Wisteria

Sindirim Sağlığının Kötü Olması Nedeniyle Renksiz İdrarın Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Normal idrar, soluk sarı ile altın arasında değişen bir renk olacaktır. Kırmızı, turuncu, yeşil, mavi veya kahverengi gibi herhangi bir anormal renklenme varsa, o zaman bir sorununuz olabilir. 

İlaçlar ve yiyecekler idrarınızın renginin değişmesine neden olabilir, ancak idrara renk atmasına neden olabilecek herhangi bir şeyin farkında değilseniz, doktorunuza görünmeniz gerekir. Bazı durumlarda, ciddi bir tıbbi durum idrarınızın renginin değişmesine neden olabilir ve bunun hemen tedavi edilmesi gerekir.

Renksiz İdrarın Nedenleri

Renksiz idrarın çoğu nedeni geçicidir ve zararsızdır, ancak diğerleri daha ciddidir. İdrarınızdaki değişiklikleri not almanız önemlidir, böylece nedeni belirleyebilir ve gerekirse tedavi alabilirsiniz. 

Renksiz idrarın nedeni gördüğünüz renge bağlıdır .

♦ Koyu sarı idrar, dehidratasyonun bir işaretidir. Bol sıvı içtiğinizde idrarınızı sular ve rengi soluklaşır. Su eksikliği idrarınızdaki bileşiklerin yoğunlaşmasına neden olur ve bu da daha koyu sarı bir renge neden olur.

♦ Kahverengi idrar, bakla ve aloe gibi yiyeceklerin yanı sıra ilaçlardan kaynaklanır. Kahverengi idrar aynı zamanda bir mesane veya idrar yolu enfeksiyonunun yanı sıra karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarınız olduğunu da gösterebilir. Şiddetli kas yaralanmaları da idrarınızın renginin kahverengiye dönmesine neden olabilir. 

♦ Kırmızı veya pembe idrar endişe verici görünür, ancak ciddi olmayabilir. Bu renk değişikliğine pancar, çilek ve ravent gibi bazı yiyecekler neden olabilir. Bazı ilaçlar da idrarınızı pembe veya kırmızıya çevirebilir. Ayrıca böbrek veya idrar yolu enfeksiyonlarının neden olduğu kan izleri de olabilir.

♦ Turuncu idrar en çok müshil, kemoterapi ilaçları, rifampin ve sülfasalazin gibi ilaçlardan kaynaklanır. Safra kanallarınız veya karaciğerinizle ilgili sorunlar da idrarınızın turuncuya dönmesine neden olabilir. Dışkılarınız da soluk renkteyse, bu koşulların ilaçlardan çok nedeni olma olasılığı daha yüksektir.

♦ Mavi veya yeşil idrar, gıda boyaları, böbrek testlerinde kullanılan boyalar ve bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, Pseudomonas aeruginosa bakterisinden bir idrar yolu enfeksiyonu da idrarınızın mavi veya yeşil görünmesine neden olabilir. Ailesel iyi huylu hiperkalsemi olarak bilinen nadir bir kalıtsal hastalık da başka bir potansiyel neden olabilir.

Renksiz İdrarla İlişkili Koşullar

Belirtildiği gibi, idrar renginin değişmesine neden olabilecek çeşitli sağlık sorunları ve hastalıkları vardır. İdrarınızda herhangi bir sebep olmaksızın renk değişikliği fark ederseniz, bunu doktorunuzun dikkatine sunmanız gerekir. Nedeni belirlemek için testler yapılabilir ve aşağıdaki durumlardan herhangi biri ise tedavi edilebilir. 

♦ Hepatit: Hepatit, fazla bilirubinin bir sonucu olarak idrarınızın kahverengimsi renkte olmasına neden olabilir. 

♦ İdrar Yolu Enfeksiyonu: Renksiz idrar, idrar yolu enfeksiyonunu gösterebilir. Çoğu durumda, renk değişmez, ancak bakteri varlığının bir sonucu olarak idrarınız bulanık görünecektir. Köpüklü bulanık idrar daha tehlikelidir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

♦ Piyelonefrit: Bu, mesanenizde veya üretranızda başlayan ve böbreklerinize giden bir tür idrar yolu enfeksiyonudur. Böbreklere girdikten sonra acil tıbbi yardım gereklidir. Erken bir belirti idrarınız için kahverengimsi bir renk olabilir.

♦ Böbrek taşları: Böbrek taşları, mineral birikimlerinin bir sonucu olarak gelişir. Geçerken acı verirler ancak ciddi hasara neden olmazlar. Taşlar tamamen geçene kadar idrarınızın rengi değişebilir (hafif kahverengi).

