Wisteria

Karın Ağrısı

Mide ağrısı, göğsünüz ve pelvik bölgeleriniz arasında meydana gelen donuk veya keskin herhangi bir ağrıdır. Ağrı aralıklı, kronik olabilir veya kramp gibi hissedilebilir. Çok fazla yemekten daha ciddi hastalıklara kadar karın ağrısına veya mide ağrılarına neden olabilecek pek çok şey vardır. 

Diğer organların iltihaplanması da midenizde ağrıya neden olabilir. Kötü yemekten veya çok fazla yemekten daha ciddi bir şeyin belirtisi olabileceğinden mide ağrısını göz ardı etmemek önemlidir.

Mide Ağrısı Türleri

Mide ağrısı , belirli bir noktaya lokalize veya daha yaygın olabilir. Bıçaklı ağrılar, kramplar, kolik ağrılar veya donuk ağrılar olabilir. Ağrı bir bölgeye lokalize olduğunda, nedeni genellikle belirli bir organdaki sorunlardan kaynaklanır. 

Kramplar genellikle adet döngüleri, ishal , kabızlık veya şişkinlik ile ilişkilidir ve ağrı gelir ve gider. Kolik ağrı anidir ve kas spazmına benzer ve daha şiddetli bir şeyin işaretidir.

Mide Ağrısına Ne Sebep Olur?

Karın bölgenizle ilişkili bir dizi organ vardır, bu nedenle bir ağrı varsa mideniz tek sorun olmayabilir. Ayrıca dalağınızı, bağırsaklarınızı, böbreklerinizi, karaciğerinizi, safra kesenizi, pankreasınızı ve apendiksinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu organlardan herhangi birine bulaşan enfeksiyon veya iltihaplanma mide ağrılarına neden olabilir ve etkili tedavi, sebebin doğru bir şekilde bulunmasına bağlıdır. 

Büyük bir ağrı yedikten sonra mide ağrısı yaygındır, ancak geçmesi gerekir. Aksi takdirde, tahammülsüzlüğünüz olan yiyecekleri yemek gibi daha derin bir sorun olabilir. En yaygın enfeksiyon nedenleri tıkanmalar, bağırsak bozuklukları ve iltihaptır ve bunlar da ağrıya neden olabilir. 

Bu semptomlara tipik olarak altta yatan bir durum neden olur, bu nedenle mide ağrısının olası nedenlerini bilmek önemlidir. Ağrıyı etkili bir şekilde gidermenin tek yolu altta yatan nedeni tedavi etmektir. 

♦ Asit reflü : Büyük bir öğün yedikten sonra asit reflüsü meydana gelebilir ve karnınızın üst kısmında mide ekşimesi veya ağrı hissedersiniz. Bu, kötü işleyen bir LES’in (alt özofagus sfinkterinin) bir sonucu olarak ortaya çıkar ve kronik hale gelirse, GERD durumu gelişir.

♦ Apandisit: Bu, apandisinizin enfekte olduğu ve iltihaplandığı zamandır. Yaygın olarak hissedilen ağrı donuk ve deniz kenarına yakın ve midenizin sağ alt çeyreğinde. Bazen ağrı midenin diğer bölgelerine yayılabilir ve genellikle ateş, iştahsızlık ve mide bulantısı ile birlikte ortaya çıkar. 

♦ Diyabet: Diyabet genellikle sindirim sisteminin gecikmeli boşalması olan gastropareze neden olur.. Yiyecekler midenizde ortalamadan çok daha uzun süre sindirilmeden kalır ve bu da şişkinlik ve ağrıya neden olur. 

♦ Divertikülit: Bağırsaklarınızda küçük keseler oluşabilir ve bunlar iltihaplandığında veya enfekte olduğunda divertikülit sonuçları. Enflamasyon, kabızlığa, midede şişmeye ve ağrıya yol açan bağırsak tıkanmasına neden olur. Bu durum genellikle şiddetli karın ağrısı ve ateş ortaya çıkana kadar fark edilmez ve akut veya kronik olabilir.

♦ Gastroenterit: Viral gastroenterit, mide ve bağırsaklarınızdaki bir enfeksiyondan kaynaklanır ve genellikle mide gribi olarak bilinir. Mide krampları, ishal ve kusmaya neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür.

♦ GERD / Mide Ekşimesi :Bu hastalık, LES’in (alt özofagus sfinkterinin) çok fazla gevşemesi sonucu ortaya çıkar ve bu da asidin kronik olarak yemek borusuna geri akmasına izin verir. Bunun sonucunda boğazınızın yanı sıra üst karın bölgesinde de yanma hissi yaşayacaksınız. 

♦ Safra taşları: Bu sertleşmiş tortular, sindirim sıvıları biriktiğinde safra kesenizde gelişebilir. Onlar alabilirsiniz kanallarında açılmış ve bir tıkanma, mide üst kadranda ani ve keskin ağrı sonuçları neden olur. Safra taşı bir kanaldan geçmeye çalışırken ağrı da yoğunlaşacaktır.

♦ Fıtık:Fıtık, bir organın veya dokunun bağırsaklarınızdaki bir açıklıktan şişmesidir. Etkilenen bölgede ağrı kadar gözle görülür bir çıkıntı olacaktır. Bu genellikle ağır nesnelerin kaldırılması gibi zorlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar ve çoğu zaman doku geri itilebilir. Ciddi vakalarda ameliyat gerekebilir. 

