Wisteria

Kabızlık: Sebepler, Tanı ve Doğal Tedaviler

Kolonunuz, dışarı atılmak için geçerken kalan yiyeceklerden suyu emmekten sorumludur. Bunu yaparken, atık yaratılır ve kolon kasları, her şeyi atılmak üzere rektuma doğru iter. Dışkı veya atık kolonda çok uzun süre kalırsa, ilerlemesi zorlaşır ve zorlaşır.

Bu kabızlıktır ve oldukça yaygın bir sindirim sorunudur. Çoğu vaka, küçük diyet değişiklikleriyle giderilebilir, ancak kronik kabızlık da olabilir. Sebepler diyet temelli olabilir, ancak kabızlık da birkaç ciddi durumla bağlantılı olabilir .

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kötü beslenme, kabızlığın en sık nedenidir. Yeterli su alımı ve diyetinizdeki yüksek lif içeriği, yumuşak ve hareket etmesi kolay dışkı için çok önemlidir. 

Lif söz konusu olduğunda, hem çözünür hem de çözünmez versiyonların önemli olduğunu hatırlamak önemlidir. 

♦ Çözünür lif suda çözünür ve dışkı ile birleşerek geçişini kolaylaştıran jel benzeri bir madde oluşturur.

♦ Çözünmeyen lif, sindirilirken yapısını korur, ağırlığını ve boyutunu artırmak için dışkıya katılır.

Lif ve su dışında, kabızlığa neden olacak diğer yaygın nedenler şunlardır:

♦ Kas kasılmalarını ve bağırsak hareketini yavaşlatan stres
♦ Egzersiz eksikliği
♦ Hamilelik
♦ Seyahat veya rutininizde değişiklikler
♦ Antasitler ve ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar

Ayrıca kabızlığınıza neden olabilecek birkaç temel tıbbi sorun vardır. Kabızlık önemli bir süre devam ederse, bu sağlık sorunlarından biri sorun olabilir ve doktorunuza görünmeniz gerekir.

♦ İnme, diyabet ve Parkinson hastalığı gibi bazı hastalıklar
♦ Hormonal sorunlar
♦ Yetersiz tiroid bezi
♦ Laksatiflerin yanlış veya aşırı kullanımı
♦ IBS , divertikülit ve bağırsak tıkanıklığı gibi kolon sorunları .

Kabızlık Belirtileri

Herkesin “normal” bir bağırsak hareketini neyin oluşturduğuna dair bir tanımı olacaktır. Bazıları günde üç kez giderken diğerleri haftada üç kez gider. Unutulmaması gereken önemli olan, düzenliliğiniz değiştiğinde, sorunun kabızlık olabileceğidir. 

Genel olarak kabızlık semptomları şunları içerir:

♦ Sert ve kuru dışkı yapma

♦ Haftada üç defadan az bağırsak hareketleri yapma

♦ Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma 

♦ Rektal tıkanıklık yaşama

♦ Bağırsak hareketinden sonra bile dolgunluk hissi

Kabızlık Teşhisi

Doktorunuzun semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi ve ayrıca altta yatan koşulları bilmesi gerekecektir. Dışkılarınızı ve kan sayımınızı kontrol etmek için bir rektal muayene ve kan testlerini içerecek bir fizik muayene de yapılması gerekecektir. Doktorun kabızlığınızın nedenlerini belirlemek için arayacağı özel testler vardır.

1. Yiyeceklerin kolonunuzda nasıl hareket ettiğini değerlendirmek için bir marker çalışması yapılır. İşaretler içeren bir hap yutulur ve ardından yiyecek hareketinin görsel bir temsilini elde etmek için birkaç gün boyunca röntgen çekilir.

2. Anorektal manometri, balon uçlu ince bir tüpün anüsünüze yerleştirilmesini içerir. İçeri girdikten sonra balon şişirilir ve sonra dışarı çekilir. Bu, doktorun sfinkter kaslarınızın gücünü ölçmesini sağlar. Zayıf kasılmalar kabızlığın bir nedeni olabilir.

3. Kolonoskopi biraz daha invazivdir ve prosedür için sakinleştirileceksiniz. Kolonunuza ve işlevine daha yakından bakmak için kameralı bir tüp yerleştirilir.

Kabızlık İçin Doğal Tedaviler

Sindirim sağlığını geliştirmek ve bağırsakları hasardan korumak, kabızlığı doğal olarak önlemenin en iyi yoludur. Sağlıklı bir sindirim sistemi, düzenli bağırsak hareketlerini uyarır ve optimum besin emilimini destekler.

Sindirim sağlığını geliştiren ve kabızlığı önleyen birkaç anahtar bileşen vardır.

