Wisteria

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı, dopamin seviyelerinde bir düşüşle ilişkili kronik ve ilerleyici bir nörolojik durumdur. Substantia nigra, beynin düzgün ve koordineli hareketi mümkün kılan kimyasal olan dopamin üreten bölümüdür.

Substantia nigra hücreleri Parkinson hastalığında ölür ve beyinde dopamin seviyelerinin düşmesine neden olur. Parkinson semptomları, dopamin seviyeleri yüzde 60 ila 80’in altına düştüğünde görülmeye başlar.

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Hem genetik hem de çevresel bileşenlerin Parkinson hastalığının gelişimini etkilediği düşünülmektedir, ancak kesin nedeni bilinmemektedir. Lewy cisimcikleri olarak bilinen anormal proteinlerin varlığı gibi, düşük dopamin ve norepinefrin seviyeleri de hastalığa bağlıdır. 

Parkinson hastalığı riskinizi artıran faktörler şunları içerir:

♦ Cinsiyet: Erkeklerin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.
♦ Irk: Hastalık beyaz ırkta daha yaygındır.
♦ Yaş:   Hastalık en sık 50 ile 60 yaşları arasında görülür.
♦ Aile öyküsü: Hastalığı olan veya hastalığı geçiren aile üyeleri daha fazla risk altındadır.
♦ Kafa travması: Yaşamları boyunca kafa travması geçiren kişilerin Parkinson’a yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığının erken belirtileri, motor problemler tespit edilmeden birkaç yıl önce gösterilecektir. Bunlar, koku alma yeteneğinde azalma, kabızlık, ses değişiklikleri, eğik duruş ve sıkışık el yazısı içerir. Motor semptomlar göründüğünde, şunları fark edeceksiniz:

♦ Titreme
♦ Yavaş hareketler
♦ Kol, bacak ve gövde sertliği
♦ Denge sorunları

Motor problemlerine ek olarak, Parkinson hastalığında görülen daha sonraki semptomlar şunları içerir:

♦ Boş bir yüz ifadesi
♦ Boğuk konuşma
♦ Azalan göz kırpma ve yutma
♦ Yürürken takılma eğilimi
♦ Geriye doğru düşme eğilimi

Parkinson Hastalığı Teşhisi: Parkinson hastalığı için herhangi bir teşhis testi yoktur. Teşhis tipik olarak fiziksel ve nörolojik bir muayene ile ailenizin ve sağlık geçmişinizin analizini içerir. 

Diğer olası koşulları dışlamak için görüntüleme testleri yapılabilir. Parkinson’u ekarte etmek için bir dopamin taşıyıcı taraması da kullanılabilir, ancak hastalığın teşhisini kesin olarak doğrulayamazlar. 

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Tedavi tipik olarak bir ilaç kombinasyonuna, yaşam tarzı değişikliklerine ve terapiye dayanır. Parkinson için reçete edilen ilaçlar semptomların şiddetini azaltmak için tasarlanmıştır. 

Levodopa, en yaygın ilaçlardan biridir ve beyindeki dopamin seviyelerini artırmaya çalışır. Dopaminin beyindeki etkisini taklit eden dopamin agonistleri de kullanılır. Antikolinerjikler, sertliği azaltmak ve sıvı hareketini desteklemek için kullanılır.   

Parkinson Hastalığı Diyeti

Diyet, Parkinson hastalığı olan bir kişinin hayatında önemli bir rol oynayabilir. Diyet hastalığı tedavi etmez veya önlemez, ancak önemli ve olumlu bir etkisi olabilir. 

Doğal olarak dopamin seviyelerini artıran yiyecekler yiyerek, hastalığın neden olduğu düşük seviyelere karşı koyabilirsiniz. Bunu yapmak için en iyi yiyecekler şunları içerir:

♦ Antioksidanlar: Bunlar beyindeki oksidatif hasarı önler. Antioksidan bakımından zengin bazı yiyecekler arasında fındık, çilek ve patlıcangiller bulunur. 

♦ Omega-3 yağ asitleri: Bu temel yağ asitleri, beyni hasardan korumak için hem iltihap önleyici hem de antioksidan özelliklere sahiptir. Omega-3 oranı yüksek yiyecekler arasında yağlı balıklar, keten tohumları ve bazı fasulye bulunur. 

♦ Fava fasulyesi: Bu çekirdekler, birçok Parkinson ilacında kullanılanla aynı içerik olan doğal levodopa formunu içerir. 

Parkinson Hastalığı için Doğal Tedaviler

İlaç tedavisi ve tedavi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca Parkinson hastalığı ile yaşarken rahatlığı artırmak için yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri vardır. 