♦ Gömülü bağırsak: Dışkı sıkışması (veya hareketsiz dışkı) karın ağrısının yanı sıra olası dışkı sızıntısına neden olabilir .

♦ Hazımsızlık: Bir noktada bu herkesin başına gelir ve kronik sindirim sorunları ve kötü beslenme alışkanlıkları olağan nedendir. Mide bulantısı , şişkinlik , mide ekşimesi gibi çeşitli semptomlar hissedebilirsiniz.ve lokalize olmayan mide ağrısı.

♦ Laktoz intoleransı : Vücudunuz sütteki protein olan laktozu parçalayamadığında size laktoz intoleransı teşhisi konur. 

♦ PMS: Adet döngüsü sırasında uterus astarı kasıldığından, karın bölgesinde kramp hissedilebilir. Tipik olarak, midenizin alt kısmında kramplar hissedilir ve bir ısıtma yastığı, ağrı kesici ilaçlar ve dinlenerek rahatlatılabilir. 

♦ Mide ülserleri: Peptik ülserler en sık görülen sindirim ülseri türüdür ve midede yanma ağrısına neden olurlar. Asit, ülserleri şiddetlendirdiği için ağrıyı daha da kötüleştirir ve bu aç karnında yaygındır. 

♦ İYE:İdrar yolu enfeksiyonları öncelikle böbreklerinizi ve mesanenizi etkiler, ancak mide ağrısına da neden olabilir. Çoğu enfeksiyon, idrar yolunuzun herhangi bir yerindeki bakterilerden kaynaklanır. İdrar yaparken büyük olasılıkla rahatsızlık hissedeceksiniz ve buna bazen alt karın ağrısı da eşlik ediyor.

Mide Ağrısının Yeri

Mide ağrısının yeri, buna neyin sebep olabileceğinin iyi bir göstergesidir. 

♦ Karın bölgenizde genelleştirilmiş ağrı: Ağrı belirli bir bölgede olmadığında, nedeni apandisit, irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı , grip veya idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

♦ Yan mide ağrısı: Sol taraftaki mide ağrısına böbrek enfeksiyonu, Crohn hastalığı, yumurtalık kistleri, kanser ve apandisit neden olabilir. Midenin sağ tarafındaki ağrıya grip, böbrek hastalığı, fıtık ve apandisit veya kanser de neden olabilir. 

♦ Üst karın ağrısı:Ağrının midenin sağ üst veya sol kadranında olmasına bağlı olarak nedeni değişebilir. Sol üst mide ağrısına dalak büyümesi, kalp krizi, böbrek sorunları veya dışkı sıkışması neden olabilir. Sağ üst mide ağrısı hepatit, zatürree veya apandisitten olabilir.

Mide Ağrısı İçin Doğal Tedavi

Mide ağrısı, herhangi bir sayıda sindirim bozukluğu ile ilişkilendirilebilir. Mide ağrısından kalıcı olarak kurtulmak için altta yatan durumun tedavisi gerekecektir. Bu arada mide ağrısını hafifletmek için deneyebileceğiniz doğal tedavi seçenekleri vardır.

Sindirilmemiş veya iyi sindirilmemiş yiyecekler şişkinliğe, kramplara ve ağrıya neden olur. Diyetinize sindirim enzimlerini ekleyerek bu mide ağrısını önleyebilirsiniz . Bu enzimler vücut tarafından üretilir ancak yaş ilerledikçe üretim azalır. Sindirim enzimlerini takviye etmek, yiyeceğin tamamen sindirildiğinden emin olmanın en iyi yoludur. 

Kemoterapi ile ilişkili ağrı ve mide bulantısını azalttığı tespit edilen L-glutamin ile mide ağrısını da azaltabilirsiniz . Bu amino asit tipik olarak sızıntılı bağırsakları önlemek için kullanılır, ancak ağrı için de kullanılabilir. Son zamanlarda, mide ve sindirim sistemindeki ağrıyı da azalttığı bulunmuştur. Aloe vera yaprağı jeli mide ağrısını azaltmanın başka bir doğal yoludur, çünkü mideyi içeriden yatıştırır. 

Karaciğer hastalığı ve disfonksiyon da mide ağrısına neden olabilir. Karaciğer, sindirimde önemli bir rol oynar, bu yüzden ona da özen gösterilmesi gerekir. Karaciğer, ince bağırsaktan emilen besinleri işler. Hastalıklı bir karaciğer bunu yapamaz ve yetersiz beslenmeye neden olur. 

Devedikeni özü ile karaciğeri hasardan ve diğer hastalıklardan koruyabilirsiniz . Bu özütün karaciğeri koruduğu ve sirozun neden olduğu hasarı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Hafif karın ağrısı tedavi edilmeden geçer, ancak midede keskin bir ağrı, doktorunuza görünmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir yaralanmanın ardından şiddetli karın ağrınız varsa veya dışkılarınızda kan varsa, nefes almada güçlük, sürekli kusma veya midede şiddetli şişlik varsa doktora görünmelisiniz. 

Ağrınızın nedenini farklı testler ve fizik muayene belirleyecek, bu da ağrınızı hafifletmek ve altta yatan nedeni ele almak için uygun tedaviyi sağlayacaktır.