Wisteria

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı çok yaygındır ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i etkilenmektedir. Laktoz intoleransına sahip olmak, süt ürünleri ve ürünleri yemenin sindirim sisteminde bozulmaya ve rahatsızlığa neden olduğu anlamına gelir ve bu, yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir. 

Laktoz intoleransının temeli, süt ürünlerindeki ana karbonhidrat olan laktozun sindirilememesidir. Erken teşhis etmek, sindirim sisteminiz ve genel sağlığınız için önemlidir.

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz bir disakkarittir, yani iki şekerden oluşur. Bu karbonhidrat, basit şekerlerin her birinden bir molekülden oluşur: glikoz ve galaktoz. 

Laktaz, laktozun emilebilmesi ve enerji için kullanılabilmesi için bu şekerlere parçalanması için gerekli enzimdir. Laktoz intoleransı olan kişiler bu enzimi yeterince üretmezler. 

Vücudunuz için yetersizlik laktoz nedenlerini sindirmek için en sindirim sistemiyle ilgili belirtiler, değişiyordu. 

Laktoz intoleransı Belirtileri

Doğru şekilde yönetildiğinde, laktoz intoleransının semptomları önemli ölçüde azaltılabilir. Düzgün yönetilmediğinde, bu tahammülsüzlük ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir . Laktoz intoleransının en yaygın belirtileri şunlardır:

♦ Karın krampları: Laktozun düzgün bir şekilde sindirilememesi ve parçalanamaması, sindirim sistemi boyunca iltihaplanmaya neden olur ve bu da kramp ve ağrıya yol açar. 

♦ Şişkinlik  ve gaz : Laktoz kolonunuza ulaştığında, gaz ve şişkinlikle birlikte kısa zincirli yağ asitleri oluşturan bakteriler tarafından fermente edilir. 

♦ İshal : Bu, sindirilmemiş laktozun ince bağırsağınıza ulaşması ve suyun sindirim sistemine çekilmesiyle oluşur. 

♦ Dışkıda yağ: Vücudunuz yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmek için yeterli enzimi yapmadığında , dışkıda yağ birikir. Bu aynı zamanda aşağıdakilerle ortaya çıkabilen bir malabsorpsiyon belirtisidir.her türlü gıda intoleransı .

Bazı insanlar ayrıca kusma, alt karın ağrısı, mide bulantısı ve tuvalete gitme aciliyeti yaşarlar. Yaşadığınız belirtiler, hoşgörüsüzlüğünüzün ciddiyetine bağlıdır. 

Laktoz intoleransının nedenleri

İki ana tip laktoz intoleransı vardır ve her birinin nedeni vardır. Birincil laktoz intoleransı daha yaygın olan türdür ve yaşlanmayla yaygın olan azalmış laktaz üretiminden kaynaklanır. Bu tip, genetik kaynaklı olabilir .

İkincil laktoz intoleransı nadirdir ve mide bakterileri veya çölyak hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanır. Hastalık nedeniyle bağırsak duvarının iltihaplanması, laktaz üretiminde geçici bir düşüşe neden olur ve bu enzim olmadan laktozu sindiremezsiniz. 

Laktoz İntoleransının Teşhisi

Laktoz intoleransı ile ilişkili sindirim semptomlarını fark ettiğiniz anda, bir yemek günlüğü tutmaya başlamalısınız. Bu, sütlü yiyeceklerin suçlu olup olmadığını doğrulayacaktır. Daha sonra bunu doktorunuzla tartışabilirsiniz ve laktoz intoleransı olup olmadığınızı belirlemek için iki test yapılabilir.

1. Laktozu sindirip sindiremeyeceğinizi belirlemek için genellikle ilk olarak bir laktoz tolerans testi yapılır. Laktoz içtikten sonra kan şekeriniz ölçülür. Kan şekeri seviyeniz yükselmiyorsa, laktoz intoleransınız olabilir.

2. Laktoz intoleransı için en doğru test olarak bir hidrojen nefes testi de yapılacaktır. Test gününde, laktoz içeren bir sıvı içeceksiniz ve ardından birkaç saat boyunca bir makineye birkaç kez soluyacaksınız. Nefesinizdeki yüksek hidrojen seviyeleri, laktoz intoleransını gösterir. 

Laktoz İntolerans Belirtilerinin Önlenmesi

Laktoz, süt, peynir, dondurma, yoğurt ve tereyağı gibi tüm süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca az miktarda süt içeren ve laktoz içerebilen bazı yiyecekler de vardır. Bu yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir.

