Wisteria

Lupus Nedir?

Lupus, bağışıklık sisteminizin vücudunuzda yaygın iltihaplanmaya başladığı kronik bir otoimmün hastalıktır. Sonuç olarak, hücreler ve dokular zarar görür ve eklemler, deri, kalp, akciğerler, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere vücudunuzdaki organlar etkilenir. 

Lupus yaşamı tehdit edebilir ve kalıcı organ hasarına neden olabilir, ancak çoğu insan hastalığın yalnızca hafif versiyonlarını yaşar.  

Lupus Nedenleri

Lupusun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, gelişimine katkıda bulunduğuna inanılan bir dizi faktör vardır. 

♦ Epstein-Barr ve hepatit C gibi enfeksiyonlar lupus ile ilişkilendirilmiştir.
♦ Hormonlar, anormal seviyelerde bulunduklarında, lupusa katkıda bulunabilir.
♦ Ailede lupus öyküsü, hastalık riskinizi biraz artırır.
♦ Sigara ve toksine maruz kalma gibi belirli çevresel faktörler potansiyel nedenlerdir.
♦ Kinidin ve hidralazin gibi ilaçların uzun süreli kullanımı, ilaca bağlı lupusa neden olur.

Lupus Belirtileri

Vücudunuzun hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak, yaşadığınız semptomlar değişecektir. Belirtiler geçici veya kalıcı olabilir ve aniden kaybolabilir. 

Her lupus deneyimi farklıdır, ancak ortak semptomlar şunları içerir:

♦ Deri lezyonları
♦ Lupus döküntüsü (yüzde kelebek şeklinde döküntü)
♦ Göğüs ağrısı
♦ Kuru gözler
♦ Ateş
♦ Yorgunluk
♦ Vücut ağrıları
♦ Baş ağrıları
♦ Zihin bulanıklığı

Lupusun sonraki aşamalarında, bireyler böbrek sorunları geliştirebilir ve idrarda koyu renkli idrar veya kan fark edebilir. 

Lupus Teşhisi

Lupusu teşhis etmek için özel bir test yoktur. Doktorunuz, semptomlarınızı onlara neden olabilecek diğer durumları ekarte etmek için analiz edecektir. Tıbbi geçmiş ve fizik muayene de yapılır. 

Yapılabilecek testler şunları içerir:

♦ Kırmızı ve beyaz hücre sayımlarını, protein seviyelerini ve antinükleer antikor seviyelerini değerlendirmek için kan sayımı.

♦ Kalp çevresinde sıvı birikimini kontrol etmek için röntgen ve ekokardiyogram gibi görüntüleme testleri

♦ Döküntü enfeksiyonlu bölgeden veya böbreklerden alınan dokuların biyopsisi.

Lupus Tedavisi

Lupus tedavisi yoktur, ancak semptomları azaltmaya ve kontrol etmeye yardımcı olacak ilaçlar vardır. Reçete edilen ilaçlar, hastalığın şiddetine ve semptomlara bağlı olacaktır. 

En sık reçete edilen ilaçlar şunları içerir:

♦ NSAID’ler
♦ Kortikosteroidler
♦ İmmünsüpresif ilaçlar

Lupus Diyeti

Lupusu tedavi eden tek bir diyet veya yiyecek seçimi yoktur, ancak alevlenmelere neden olmamak için kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bazı yiyecekler ayrıca lupus ilaçları ile etkileşime girebilir. 

Alkol, gastrointestinal problemlere neden olmak için NSAID’lerle etkileşime girecek bir gıda maddesidir. Kortikosteroidler şişkinliğe neden olabilir, ancak kolesterol ve tuzu sınırlandırarak bunu en aza indirebilirsiniz.

İltihaplanma, lupus semptomlarında büyük bir rol oynadığından, iltihabı azaltmak ve sınırlamak için yemek yemenin lupus hastaları için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Enflamasyonu azaltmak için diyetinize eklenecek en iyi yiyecekler şunlardır:

♦ Ton balığı ve somon gibi balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri
♦ Kalsiyum dolu düşük yağlı süt ürünleri
♦ Tam tahıllı karbonhidratlar
♦ Enflamasyonla savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla dolu çeşitli renkli meyve ve sebzeler

Lupus için Doğal Tedaviler

İlaçlara ek olarak, doktorunuz lupus hastalığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri de önerebilir. 

En yaygın değişikliklerden biri, güneş ışığına maruz kalmayı ve aşırı ultraviyole maruziyeti en aza indirmektir. Güneş kremi her zaman dışarıda giyilmelidir. 

Bol bol dinlenmek ve gevşeme teknikleriyle stresi en aza indirmek de önemlidir. Stres, iltihaplanma ve lupus semptom alevlenmelerini tetikleyebilir. 

