Wisteria

Sindirim Sağlığının Kötü Olması Nedeniyle Kilo Almanın Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Denemeden kilo aldığınızda, bunun kasıtsız kilo alımı olduğu söylenir. Bu tür kilo alımı normalden daha fazla yemeden veya içmeden meydana gelir, bu nedenle fazla kilo için bariz bir neden yok gibi görünmektedir. 

Adet döngüsü gibi ağırlığın dalgalandığı periyodik olabilir. Bazı ilaçların tipik kullanımı olan sürekli veya hızlı da olabilir. Kasıtsız kilo alımı tipik olarak zararsızdır, ancak ek semptomlar mevcutsa , altta yatan bir sağlık durumuna işaret edebilir.

İstenmeyen Kilo Alımının Belirtileri

İstenmeyen kilo alımı sağlık durumlarının bir belirtisidir, ancak aynı zamanda karın ağrısı ve şişkinlik gibi diğer semptomlarla birlikte gelir. Kilo alımı, aşağıdaki semptomlardan herhangi biri ile birlikte endişe ve acil tıbbi müdahale nedenidir.

♦ Ateş
♦ Cilt hassasiyeti
♦ Kalp çarpıntısı
♦ Nefes darlığı
♦ Görmede değişiklik
♦ Terleme

İstenmeyen Kilo Alımının Nedenleri

Tıbbi bir durumla ilgili olmayan yaygın kilo alım nedenleri şunları içerir:

♦ Hormonal değişiklikler: Menstrüel döngünüz ve menopoz hormonal değişikliklere odaklanır ve bunlar kasıtsız kilo alımını tetikleyebilir. Östrojendeki düşüşler , özellikle karın ve kalça çevresinde aşırı kilolardan sorumludur. Hormon değişiklikleri ayrıca metabolizmanızı yavaşlatır ve bu da kilo alımına neden olur. 

♦ Hamilelik: Kadınlar hamilelikte bebek büyüdükçe kilo almakla kalmaz, bu dönemde daha fazla yemek yerler. Ne kadar ek kilo alındığına bağlı olarak sağlıklı beslenme ve egzersizle bebeğin doğumundan sonra verilebilir. 

♦ İlaçlar: Kortikosteroidler, antidepresanlar, doğum kontrol hapları ve antipsikotik ilaçlar gibi belirli ilaçlar kilo alımına neden olabilir. 

♦ Yaşlanma ile bağlantılı yavaş metabolizma : Yaşlandıkça metabolizmanız yavaşlamaya başlar, bu da kilo almanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Yaşlandıkça, yemeğinizi dikkatlice izlemeli ve gereksiz kilo almamak için kalori alımınızı aktivitenize uyacak şekilde azaltmalısınız. 

♦ Fiziksel olarak daha az aktif olmak: Hareketsiz bir yaşam sürdüğünüzde ve fiziksel olarak daha az aktif olduğunuzda, kilo alma olasılığınız daha yüksektir. Dengeli bir diyetle bile, vücudunuzun sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek için egzersiz yapması gerekir. Bu olmadan, vücudunuz daha fazla yağ depolayacak ve kilo alacaksınız. 

♦ Sıvı tutulması: Sıvı tutulması, uzuvlarınızın, yüzünüzün ve karnınızın normalden daha büyük görünmesine neden olan şişmeye (ödem) neden olur. Sıvı tutulması genellikle karaciğer veya böbrek hastalığı gibi altta yatan bir durumun sonucudur. 

♦ Uykusuzluk: Bu iltihaplanmaya ve aşırı kortizol seviyelerine neden olur. Sonuç olarak, vücudunuz yağ depolar ve kilo alırsınız. Uykusuz kaldığınızda açlığı bastırmayı kontrol eden hormonlar azalır ve bu da daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olur.

Tıbbi müdahale gerektiren kasıtsız kilo alımıyla ilişkili tıbbi durumlar da vardır.

♦  Karaciğer hastalığı : Karaciğer hastalığı veya siroz, karaciğer dokusunda aşırı yara izi ile belirgin bir durumdur. Yara dokusu karaciğer dokusunun yerini aldığından , karın çevresinde sıvı birikmesine neden olarak midenizin daha büyük görünmesine ve kilo almasına neden olur.

♦ Anksiyete (yüksek stres): Anksiyete, stres hormonu kortizolün salınmasına neden olur. Kronik stresin (anksiyete) bir sonucu olarak bu hormonun yükselen seviyeleri , midenin etrafında yağ birikmesine neden olur. Bu ilave yağ kilo alımına neden olur. Endişeli bazı insanlar da stresli hissettiklerinde daha fazla yemek yerler. 

