Wisteria

Oral Pamukçuk Nedir?

Oral pamukçuk, ağızdan kandidiyaz olarak da bilinen, ağzınızdaki bir maya enfeksiyonudur. En çok bebekler ve küçük çocuklar arasında yaygındır, ancak yetişkinlerde de görülebilir. 

Enfeksiyon, Candida mayasının aşırı büyümesinden kaynaklanır ve çoğu durumda hafiftir, ancak zaman zaman şiddetli olabilir. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip bireyler, oral pamukçuk için daha fazla risk altındadır ve bağışıklık sisteminiz enfeksiyonla mücadele edemediğinde, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.  

Oral Pamukçuk Nedenleri

Ağzınızda az miktarda Candida maya yaşamaktadır ve bu normaldir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, faydalı bakterilerin çalışmasıyla bu mayayı kontrol altında tutmaya çalışır. 

Vücudunuzdaki mikroorganizmaların dengesi değişirse veya bağışıklık sisteminiz tehlikeye atılırsa, Candida büyüyebilir ve yayılabilir. Candida ve oral pamukçukun aşırı büyümesine katkıda bulunduğu bilinen bazı faktörler şunlardır:

Faydalı bakterileri öldüren antibiyotik kullanımı
Sağlıklı hücreleri öldüren kanser tedavileri, sizi enfeksiyonlara daha duyarlı hale getiren
HIV ve lösemi gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan durumlar
Diyabet, Candida’yı besleyen ve bağışıklık sisteminizi zayıflatan yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur, aşırı büyümeye izin verir.

Oral Pamukçuk Belirtileri

Erken evrelerde her zaman ağız pamukçuk belirtileri görülmez, ancak enfeksiyon ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

♦ Dilde, bademciklerde, diş etlerinde ve iç yanaklarda beyaz veya sarı lekeler
♦ Ağızda ağrı veya yanma
♦ Yutma güçlüğü
♦ Ağzınızda kötü bir tat
♦ Tat kaybı
♦ Ağız kuruluğu
♦ Yumrular veya yamalar kazınmışsa hafif kanama

Oral Pamukçuk Teşhisi: Ağzınızın muayenesi, karakteristik yumrular mevcut olduğu sürece doktorların ağız pamukçuğunu teşhis etmesine izin verebilir. Teşhisi doğrulamak için biyopsiler yapılabilir.

Doktorunuz yemek borunuzun enfekte olduğunu düşünürse, yemek borunuzun iç yüzeyine bakmak için bir endoskopi yapacak. Ayrıca dokuları Candida aşırı büyümesi açısından test etmek için yemek borusu astarından bir pamuklu çubuk alabilirler .

Oral Pamukçuk Tedavisi

İlaçlar, oral pamukçuk için reçete edilen en yaygın tedavidir. Reçete edilen yaygın ilaçlar şunları içerir:

♦ Flukonazol gibi antifungal ilaçlar 
♦ Antifungal pastiller
♦ Nistatin gibi antifungal gargaralar
♦ Şiddetli enfeksiyon vakalarında reçete edilen amfoterisin B

Tedavi ile oral pamukçuk, bağışıklık sisteminizin gücüne bağlı olarak tipik olarak birkaç hafta içinde kaybolur . Enfeksiyonun bilinen bir neden olmaksızın tekrarladığı durumlarda, uygun tedaviyi alabilmek için altta yatan nedeni belirlemek için bir değerlendirmeden geçmeniz gerekir. 

Oral Pamukçuk Diyeti

Probiyotikli yiyecekler, bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri desteklemek için en iyi seçenektir. Bu mikroorganizmalar dengede olduklarında Candida’yı daha iyi kontrol altında tutabilirler. 

Probiyotik yiyecekler arasında yoğurt ve lahana turşusu, kimchi ve kombucha gibi diğer fermente ürünler bulunur. Ayrıca probiyotik takviyeleri de alabilirsiniz. Probiyotik takviyeleri düzenli dozlarda almak önemlidir, böylece Candida’yı çok hızlı öldürmezsiniz. Bu, tehlikeli olabilen kan dolaşımını dolduran maya toksinlerine neden olur. 

Düşük şekerli bir diyet, Candida’nın aşırı büyümesini önlemek için de yararlıdır. Şekerlerin bu organizmaları beslediği, büyümeleri ve yayılmaları için yakıt sağladığı bilinmektedir. Gizli şekerler için etiketleri dikkatlice kontrol ettiğinizden ve ayrıca rafine karbonhidratları azalttığınızdan emin olun. 

Şekeri azaltmak, yararlı bakterilerinizin gelişmesine izin verir, böylece Candida gibi mayaları kontrol edebilir ve ayrıca, ağız pamukçukunu tedavi ederken mayanın beslenmesini engeller.

Oral Pamukçuk İçin Doğal Tedaviler

İlaçlara ek olarak, oral pamukçuk tedavisine yardımcı olmak ve geri gelmesini önlemek için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri vardır. 

İyileşme aşamasında, yumruları kazımamak için dişlerinizi yumuşak bir şekilde fırçalayarak iyi bir ağız hijyeni uygulamanız ve tedaviniz tamamlandıktan sonra diş fırçanızı değiştirmeniz önemlidir. Doktorunuz tarafından yazılanlar dışında gargaralardan da kaçınmak istersiniz. Takma dişleri veya diş tellerini iyice temizlemeyi unutmayın. 

Aşağıdaki doğal ağız durulamalarının ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve günlük kullanıldığında ağız pamukçuk riskini azaltabilir veya geri gelmesini önleyebilir.

♦ Tuzlu su
♦ Su ve kabartma tozu çözeltisi
♦ Su ve limon suyu çözeltisi
♦ Su ve elma sirkesi çözeltisi

Oral Pamukçuk İstatistikleri

♦ Bebeklerin yüzde 5 ila 7’si oral pamukçuk geliştirir.
♦ AIDS hastalarında oral pamukçuk yaygındır ve hastaların yüzde 9 ila 31’inde olduğu tahmin edilmektedir.
♦ Ağız içi pamukçuk, kanser hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinde yaygındır.

Ağız Pamukçuk ve Çocuklar

Bebeklerin yaşamlarının ilk yılında birkaç kez oral pamukçuk geçirmesi çok yaygındır. Mantar, hamilelik, doğum ve emzirme sırasında anneden kolayca kasılabilir. 

Maya aynı zamanda çocuğun ortamında doğal olarak da bulunabilir ve bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olduğundan enfeksiyonun kasılması kolaydır. Bebeklerdeki semptomlar yetişkinlerdekine benzer ve ayrıca beslenme zorluğuna ve aşırı huzursuzluğa neden olabilir. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Çoğu oral pamukçuk vakası hafiftir, ancak ciddi vakalarda oral pamukçuk yemek borunuza yayılabilir ve daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. 

Daha zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlar, pamukçuk beyne, kalbe ve gözlere daha kolay yayılabileceğinden komplikasyon geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu, sistemik kandidiyazis olarak bilinir ve organlara zarar verebilir ve yaşamı tehdit eden septik şoka neden olabilir. 

Ağız pamukçuğundan şüphelendiğiniz anda tedavi aramak, daha ciddi bir sonucu önlemenin en iyi yoludur.