D vitamini, balık yağı ve keten tohumu gibi semptomları azaltmak için bazı doğal takviyeler de alınır. Lupus, düşük D vitamini seviyelerine neden olur, bu nedenle, kalp hastalığı gibi daha ciddi komplikasyonları önlemek için, özellikle alevlenmeler sırasında bu seviyeleri korumak önemlidir. 

Hem balık yağı hem de keten tohumu, lupus semptomlarını azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar bileşikler içerir ve araştırmalar balık yağı takviyelerinin hastalığın aktivitesini yavaşlattığını bulmuştur. 

Lupus'un Varyasyonları Nelerdir?

Lupus dört farklı türe ayrılmıştır:

  1. Sistemik lupus eritematozus en yaygın tiptir ve hafiften şiddetliye kadar değişir. Belirtiler zamanla kötüleşebilir ve sonra aniden iyileşebilir.
  2. Kutanöz lupus çoğu durumda cilt ile sınırlıdır ve kızarıklıklara ve yara izi bırakan deri lezyonlarına neden olur. 
  3. İlaca bağlı lupus, belirli ilaçların uzun süreli kullanımından kaynaklanır ve sistemik lupusu taklit eder, ancak genellikle vücuttaki ana organları etkilemez. 
  4. Yenidoğan lupusu nadirdir ve annesinde lupusu olan bebeklerde görülür. Belirtiler arasında deri döküntüsü, düşük kan hücresi sayımı ve doğumdan sonra karaciğer sorunları yer alır.  

Lupus İstatistikleri

♦ 1,5 milyon Amerikalının bir çeşit Lupus’a sahip olduğu ve dünya çapında 5 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir.

♦ Lupusla yaşayan insanların yüzde 90’ı kadındır ve genellikle doğurganlık yıllarında görülür.

♦ CDC, her yıl 16.000’e yakın yeni lupus vakası olduğunu tahmin ediyor.

Lupus ve Engellilik

Daha gelişmiş lupus vakaları veya agresif versiyonlar hayatınızı bozarak günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir. Bu özellikle eklemler etkilendiğinde ve hareket etmek ağrılı hale geldiğinde geçerlidir. Bu durumlarda, lupus, yetenekleriniz büyük ölçüde azaldığı için çalışmanızı engelleyebilir. 

Gelişmiş tedaviler artık semptomları azaltmaya yardımcı olduğu ve sağlıklı bir yaşam sürmenize izin verdiği için, yalnızca bu aşırı vakalar engellilik olarak sınıflandırılır. 

Lupus ve Çocuklar

Yenidoğan lupusu nadirdir, ancak etkilenen annesinin hastalığa maruz kalan bir bebeğin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Lupus, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da gelişebilir. 

Hastalık çocuklarda daha şiddetli ve agresif olma eğilimindedir. Çocuklarda görülen belirtiler arasında yorgunluk, yüzde kelebek döküntüsü ve kilo kaybı yer alır. Lupus ayrıca çocuklarda böbrekler, beyin, karaciğer, kalp ve akciğerler gibi önemli organları da etkiler ve tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olur. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Lupus’un bir tedavisi yoktur ve bir kişinin sağlığını ve yaşam tarzını ciddi şekilde etkileyebilir. Hastalık ne kadar şiddetli ise, ciddi komplikasyonlar geliştirme riskiniz o kadar artar. 

Son tıbbi gelişmeler ve gelişmiş testler, insanların lupus ile daha uzun yaşamasına izin veriyor ve şimdi neredeyse yüzde 90’ı normal bir yaşam sürüyor. İlaç programlarına bağlı kalarak ve sağlığa odaklanarak, olabildiğince sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

What Is Lupus?

Lupus is a chronic autoimmune disease where your immune system initiates widespread inflammation throughout your body. As a result, cells and tissues are damaged, and organs throughout your body, including joints, skin, heart, lungs, kidneys, and brain are affected.

Lupus can be life-threatening and can cause permanent organ damage, but most people experience only mild versions of the disease.

Lupus Causes

The exact cause of lupus is not known, but there are a number of factors believed to contribute to its development.

♦ Infections such as Epstein-Barr and hepatitis C have been linked to lupus.
♦ Hormones, when present in abnormal levels, can contribute to lupus.
♦ A family history of lupus slightly increases your risk for the disease.
♦ Certain environmental factors like smoking and toxin exposure are potential causes.
♦ Long term use of medications like quinidine and hydralazine causes a form of drug-induced lupus.

Lupus Symptoms

Depending on what part of your body is affected, the symptoms you experience will vary. Symptoms can be temporary or permanent and can disappear suddenly.