Yeterli uyku almak özellikle önemlidir, çünkü semptomların ve ağrıların çoğu uyku bozukluklarına neden olur. Uyku olmazsa vücudunuz zayıflar ve bu yorgunluk ve ağrıyı daha da kötüleştirir. 

İyi bir gece uykusu aldığınızdan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulamaya çalışın:

♦ Hafta sonları bile düzenli bir uyku rutini ayarlayın ve buna bağlı kalın.
♦ Her gün hafif egzersiz yapın. Yoga, gücü ve hareketliliği artırmak için belirli kasları hedef almaya çalıştığı için idealdir. Yoganın titremeleri azalttığı ve koordinasyonu ve dengeyi geliştirdiği bile keşfedildi. 
♦ Yatmadan hemen önce kahve, alkol ve elektronik aktivite gibi uyarıcılardan kaçının.
♦ Rahat bir uyku ortamı yaratın.

Parkinson Hastalığının Varyasyonları Nelerdir?

Parkinson hastalığının hiçbir varyasyonu yoktur, ancak hastalık beş farklı aşamada ilerler.  

♦ Aşama 1: Bu en hafif formdur ve semptomlar henüz fark edilmeyebilir veya eğer öyleyse, günlük yaşamı etkilemezler. Sahip olduğunuz herhangi bir belirti, vücudun yalnızca bir tarafında görünecektir.

♦ Aşama 2: Aşama 1’den itibaren ilerleme aylar veya yıllar alabilir ve bu orta aşamada kas sertliği, titreme ve yüz ifadelerindeki değişiklikler yaşarsınız. Belirtiler artık vücudun her iki tarafında görünecek. 

♦ Aşama 3: Bu orta aşamada semptomlar daha belirgin hale gelir ve yenileri ortaya çıkar. Hareketiniz gözle görülür şekilde yavaşladıkça ve koordinasyon bozulduğu için artık hayatınıza müdahale etmeye başlıyorlar. 

♦ Aşama 4: Bu aşamada önemli değişiklikler olur ve yardım almadan ayakta durmakta veya yürümekte zorluk çekeceksiniz. 

♦ Aşama 5: Bu en ileri aşamadır ve tüm faaliyetler için her zaman yardıma ihtiyaç vardır. Bireyler ayrıca kafa karışıklığı ve kuruntular yaşarlar. 

Parkinson Hastalığı İstatistikleri

♦ Dünya çapında tahminen 10 milyon insanın Parkinson hastalığı var.

♦ Parkinson hastalığı, Alzheimer’den sonra en sık görülen yaşla ilişkili ikinci nörodejeneratif hastalıktır.

♦ Yaklaşık yüzde 4’ü 50 yaşından önce teşhis ediliyor.

♦ Erkeklerin Parkinson hastalığına yakalanma olasılığı kadınlardan 1,5 kat daha fazladır.

♦ Genç başlangıçlı Parkinson hastalığı, her bir milyon insanın yaklaşık yüzde 2 ila 10’unda görülür.

Parkinson Hastalığı ve Cerrahisi

İnsanlar ilaçlara, tedaviye ve yaşam tarzı değişikliklerine yanıt vermediğinde cerrahi seçenekler mevcuttur. 

♦ Derin beyin stimülasyonu, elektrotların beynin belirli bölgelerine yerleştirilmesini içerir. Bir jeneratör daha sonra semptomları azaltmak için elektriksel uyarılar gönderir.

♦ Pompa ile verilen terapi, cerrahi olarak ince bağırsağın yakınına yerleştirilen ve semptomları azaltmak için bir ilaç kombinasyonu sağlayan bir pompadır.

Parkinson Hastalığı ve Çocuklar

Çok nadir durumlarda, Parkinson hastalığı çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkabilir. Juvenil Parkinson olarak bilinir ve çok spesifik yüksek PD genetik mutasyonları ile ilişkilidir . 

Semptomlar kronik ağrı ve distoniyi içerir, ancak nadiren herhangi bir titreme vardır. Tedavi ile semptomlar azaltılabilir, ancak birey ömür boyu hastalığa yakalanacaktır. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Parkinson hastalığının ilerlemesiyle ilişkili komplikasyonlar, yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltabilir. Hastalığın tedavisi yoktur, ilerlemesi yavaşlatılamaz. Hastalığın kendisi ölümcül değildir, ancak komplikasyonlar olabilir. 

İlaçlar, terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomları kontrol edebilir ve engellerin üstesinden gelebilirsiniz. Bu, mümkün olduğu kadar uzun süre daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar.