Wisteria

Sindirim Sağlığının Kötü Olması Nedeniyle Kötü Beslenmenin Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Yetersiz beslenme, vücudunuzun yeterince besin alamadığı bir durumdur. Etkiler, diğerleri arasında gelişimsel gecikme, kas kaybı ve kronik yorgunluğu içerebilir. İşte yetersiz beslenmenin belirtileri ve doktor ziyaretinden ne bekleneceği.

Yetersiz beslenme, vücudunuzun yeterince almadığı veya belirli besinleri çok fazla alamadığı bir durumdur. Vücudumuz gıdalardan işlevine kadar besinlere güvenir ve bunlar olmadan ciddi sağlık sorunları riskiniz artar. 

Dünya çapında milyarlarca insan yetersiz beslenmeden etkileniyor ve bazı popülasyonların bu konuda diğerlerinden daha yüksek riskleri var. Çevre, yaşam tarzı seçimleri ve kaynakların tümü, bir bölgenin besin değerini ve sağlığını etkiler.

Malnutrisyon nedir?

Besin eksikliği veya yetersiz beslenme, vücudunuzun yeterli besin, kalori veya protein almadığı zamandır. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin veya minerallerden herhangi birinde eksik olabilirsiniz. En yaygın eksiklikler arasında A vitamini, D vitamini, C vitamini, demir, çinko, magnezyum ve iyot eksiklikleri bulunur. 

Aşırı beslenme, tipik olarak obeziteyle sonuçlanan çok fazla kalori, yağ veya protein tüketimini içerir. Aşırı beslenmeyle, tipik olarak temel besin maddelerinden de eksiksiniz. 

Yetersiz Beslenme Belirtileri

Yetersiz beslenme belirtileri, sahip olduğunuz türe bağlı olacaktır. Etkileri tanıyarak, siz ve doktorunuz yetersiz beslenmenizle ilgili sorunları daha iyi tanımlayabilir ve tedavi edebilirsiniz. 

Nedeni belirlemek önemlidir çünkü besin eksiklikleri sağlık sorunları ve ölüm riskinizi artırabilir. Yetersiz beslenme belirtileri şunları içerir:

♦ Kilo kaybı
♦ Yağ ve kas kütlesi kaybı
♦ Mide şişliği
♦ Yorgunluk
♦ Batık gözler
♦ Sinirlilik
♦ Konsantrasyon güçlüğü
♦ Depresyon ve anksiyete

Yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksiklikleri ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. En yaygın eksiklikler, sağlık sorunlarınızın nedenini belirlemenize yardımcı olacak farklı semptomlara sahiptir. 

♦ A vitamini eksikliği göz kuruluğuna ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. 

♦ Çinko eksikliği iştahsızlık, saç dökülmesi, ishal ve yara iyileşmesinin gecikmesine neden olur.

♦ Demir eksikliği mide sorunlarına ve beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

♦ İyot eksikliği tiroid bezlerinin büyümesine ve büyüme ve gelişme sorunlarına neden olur.

Aşırı beslenmenin ana belirtisi obezitedir. Obeziteye katkıda bulunan yiyecekler tipik olarak işlenmiş, kızartılmış ve yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerdir ve bu yiyecekler genellikle besin değerinden yoksundur. 

Sonuç olarak, kalorileriniz artar, ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerden hala yoksunuz. Fazla vücut yağı ve gerekli besinlerin eksikliği kombinasyonu, ciddi sağlık sorunları ve ölüm riskinizi artırır.

Malnutrisyonla İlişkili Hastalıklar

Ekonomik ve çevresel faktörler bir bölgedeki yetersiz beslenme düzeylerini etkileyebilir, ancak besin eksikliklerinin başka nedenleri de vardır. Bazen doğru yiyecekleri yiyebilir ve yine de yetersiz beslenme geliştirebilirsiniz. 

Yetersiz beslenme hastalık riskinizi artırabileceği gibi, buna neden olabilecek koşullar da vardır. Spesifik olarak, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme arasında bir bağlantı vardır . Yetersiz beslenme, hayati besinler karaciğer fonksiyonu için emilmediğinden karaciğer hasarına yol açabilir.

Karaciğer hastalığının, iştahın azalması ve besinleri düzgün şekilde metabolize edememesi nedeniyle yetersiz beslenmeye neden olduğu da bilinmektedir. İki yönlü ilişki, yetersiz beslenme için hemen tedavi görmeyi önemli kılıyor.

Karaciğer hastalığına ek olarak, yetersiz beslenme ile ilişkili diğer yaygın durumlar şunları içerir:

♦ Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı, buğdayda bulunan protein glütenine alerji ile karakterizedir. Çölyak hastalığı olan kişiler glüten tükettiklerinde sindirim sistemi bozulur. Bağırsak zarının iltihaplanması, herhangi bir besinin emilmesini engeller. Sonuç olarak yetersiz beslenme, çölyak hastalığının yaygın bir semptomudur.

♦ Crohn hastalığı: Crohn hastalığı, sindirim sistemi boyunca kronik iltihaplanmaya neden olan iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Sonuç olarak, sindirim ve besin emilimi bozulur ve tedavi edilmezse yetersiz beslenebilirsiniz.

♦ Depresyon: Depresyon, insanların aktivitelere ve yemek yemeye olan ilgisini kaybetmesine neden olur ve sonuç olarak yetersiz beslenme geliştirebilirsiniz. Bu, yalnızca uzun süre sağlıksız yiyecekler yemekten veya yemekten kaçınırsanız gerçekleşir. 

