybolabilir. Önce şiddetli ağrı yaşarsınız ve daha sonra bağırsak hareketleri daha sık veya yavaşlamak için değişebilir. 

İshal Tedavisi

Dehidrasyon ishalde sık görülen bir durumdur, çünkü sık bağırsak hareketlerinde çok fazla su kaybedilir. Kaybedilen sıvıların değiştirilmesi, herhangi bir tedavi yaklaşımında bir önceliktir. 

Su içmek ve elektrolitleri spor içecekleri ile değiştirmek önemlidir. Bakteriyel enfeksiyon nedense, doktorunuz ciddiyetine göre ilaç yazabilir. Nedeni sindirim hastalıkları ise, tedavi semptomdan çok duruma göre yapılmalıdır.

İshalin Doğal Tedavisi

İshalin en yaygın nedenlerinden biri, bağırsak duvarındaki hasarın boşluklar oluşturduğu bir durum olan sızdıran bağırsaktır. Sindirilmemiş yiyecekler, vücuttaki bağışıklık tepkilerini ve iltihaplı hasarı tetikleyen bu boşluklardan geçebilir. Bu, aşağıdaki bileşenlerle doğal olarak tedavi edilebilir:

CARE4U: CARE4U ile anne sütünde bulunan şekerlerin aynısı olan doğal anne sütü oligosakkaritlerini (HMO’lar) elde edersiniz. Bu şekerler, bebeklerde sağlıklı bir sindirim sistemini ve bağırsak ortamını destekler. Araştırmalar, HMO’ların, sızıntılı bağırsakları önleyerek yetişkin sindirim sistemine de fayda sağlayabileceğini buldu.

L Glutamin: L-glutamin, bağırsak duvarınızı kaplayan hücrelere yakıt sağlayan bir amino asittir. Mukavemet ve beslenme sağlayarak bağırsak duvarınızın bütünlüğünü korumasına ve sızan bağırsakları önlemesine izin verir.

Diyetinize ekstra sindirim enzimleri de ekleyebilirsiniz . Doğal sindirim enzimlerinizin üretimi yaşla birlikte azalır ve bu sindirimi engelleyebilir. Alfa-amilaz , karbonhidratları parçalayan faydalı bir enzimdir. Bu yiyecekler doğru şekilde parçalanmazsa ishale neden olan bir hoşgörüsüzlük geliştirebilirsiniz.

Sindirim sorunlarını ele alırken karaciğer fonksiyonunu desteklemek de önemlidir. Karaciğer, sindirim için safra üretir ve vücuda aldığınız zararlı şeylerden arındırır. Sağlıksız veya hastalıklı bir karaciğer, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olur. Selenyum AAC doğal olarak karaciğer enzimlerinin üretimini artırır, bu da onu hastalıklardan korur ve optimal işlevi teşvik eder.

İshal Nasıl Önlenir veya Durdurulur

Nedeni bağırsak sorunları veya enfeksiyon olabilir ve kontrol edemediğiniz birçok neden olabilir, ancak özellikle ne yediğinize gelince ishali durdurmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

♦ Yiyecekleri hazırladıktan hemen sonra servis edin

♦ Kalan yiyecekleri hemen soğutun

♦ Pişirme ve yiyecek hazırlama alanlarını düzenli olarak ve iyice yıkayın

♦ Dondurulmuş yiyecekleri pişirmeden önce buzdolabında çözün

Seyahat edenlerin ishalini doktorunuzla ayrılmadan önce alınacak bir antibiyotik tedavisi veya ishal ilacı hakkında konuşarak durdurabilirsiniz ve ayrıca gittiğiniz yerde yerel musluk suyundan kaçınmanız önerilir. 

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Akut ishal birkaç gün sonra kendiliğinden geçecektir, bu nedenle doktorunuza ulaşmanız gereken tek zaman, devam ederse. Ciddi şekilde susuz kaldığınızı fark ederseniz, hemen yardım istemeniz de gerekir. 

Ağır vakalarda, kaybedilen sıvıları kurtarmak için intravenöz sıvılara ve hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Herhangi bir kanlı ishal belirtisi de doktorunuzu görmeniz için bir nedendir. Semptomlarınızı değerlendirecek ve testler yapacaklar ve bu onların altta yatan nedeni keşfetmelerine ve etkili tedavi sağlamalarına yardımcı olacaktır.