Wisteria

Kas Ağrısı

Herkes, özellikle yorucu aktivitelerden sonra zaman zaman ağrılı kaslar (miyalji) yaşar. Vücudunuzun her yerinde kaslar vardır, bu nedenle kas ağrısı, insanların hissettiği en yaygın ağrılardan biridir ve bu ağrılar her yerde hissedilebilir.

Çoğu zaman, ağrıyan kaslarınızın nedeninin farkında olacaksınız, ancak bazen ağrıya neden olabilecek altta yatan bir durum vardır. Bu durumlarda çivi çıkmadan önce teşhis ve tedavi gereklidir. 

Ağrıyan Kasların Nedenleri

Vücudunuzdaki her kas, vücudun yaptığı hemen hemen her aktivitede kullanıldığından yaralanma potansiyeline sahiptir. Stres, gerginlik veya fiziksel aktivite gibi ağrılı kasın nedenini belirlemek genellikle kolaydır. 

Kaslar egzersiz sırasında aşırı kullanılabilir ve gergin hale gelebilir veya bir aktivite veya egzersiz yaparken yaralanabilir. Bu durumlarda, biraz dinlenme ve ısı veya buz tedavisi ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. 

Ağrınızın altında yatan neden olabilecek ağrılı kaslarla ilişkili birkaç tıbbi durum da vardır.

♦ Grip: Vücudunuz grip gibi bir virüse karşı şiddetle savaşırsa, yıpranır ve kas ağrıları ve ağrıları çok yaygındır. Grip sırasındaki su kaybı kas ağrılarını daha da kötüleştirebilir, bu nedenle susuz kalmamak önemlidir. Baca geçtikten sonra, vücudunuz yenilenene kadar birkaç gün daha kas ağrıları yaşayabilirsiniz.

♦ Fibromiyalji: Bu, yaygın ağrı ve yorgunlukla karakterize bir hastalıktır. Kronik kas ağrısı, fibromiyaljinin yaygın bir semptomudur ve beyninizin ağrıyı işleme şeklini güçlendirdiğine inanılır. 

♦ Bakteriyel enfeksiyonlar: Bir virüs gibi, herhangi bir bakteri enfeksiyonu vücudunuzun ona karşı savaşmak için çok çalışmasını sağlar. Bağışıklık sisteminiz istilacı patojenlerle savaşmak için beyaz kan hücreleri gönderirken, kaslarınız zayıflar ve ağrır.

♦ Otoimmün hastalıklar: Otoimmün hastalıklar, kaslara saldıran ve kasları zayıflatan yaygın inflamasyona neden olur. Sonuç olarak, herhangi bir tür otoimmün rahatsızlığınız varsa kronik ağrılı kaslar yaşayabilirsiniz. Sadece kaslara saldırarak şişlik, ağrı ve ağrıya neden olan miyozit olarak bilinen özel bir otoimmün hastalık vardır. 

♦ Lupus: Lupus hastalarının ilk şikayetlerinden biri eklem ve kas ağrısıdır. Bu hastalık, vücudun farklı bölgelerini etkileyen kronik iltihaplanma ile işaretlenir. Alevlenme olarak bilinen artmış hastalık aktivitesi dönemlerinde kas ağrısının daha da kötüleştiği bilinmektedir.

♦ Dermatomiyozit: Bu, zamanla kas dokusunun tahrip olmasına neden olan iltihaplı bir süreçtir. Sonuç olarak, kaslar zayıflar ve çok ağrır. Bu durumdan en çok etkilenen kaslar omuzlar, üst kollar, uyluklar, kalçalar ve boyundaki kaslardır.

♦ Polimiyozit: Polimiyozit, hücre hasarından sorumlu hastalıklar olan inflamatuar miyopatilerden biridir. Bu hastalık, kasların ve kası besleyen kan damarlarının kronik iltihaplanmasını içerir . Kas dokusu hasar gördüğü için kaslar ağrır ve ağrır.

♦ Tiroid bozuklukları: Tiroid beziniz vücuttaki birçok önemli süreci düzenleyen tiroid hormonlarını kontrol eder. Yetersiz çalışan bir tiroid bezi (hipotiroidizm) veya aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidizm) zamanla iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da kas dokusunu etkiler. Ağrılı kaslar ve eklem ağrısı, tiroid hastalıklarının semptomları ile ilişkilidir. 