♦ Hipotiroidizm: Hipotiroidizm yetersiz çalışan bir tiroiddir. Bu bez, hormonların salgılanmasından sorumludur ve bez yeterince aktif olmadığında metabolizma yavaşlar. Daha yavaş metabolizma, yiyecekleri tükettiğiniz kadar hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülmediğinden kilo alımına neden olur. 

♦ Cushing sendromu: Vücudunuz uzun bir süre çok fazla kortizol ürettiğinde Cushing hastalığı gelişir. Bu durum, bir tetikleyici veya stresli olayın bir sonucu olarak gelişir. Aynı zamanda romatoid artrit, sistemik lupus ve astım için alınan ilaç olan glukokortikoidlerin ortak bir yan etkisidir. Karın, yüz, boyun ve sırtın üst kısmında kilo artışı hissedilir.

♦ Hiperaldosteronizm: Bu hastalık tiroid bezinizin çok fazla aldosteron yapmasına ve bu da yüksek tansiyona neden olur. Bu durum, aşırı kilolu veya obez kişiler arasında daha yaygındır.

♦ Böbrek hastalığı: Böbrekleriniz hasar gördüğünde veya hastalandığında, verimli bir şekilde çalışamazlar ve vücut sıvıları tutabilir. Bu, kilo alımına katkıda bulunur çünkü atık ve sıvılar olması gerektiği gibi atılmaz. Ayaklarda ve bacaklarda şişlik oluşur ve yorgunluk çeker ve iştahsızlık yaşarsınız. 

♦ Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği , kalbin kanı verimli bir şekilde pompalayamamasıyla karakterizedir. Sıvı tutulmasının bir sonucu olarak vücudun farklı bölgelerinde şişlik meydana gelebilir ve ayrıca kilo da alabilirsiniz. Gözle görülür şişlikle birlikte haftada beş kilo almak kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir.

♦ Polikistik yumurtalık sendromu: Bu durum yumurtalıkların aşırı yüksek düzeyde erkek cinsiyet hormonu üretmesine neden olur ve sonuç olarak orta bölgede kolayca kilo alınır. Bunun tedavisi yoktur, ancak semptomları azaltmaya çalışabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri vardır. 

Kilo Alma için Doğal Tedavi

İstenmeyen kilo alımına bir dizi durum neden olabilir. En yaygın olarak, düşük metabolizma veya zayıf metabolik sağlık, altta yatan nedendir. Kötü metabolik sağlık, işlevsiz bir karaciğerle ilişkili olabilir, ancak bunu bazı doğal bileşenlerle önleyebilir veya tedavi edebilirsiniz. 

Bu takviyeleri diyetinize eklemek, karaciğer sağlığını destekleyerek hayati metabolik işlevlerini yerine getirmesine izin verecektir. Sağlıklı bir karaciğer enerjiyi daha verimli bir şekilde metabolize edip depolayarak fazla yağ depolamasını ve kilo alımını azaltır. 

♦ E Vitamini , karaciğeri serbest radikal hasarından koruyabilen güçlü bir antioksidandır . Karaciğerin detoksifikasyon aktivitesi, onu oksidatif hasar ve iltihaplanma riskine sokar, ancak düzenli E vitamini takviyesi buna karşı koruma sağlayabilir. 

♦ Çinko, karaciğer sağlığı için gerekli bir mineraldir. Çalışmalar, eksikliğin artmış inflamatuar karaciğer hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Karaciğer, çinko metabolizmasından sorumludur, bu nedenle, karaciğer hastalığı olan bireylerin, optimal metabolik fonksiyon için vücuttaki çinko seviyelerinin korunmasını sağlamak için takviyelere ihtiyacı vardır.

♦ Selenyum aynı zamanda karaciğeri koruyan ve metabolik aktiviteleri verimli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayan bir antioksidan bileşiktir . Selenyum ayrıca, karaciğer hastalığı riskinizi azaltmak için daha önce hasar görmüş olabilecek karaciğer hücrelerinin yenilenmesini de destekler. 

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Herhangi bir sebep olmaksızın hızla kilo aldığınızı fark ederseniz, doktorunuzu görmeniz gerekir. Göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi başka semptomlar da ortaya çıkarsa tıbbi yardım istemek de önemlidir. 

Bazı kilo alma vakaları geçicidir veya dalgalanmaktadır, ancak diğerleri devam ettikçe daha ciddidir. Kasıtsız kilo alımı, nedeni teşhis edildikten sonra tedavi edilebilir. Tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kilonuzu azaltabilir ve ilerleyerek daha sağlıklı bir kilonuzu koruyabilirsiniz.