♦ Probiyotikler:  Etkili sindirim, dengeli ve sağlıklı bir bağırsağa bağlıdır. Gibi yararlı probiyotikler ile İçgüdülerine temini Lactobacillus rhamnosus GG  ve Saccharomyces boulardii , bağırsak kalır sağlıklı olun. İltihaplanmayı önler ve sürecin ilerlemesini sağlamak için yiyeceklerin sindirimini teşvik ederler. Probiyotiklerden en iyi şekilde yararlanmak için, ayrıca probiyotiklerin çalışmasını destekleyen prebiyotikler ve enzimlerin bir kombinasyonu olan PreforPro’ya ihtiyacınız var .

♦ Bromelain:  Bu sindirim enzimi ananasta bulunur ve sindirim sağlığına faydalıdır. Kabızlık, irritabl bağırsak sendromunun yaygın bir semptomudur ve bromelain bunu önlemeye çalışır. Bromelain ayrıca sindirim sorunlarına ve bağırsak duvarına zarar verebilecek iltihabı azaltır.

♦ Reishi mantarı:  Bu mantar, karaciğeriniz için bir tonik görevi görür ve sindirim için gerekli safrayı üretir. Zayıf karaciğer fonksiyonu, yiyeceklerin parçalanmasını yavaşlatarak sindirimi engeller. Sonuç olarak, kabızlık ve şişkinlik meydana gelebilir. Reishi mantarları, karaciğeri optimal seviyelerde çalışmasını sağlamak için doğal olarak temizler.

Evde Kabızlık Tedavisi

Doktorunuzun kabızlığı düzeltmeye yardımcı olması için yazabileceği ilaçlar vardır, ancak diyet ve egzersiz değişiklikleri genellikle en iyisidir. Durum, özel tedavi gerektiren bazı tıbbi durumlardan kaynaklanmıyorsa, kabızlık rahatlaması doğal olarak ve evde bulunabilir .

♦ Her gün 1,5 ila 2 litre su veya şekersiz ve kafeinsiz sıvılar için.

♦ Dehidrasyona neden olan alkol ve kafein tüketimini sınırlayın.

♦ Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve fasulye gibi lif açısından daha zengin yiyecekler yiyin.

♦ Her hafta yaklaşık 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapmaya çalışın. Haftada beş kez, günde otuz dakikalık bir hedef, başlamak için en iyi yerdir. En iyi egzersizler yürüyüş, bisiklete binme ve yüzmeyi içerir.

♦ Gerekirse lif takviyeleri ekleyin, ancak bol su içmeyi unutmayın çünkü sıvılar lifin daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

♦ Magnezyum sitrat takviyeleri, doğal bir müshil olarak çalıştıkları için yardımcı olabilir. Küçük veya orta dozlar kabızlığı giderebilir. Daha büyük dozlardan kaçının ve herhangi bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışın.

♦ Bağırsak hareketi yapma dürtüsünü hissettiğinizde gecikmeyin. Bağırsak hareketlerinizi tuttuğunuzda, dışkılarınızın gittikçe zorlaşması ve geçmesi zorlaşması riskini alırsınız.

♦ Kronik kabızlığı gidermeye yardımcı olduğu gösterildiğinden diyetinize probiyotikler ekleyin . Probiyotikleri takviyeler yoluyla veya yoğurt, kefir ve kimchi gibi yiyecekler yiyerek kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca diyetinize yapraklı yeşillikler, muzlar ve meyveler gibi yiyecekleri içerebilecek daha fazla prebiyotik yiyecek eklemek istersiniz . Bu lifler, doğal bağırsak floranızı beslemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir bağırsak, daha iyi sindirimi ve daha sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler. 

♦ Düşük FODMAP diyetini deneyin. Bu karbonhidratların sindirimi zordur ve birçok insanda sindirim rahatsızlığına ve irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir . Bunları diyetinizden çıkararak veya tüketimi sınırlayarak, bağırsak hareketlerinizi doğal olarak iyileştirebilirsiniz .

♦ Yüksek FODMAP’li yiyecekler arasında elma, avokado, buğday, soğan ve sarımsak bulunur.
Müshil ve lavmanlara dikkat edin. Doktorunuz bunları geçici rahatlama için reçete edebilir, ancak bunları asla iki haftadan fazla kullanmamalısınız. Vücudunuz onlara bağımlı hale gelebilir ve bu da kolonunuzun doğal işlevine müdahale edebilir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Kabızlık vakalarının çoğu hafiftir ve birkaç gün içinde düzelebilir. En iyi kabızlık çareleri diyet, egzersiz rutini ve yaşam tarzındaki değişiklikleri içerir. Bunlar genellikle durumu düzeltir ve daha sağlıklı sindirim ve düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

Senin kabızlık ise kronik , o zaman herhangi bir bağırsak değişiklikleri, rahatsızlık ya da belirtiler fark, özellikle doktorunuza görmeliyim. Altta yatan tıbbi durumların önce tedavi edilmesi gerekir ve ardından bağırsak hareketleri normale dönebilir. Hızlı tanı ile kabızlık ve altta yatan neden kolayca tedavi edilebilir.