♦ Hipokalemi: Bu, ciddi potasyum eksikliği ile kendini gösteren bir durumdur. Potasyum, kaslarınıza giden kan akışını düzenlemekten sorumludur ve onsuz kan damarlarınız kasılamaz. Kaslara kısıtlı kan akışı ağrıya ve acıya neden olur. Zamanla bu durum, kaslar zayıflamaya başladığında kas atrofisine yol açabilir.

Ağrıyan Kasların Tedavisi

Ağrılı kasların tedavisi tipik olarak dinlenme, sıcak veya soğuk terapi ve ağrı için reçetesiz satılan ilaçları içerir. Kaslarınızın ağrımasına neden olan tıbbi bir durum varsa, tedavi o özel duruma uygun olacaktır. 

Enflamasyon altta yatan neden olduğunda veya kas ağrısına neden olan bir durumla ilişkili olduğunda, antiinflamatuar ilaçlar ve tedaviler kullanılır. Enfeksiyonlar antibiyotikler ve ağrı kesicilerle tedavi edilecek ve diyetle ilgili herhangi bir neden, takviyeler ve diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir. 

Ağrıyan Kaslar İçin Doğal Tedavi

Kas ağrısına neden olan iltihabı tedavi etmek için doğal alternatifler vardır. Enflamasyonu azaltarak, kaslarınızı bazı hastalıklarla ilişkili yorgunluk ve ağrıdan koruyabilirsiniz.

♦ L-lizin , vücudunuzun kolayca kullanabileceği amino asit lizinin bir versiyonudur. Vücuttaki çeşitli süreçler için gereklidir ve kas büyümesi ve yenilenmesi için önemlidir.

♦ L-lizin ayrıca iltihabı azaltarak bağışıklık sistemini desteklemeye çalışır. Bu koruyucu önlem, kasların iyileşmesine yardımcı olabilir ve iltihaplı hasarı ve kas yorgunluğunu önleyebilir.

Enflamasyonu önlemek için diyetinize probiyotikler de ekleyebilirsiniz. Lactobacillus rhamnosus  ve Lactobacillus acidophilus gibi probiyotiklerin  bağışıklığı artırdığı ve iltihabı azalttığı kanıtlanmıştır. Bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesi sağlanarak kronik iltihaplanma riski azaltılabilir.

Ağrıyan Kaslar Nasıl Önlenir

Kas ağrısına neden olduğu bilinen bir rahatsızlığınız varsa, kas ağrınızın sıklığını azaltmaya çalışabileceğiniz ipuçları vardır.

♦ Kaslarınızı her gün nazikçe esnetin
♦ Yüksek etkili aktivitelerden kaçının
♦ Ağırlık kaldırmaktan kaçının
♦ Bol bol dinlenin
♦ Yoga ve meditasyon gibi stres giderici aktiviteleri deneyin
♦ Susuz kalmayın
♦ Egzersizinize ısınma ve soğuma ekleyin rutin

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Ağrıyan kaslarınızın nedeni açıksa, endişelenecek bir neden yoktur. Ağrıyan kaslarınız için bariz bir neden yoksa, tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi durumunuz olabilir. 

Ağrıyan kaslar, vücudunuzda bir sorun olduğuna dair bir işaret olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmalısınız.

♦ Evde tedaviden birkaç gün sonra gitmeyen ağrıyan kaslar

♦ Kızarıklıkla birlikte ağrıyan kaslar

♦ Şişliğin eşlik ettiği ağrılı kaslar

♦ Yüksek ateşle ortaya çıkan ağrılı kaslar

♦ Belirgin bir neden olmaksızın ortaya çıkan şiddetli kas ağrısı

Ağrıyan kaslarınıza aşağıdaki durumlardan herhangi biri eşlik ederse, tıbbi bir acil durumun belirtileri olabileceğinden derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

♦ Ani su tutma başlangıcı

♦ Kusma

♦ Boynunuzda sertlik

♦ Nefes almada güçlük

♦ Yutma güçlüğü 

♦ Etkilenen bölgeyi hareket ettirememe

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Ağrılı kasların çoğu gerginlik, stres veya fiziksel aktiviteden kaynaklanır. Bu durumlarda evde tedavi, bazı anti-enflamatuar ilaçlarla birlikte ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Ev ilaçları işe yaramadığında, ağrıyan kaslarınızın nedeni daha ciddi bir durum olabilir. Bu yüzden hemen doktorunuzu görmeniz önemlidir. Ağrıyan kaslara neden olan bazı durumlar tehlikeli olabilir ve olumlu bir görünüm için en iyi seçenek olarak hızlı teşhis ve tedavi gerektirir.