♦ Alkolizm: Alkolizm, kronik içicilik ile karakterize bir hastalıktır. Yetersiz beslenme, şişkin bir karın ile birlikte alkolizmin yaygın bir belirtisidir. Alkol kısa vadede uyarıcı gibi görünebilir, ancak uzun süreli alkol kullanımı sinir sisteminiz ve iştahınız üzerinde depresif bir etkiye sahiptir. Alkol ayrıca vücudunuzun besinleri besinler için etkili bir şekilde işleme yeteneğini de etkiler.

♦ İltihaplı bağırsak hastalığı: IDB, sindirim sistemi boyunca iltihaplanmaya neden olan bir dizi hastalıktır. İltihaplı bağırsak astarı ile vücudunuz ihtiyaç duyduğu besinleri ememez. Tedavi edilmeyen IBD bu nedenle yetersiz beslenmeye yol açabilir. 

♦ Kronik pankreatit: Kronik pankreatit, pankreasınızın daha az enzim üretmesine neden olur. Yiyeceklerinizi değerli besinlere dönüştüren bu enzimler olmadan, yetersiz beslenme ve ciddi kilo kaybı yaşayabilirsiniz. 

♦ Kistik fibroz: Kistik fibroz, akciğerleri ve sindirim sistemini etkileyen bir hastalıktır. Mukoza pankreası tıkar, bu nedenle yiyecekleri parçalamak için gereken enzimleri serbest bırakamaz. Yetersiz beslenme, düşük enerji ile birlikte kistik fibrozun ana yüklerinden biridir. 

♦ Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı olan bireylerin, tipik olarak süt ürünlerinde bulunan protein laktozundan kaçınmaları gerekir. Bu proteini tüketmek, bağırsakta, besinlerin emilmesini önleyen iltihaplı bir reaksiyona neden olur. Enflamatuar yanıtı tetikleyecek gıdalardan kaçınarak yetersiz beslenmeyi önleyebilirsiniz. 

♦ Diyabet: Araştırmalar, diyabetli bireylerde D vitamini, B12 vitamini, çinko ve magnezyum eksikliklerinin yaygın olduğunu gösterdiğinden, diyabet hastaları yetersiz beslenme riski altındadır. Yetersiz beslenme diyabetle ilişkili semptomları , özellikle de ayak ülserlerini kötüleştirir .

Yetersiz Beslenme Tedavisi

Yetersiz beslenmeyi veya yetersiz beslenme riskini teşhis etmek için bir ZORUNLULUK ( Kötü Beslenme Evrensel Tarama Aracı ) kullanılır ve bu tamamlandıktan sonra tedavi, size verilen derecelendirmeye bağlı olacaktır. 

♦ Düşük risk altında olanlar evde ve hastanede düzenli olarak taramaya tabi tutulacaktır. 

♦ Orta derecede risk altında olanlar gözlemden geçecek ve taramayla birlikte diyet alımları izlenecektir.

♦ Yüksek risk altında olanların bir beslenme uzmanından tedaviye ihtiyacı olacak ve sürekli bakıma devam edecek.

Tedavi, yetersiz beslenmenin ciddiyetine bağlı olacaktır, ancak tipik olarak hedefli bir bakım ve diyet planı içerir. Şiddetli yetersiz beslenenlere beslenme tüpleri aracılığıyla suni besin desteği verilebilir. 

Yetersiz Beslenme için Doğal Tedavi

Yetersiz beslenme teşhisi tipik olarak bir beslenme planı ile tedavi edilir. Yetersiz beslenme ve karaciğer fonksiyonu arasındaki bağlantı nedeniyle, karaciğeri korumak ve metabolik sağlığı geliştirmek için diyetinize doğal takviyeler de ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki bileşenlerin, yetersiz beslenme riskini azaltmak için karaciğer fonksiyonunu desteklediği klinik olarak kanıtlanmıştır.

♦ Çinko eksikliği, daha yüksek karaciğer hastalığı riski ile ilişkilidir. Vücuttaki çinko seviyelerini korumak , optimal karaciğer fonksiyonunu , karaciğer hastalığı riskini azaltmayı ve metabolik sağlığınızı destekleyerek yetersiz beslenmeyi tedavi etmenin doğal bir yolunu destekler. 

♦ Siliphos, anormal hücre bölünmesini önleyerek karaciğer sağlığını koruduğu gösterilen biyoyararlanımı yüksek bir devedikeni özütüdür. Karaciğer, detoksifikasyon aktivitesi nedeniyle oksidatif hasara maruz kalır ve bu özüt, karaciğerinizin sağlıklı fonksiyon ve metabolizmayı sürdürmesini sağlar. 

♦ Alfa lipoik asit (ALA), iltihapla savaşan metabolizma için gerekli bir bileşiktir. Sirozun verdiği zararı tersine çevirebilir . Siroz gibi karaciğer hastalıkları yetersiz beslenmeye neden olabilir ve ALA gibi takviyeler buna karşı koruma sağlayabilir. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Yetersiz beslenmenin etkileri, gelişimsel gecikme, kas güçsüzlüğü veya kaybı, kronik yorgunluk ve zihinsel engelliliği içerebilir. Hem yetersiz beslenme hem de aşırı beslenme, ele alınmazsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle yetersiz beslendiğinizi düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla konuşmanız gerekir. 

Altta yatan bir neden varsa tedavi edilebilir ve gerekirse yaşam tarzı değişiklikleri için bir plan yapılabilir. Yetersiz beslenmeyi erken ele almak, beslenme alımınızı, sağlığınızı ve yaşamınızı iyileştirmek için önemlidir.