♦ Endokardit: Endokardit veya kalp zarının iltihaplanması da dalağın genişlemesine neden olur. Erken bir endokardit belirtisi, kırmızı renkli idrar olabilir, çünkü mevcut kan hücrelerinin seviyelerinde artış olabilir.

♦ Akut sistit: Bu mesane enfeksiyonu yanma hissine ve idrarda kan hücrelerinin varlığı olan hematüriye neden olur . Kırmızı veya pembe idrar, bu enfeksiyonun bir işareti olabilir.

♦ Kanser: Mesane kanserinin en erken belirtilerinden biri idrardaki kandır, bu nedenle idrar yaparken kırmızı veya pembe bir renk fark edeceksiniz. Bazı durumlarda hafif turuncu da görünebilir. 

♦ Ürolojik hastalık: Bu, böbrekleriniz de dahil olmak üzere idrar yolunu etkileyen bir dizi hastalıktan oluşur. Sonuç olarak idrar rengi, sahip olduğunuz duruma göre değişebilir. 

♦ Prostatın iyi huylu büyümesi: Acil idrara çıkma ihtiyacı ve idrara çıkma zorluğu bu durumun yaygın belirtileridir. Ayrıca idrarda kan bulunma olasılığı da artar, bu nedenle kırmızı veya pembe idrarı da fark edebilirsiniz.

♦ Edinilmiş trombosit fonksiyon bozukluğu: Bu bozukluk, trombositlerinizin olması gerektiği gibi davranmasını engeller, bu da pıhtılaşmanın gerektiği gibi gerçekleşmediği anlamına gelir. Aşırı kanamanın yanı sıra kırmızımsı idrar da fark edebilirsiniz. 

Renksiz İdrar Teşhisi

Tıbbi geçmişiniz ve fiziksel muayenenin yanı sıra, doktorunuz renksiz idrarı değerlendirmek ve teşhis etmek için belirli teşhis testleri yapacaktır. Kan testleri, kanınızdaki atık düzeylerini ölçebilir, bu da böbreklerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını gösterir. 

Kan testleri ayrıca, hastalıklı bir karaciğeri ve yüksek kan şekeri seviyelerini gösteren, diyabet belirtisi olabilecek karaciğer enzimlerini de arar. İdrar tahlili ayrıca idrarda kırmızı kan hücrelerini ve yüksek protein seviyelerini aramak için yapılır. İdrarınız ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek bakteriyel enfeksiyonlar için test edilebilir. 

Renksiz İdrar Tedavisi

Renksiz idrar tedavisi, nedene bağlı olacaktır. Teşhis konulduktan sonra, basit yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir veya altta yatan bir durumu tedavi etmeniz gerekebilir. 

Çoğu durumda, renksiz idrar, diyetinizi değiştirerek, daha fazla su içerek veya ilaçları değiştirerek tedavi edilebilir. Soruna neden olan altta yatan bir durum veya hastalık varsa, hemen teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. 

Renksiz İdrar için Doğal Tedavi

Renksiz idrar, altta yatan birkaç sağlık sorununun bir belirtisi olabilir, ancak en sık böbrek ve karaciğer disfonksiyonu ile ilişkili olarak görülür. Karaciğerinizi hasardan koruyarak genel metabolik sağlığınızı desteklemek, idrar renginin değişmesine neden olabilecek durum riskini azaltabilir. 

Karaciğer sağlığını ve işlevini desteklediği klinik olarak kanıtlanmış doğal bileşenler şunları içerir:

♦ Selenyum: Karaciğer kandan süzüldüğü için her gün toksinlere maruz kalır ve bu sürekli stres nedeniyle oksidatif hasar gerçek bir tehdittir. Selenyum, toksinleri gidermek için çalışırken onu korumaya yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir . 

♦ Çinko: Çinko eksikliği, hem hastalık hem de karaciğer hastalığı riskinizi artırabilir. Çinko , zararlı toksinleri ve ağır metalleri kandan uzaklaştırarak , karaciğeri serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarlardan korur . 

♦ Siliphos: Biyoyararlanımı oldukça yüksek olan bu silybin ve süt devedikeni özü, karaciğer hastalığına katkıda bulunan enflamatuar sinyalleri kapatmak için çalışır. Bu aynı zamanda karaciğerde anormal hücre bölünmesini önlemeye yardımcı olarak karaciğer yetmezliğine ve kansere yol açar. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Renksiz idrarın çoğu nedeni ciddi değildir, ancak nedeni olabilecek tıbbi durumlar vardır, bu yüzden doktorunuzu görmeniz önemlidir. Renksiz idrarın birçok nedeni tedavi edilebilir ve altta yatan bir neden varsa, başarılı tedavi için erken teşhis şarttır. 

Birkaç günden daha uzun süre renksiz idrar fark ederseniz veya diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkarsa tıbbi yardım alın.