♦ Kremalı soslarla yapılan yiyecekler
♦ Kurabiyeler ve unlu mamuller
♦ Çikolata
♦ Kahvaltılık tahıllar
♦ Hazır yemekler
♦ Soslar ve soslar
♦ Muhallebi ve diğer kremalı tatlılar

Bazen daha ince şekillerde laktoz içeren yiyecekler vardır. Eklenen süt ve süt ürünleri genellikle başka bir isim altında listelenebilir ve bu da tanımlanmasını zorlaştırır. Laktoz intoleransınız varsa, bu daha ince süt ürünleri ve laktoz listeleri için her zaman etiketleri kontrol etmelisiniz:

♦Süt tozu
♦ Peynir altı suyu ve peynir altı suyu proteini
♦ Lor peyniri
♦ Süt şekeri
♦ Maltlı süt
♦ Ekşi krema
♦ Süt kazein
♦ Kuru süt katıları
♦ Ayran

Laktoz intoleransınız varsa, rahatsız edici semptomlardan kaçınmanın ve sağlığınızı korumanın yolu laktoz içeren ürünlerden kaçınmaktır. Süt ürünlerinden kaçınmanın sorunu, değerli besinleri de kaçırmanızdır. Süt ürünleri kalsiyum ve kemik sağlığı için faydalı olan A, B12 ve D vitaminleri bakımından yüksektir. Diyetteki süt, kemik yoğunluğunu iyileştirir ve kırılma veya kemik hastalıkları riskinizi azaltır.

İyi haber şu ki, tüm süt ürünleri laktoz içerebilir, ancak hepsi laktoz intoleransı olanlar için kötü değildir. Çoğu insan sabah çayınıza veya mısır gevreğinize sıçraması gibi küçük miktarları tolere edebilir. 

Deneyler yoluyla, ne kadar laktozu idare edebileceğinizi keşfedebilir ve ardından diyetinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Tüm süt ürünlerinden kaçınılması gerektiğini düşünüyorsanız, kaçırılan besinleri başka bir yoldan almak için doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Laktoz intoleransı için Doğal Tedavi

Laktoz intoleransı, laktoz mevcut olduğu her an sindirimi bozar. Bu şekere kronik olarak maruz kalmak, iltihaplanma yoluyla bağırsakta hasara neden olabilir. Laktozun verdiği zararı azaltmak ve rahatsız edici semptomlardan kurtulmak için deneyebileceğiniz birkaç doğal tedavi seçeneği vardır.

♦ Lactobacillus rhamnosus GG:  Bu probiyotiğin laktoz intoleransı ile ilişkili semptomları azalttığı ve toleransı iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

♦ S. boulardii:  Bağırsak iltihabını önleyen ve laktoz intoleransının neden olduğu hasarı tedavi edebilen başka bir probiyotik. 

♦ PreforPro:  Bu prebiyotik ve enzim kombinasyonu, laktozu sindirme sorunlarını hafifletebilen sindirimi ve gıda parçalanmasını destekler. 

♦ Bromelain : Proteinlerin sindirilmesinden bromelain sorumlu olsa da, araştırmalar laktoz intoleransı ile ilişkili zayıf sindirimi iyileştirmek için yararlı olduğunu bulmuştur. 

♦ Alfa-lipoik asit (ALA) : ALA, karaciğere antioksidan koruma sağlamak için kullanılır. Karaciğer hastalığı olan bireylerin, küçük bakteriyel aşırı çoğalma ve laktoz intoleransı riskinde artış olduğu gösterilmiştir. ALA, karaciğeri yağlı karaciğer hastalığı gibi durumlara neden olabilecek hasarlardan korur.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Laktoz intoleransı yaşam boyu sahip olacağınız bir şeydir ve kişiden kişiye ciddiyetine göre değişir. Bazı insanlar küçük miktarlarda laktozu işleyebilir, bu nedenle vücudunuzun neyi doğru şekilde sindirebileceğini belirlemek önemlidir. 

Göz ardı edilirse, laktoz intoleransı ciddi sindirim rahatsızlığına neden olabilir ve yaşamı tehdit etmese de sindirim sisteminizdeki hasar ciddi hastalıklara yol açabilir. Süt ürünlerinden kaçınmak veya bir laktaz takviyesi eklemek, sağlığı korumanın ve daha ciddi komplikasyonlardan kaçınmanın en iyi yoludur.