Every experience of lupus is different, but the common symptoms include:

♦ Skin lesions
♦ Lupus rash (butterfly-shaped rash on the face)
♦ Chest pain
♦ Dry eyes
♦ Fever
♦ Fatigue
♦ Body aches
♦ Headaches
♦ Confusion

In later stages of lupus, individuals may develop kidney problems and may notice dark-colored urine or blood in the urine.

Lupus Diagnosis

There is not a specific test to diagnose lupus. Your doctor will analyze your symptoms to rule out other conditions that may be causing them. A medical history and physical examination are also done.

Tests that may be conducted include:

♦ Blood counts to evaluate red and white cell counts, protein levels, and antinuclear antibody levels.

♦ Imaging tests such as x-rays and echocardiograms to check for fluid buildup around the heart

♦ Biopsy of tissues from a rash infected area or the kidneys.

Treatment for Lupus

There is no cure for lupus, but there are medications available to help reduce and control symptoms. The medications prescribed will depend on the severity of the disease and symptoms.

The most commonly prescribed medications include:

♦ NSAID’s
♦ Corticosteroids
♦ Immunosuppressive drugs

Lupus Diet

There is no one diet or selection of foods that treat lupus, but there are certain foods that you should avoid so as not to cause flare-ups. Certain foods can also interact with lupus medications.

Alcohol is a food item that will interact with NSAIDs to cause gastrointestinal problems. Corticosteroids can cause bloating, but by limiting cholesterol and salt, you can minimize this.

Because inflammation plays a large role in lupus symptoms, eating to reduce and limit inflammation has proven to be beneficial for those with lupus. The best foods to add to your diet to reduce inflammation include:

♦ Omega-3 fatty acids as found in fish like tuna and salmon
♦ Low-fat dairy products full of calcium
♦ Whole-grain carbohydrates
♦ Variety of colorful fruits and vegetables, which are full of antioxidants that help to combat inflammation

Natural Treatments for Lupus

In addition to medications, your doctor may also recommend lifestyle changes to help reduce lupus disease symptoms.

One of the most common changes is to minimize sunlight exposure and excess ultraviolet exposure. Sunscreen should always be worn when outdoors.

It is also important to get plenty of rest and to minimize stress through relaxation techniques. Stress can trigger inflammation and lupus symptom flare-ups.

Certain natural supplements are also taken to reduce symptoms such as vitamin D, fish oil, and flaxseed. Lupus causes low vitamin D levels, so it is important to maintain these levels, especially during flare-ups, to prevent more serious complications like heart disease.

Both fish oil and flaxseed contain anti-inflammatory compounds that help reduce symptoms of lupus, and studies have found that fish oil supplements slow the activity of the disease.

What Are the Variations of Lupus?

Lupus is categorized into four different types:

1. Systemic lupus erythematosus is the most common type and ranges from mild to severe. Symptoms can get worse over time and then suddenly improve.

2. Cutaneous lupus is limited to the skin in most cases and causes rashes and skin lesions that scar.

3. Drug-induced lupus is caused by long-term use of certain medications, and it mimics systemic lupus, but it does not generally affect major organs in the body.

4. Neonatal lupus is rare, and it occurs in infants whose mother has lupus. Symptoms will include skin rash, low blood cell counts, and liver problems after birth.

Lupus Statistics

♦ It is estimated that 1.5 million Americans have some form of Lupus, and close to 5 million worldwide.

♦ 90 percent of the people living with lupus are women, and it typically strikes during childbearing years.

♦ The CDC estimates that there are close to 16,000 new cases of lupus each year.

Lupus and Disability

More advanced cases of lupus or aggressive versions can impair your life, making it difficult to perform daily activities. This is especially true when the joints become affected, and moving becomes painful. In these cases, lupus can prevent you from working as your abilities are greatly reduced.

Because advanced treatments now help reduce symptoms and allow you to live a healthy life, only these extreme cases are classified as a disability.

Lupus and Children

Neonatal lupus is rare, but it happens as a result of an infant being exposed to the disease from their affected mother. Lupus can also develop in children in the same way as they can with adults.

The disease tends to be more severe and aggressive in children. The symptoms in children include fatigue, butterfly rash on the face, and weight loss. Lupus also affects important organs in children, such as the kidneys, brain, liver, heart, and lungs, causing serious complications if not treated.

What Is the Long-Term Outlook?

Lupus does not have a cure, and it can severely impact a person’s health and lifestyle. The more severe the disease is, the more risk you have for developing serious complications.

Recent medical advancements and enhanced testing allow for people to live longer with lupus, and almost 90 percent now live a normal lifespan. With adherence to medication schedules and a focus on wellness, you can live as healthy as a life as possible.