Wisteria

Şişmanlık Nedir?

Bazen utanç verici olabilir, ancak gazın geçişi veya osurma (veya şişkinlik) doğal bir sindirim reaksiyonudur. Sindirim sisteminizde hareket eden gaza verilen terimdir ve genellikle sürecin normal bir parçasıdır.

Gaz, yemek yerken havayı yutmaktan veya belirli gazlar üretildiğinde yiyecekleri sindirmenin bir sonucu olarak sindirim sisteminizde toplanabilir. Her iki yöntem de şişkinliğe neden olur. 

Şişmanlığın Nedenleri

Günde on kez gaz çıkarmak normaldir ve sağlıklı kabul edilir. Bundan daha sık meydana gelirse, birkaç nedenden kaynaklanabilecek aşırı şişkinliğiniz olabilir. 

♦ Hava yutma: Tipik olarak, yemek yediğinizde veya içtiğinizde, az miktarda hava yutarsınız. Aşırı şişkinliğiniz olduğunu fark ederseniz , normalden daha fazla hava alıyor olabilirsiniz. Bu aynı zamanda geğirmeye de neden olur. Normalden daha fazla hava almanın en önemli nedenleri sakız çiğnemek, sigara içmek, gazlı içecekler içmek, çok hızlı yemek yemek ve nesneleri emmektir.

♦ Diyet: Fasulye, lahana, brokoli, mercimek, kuru erik ve elma gibi aşırı şişkinliğe neden olabilecek bazı yiyecekler de vardır. Bu yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer, bu yüzden gazla ilişkili hoş olmayan bir kokuya sahip olma eğilimindedirler. 

♦ Kalın bağırsak sindirimi: Bazı besinler de tam olarak emilemez, bu da doğrudan kalın bağırsağa geçmesi anlamına gelir. Kalın bağırsaktaki bakteriler bu yiyecekleri parçaladığında, gazlar salınır ve bu da şişkinliğe neden olur. Kronik şişkinliğinizin olduğu durumlar olabilir, ancak çok sayıda karbonhidrat yemiyorsunuz ve aşırı hava yutmuyorsunuz. Bu durumlarda, tıbbi bir durumun sonucu olarak aşırı gazınız olabilir ve bu sorunlar, geçiciden daha ciddi sindirim sorunlarına kadar değişebilir.

♦ Kabızlık : Kabızlık veya dışkı yapamama, sindirim sistemini tıkayabilir. Sonuç olarak, sindirilmemiş madde bağırsaklarda daha uzun süre kalır. Bu, gaz oluşumuna neden olabilir. İle tabureler borusunu tıkıyor , gaz da geçmek daha zor olacaktır ve acı verici olabilir.

♦ Gastroenterit: Bağırsaklardaki şişlik ve iltihaplanma, özellikle iltihaplanma bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genellikle aşırı gazla ilişkilidir.

♦ IBS : biri IBS ana semptomları ve gaz olduğu şişkinlikve bu genellikle sindirmekte zorlandığınız yiyecekleri yemekten kaynaklanır. Tahammülsüzlüğünüz olan yiyecekler ve çözünmeyen lifler bağırsakta gaza neden olabilir ve bu da geçilmezse şişkinliğe ve ağrıya neden olabilir.

♦ Diyabet: Diyabet, sindirim sisteminizi etkileyerek özellikle gastroparezi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bu, sindirilmemiş madde ve aşırı gazın tutulmasına neden olan bağırsaklarınızın gecikmeli boşalmasıdır.

♦ Yeme bozuklukları: Çoğu yeme bozukluğu, sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olan bozulmuş ve düzensiz yeme düzenlerini içerir. Bu, yiyeceklerin tutulmasına ve gaz birikmesine yol açar. Yiyecek yoksunluğu, gaz ve şişkinlik sonucu mide şişmesine neden olabilir .

♦ Ülseratif kolit : Ülseratif kolit, bağırsaklarda iltihaplanmaya neden olur ve bu da bakteri kolonilerinde değişikliklere yol açar. Sonuç olarak, küçük bakteriyel aşırı çoğalma meydana gelebilir ve bu da aşırı gaz üretecektir.

♦ GERD : GERD’nin önde gelen nedenlerinden biri çok hızlı yemek yemektir ve bu daha fazla hava yutmanıza neden olur. Sonuç olarak, şişkinlik ve geğirme genellikle GERD ve asit reflü ile ilişkilidir . Yemekten hemen sonra gaz salmak yemek borusundan daha fazla asidin yükselmesine neden olabilir, bu nedenle yavaş yemek ve fazla hava almaktan kaçınmak en iyisidir.

♦ Otoimmün pankreatit:Bu, pankreas, kronik iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğradığında olur. Bu iltihaplanma aynı zamanda sindirim sistemini de etkileyebilir, bu da gazı artırarak şişkinlik ve ağrıya neden olur. 

Bu daha ciddi semptomlardan herhangi biriyle birlikte şişkinlik fark ederseniz hemen doktorunuzu görmelisiniz:

♦ Kanlı taburesi
♦ Karın ağrısı
♦ Kusma
♦ Şişmiş karın
♦ Kilo kaybı

Şişkinlik Teşhisi

Doktorunuzun tüm belirtilerinizi, bunları ne zaman fark ettiğiniz ve şişkinliğin ne sıklıkla meydana geldiğini tartışması gerekecektir. Herhangi bir tetikleyicinin farkındaysanız, doktorunuza bildirmeniz gerekir. 

Ayrıca enfeksiyon olmadığından emin olmak için kan testi ile birlikte fizik muayene yapacaklar. Kan testleri ayrıca şişkinliğe neden olabilecek olası gıda intoleransını da tespit eder.

Gaz Giderici Çözümler ve Önleme

Nedenine bağlı olarak, evde şişkinliği tedavi etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. 

♦ Diyetinize daha yakından bakın: Sindirimi zor olan çok fazla karbonhidrat yiyorsanız, bunları değiştirmeniz gerekir. Sindirimi daha kolay olan muz, pirinç ve patatese geçin. 

♦ Daha az sık yemek yiyin: Günde üç öğün yerine, daha optimal sindirim işlemine izin vermek için beş veya altı tane daha küçük öğün seçin.

♦ Bir yemek günlüğü tutun: Ne yediğinizi takip etmek, tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir . Bu şekilde, onlardan kaçınabilir veya daha az yiyebilirsiniz. Gaza neden olma olasılığı daha düşük olan yiyecekler arasında üzüm, çilek, marul, domates, avokado, taze balık ve kümes hayvanları bulunur.

♦ Düzgün çiğneyin: Yutduğunuz hava miktarını azaltmak, böylece yiyecekleri doğru şekilde çiğnemek ve sakız çiğnemeyi ve sigara içmeyi sınırlamak veya bunlardan kaçınmak istersiniz.

♦ Egzersiz: Egzersiz, sağlıklı sindirimi teşvik etmenin doğal bir yoludur, bu nedenle aşırı şişkinliği ortadan kaldırabilir ve kontrol edebilir. 

♦ İlaçlar: Bazı reçetesiz satılan ilaçlar şişkinliği kontrol etmenize yardımcı olabilir. Kömür tabletleri sindirim sistemindeki gazı emebilir, ancak rahatlama yalnızca geçicidir. İlaçları önce doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun. 

Şişkinlik için Doğal Tedavi

Bağırsaktaki aşırı gaz her iki semptoma da katkıda bulunduğundan, şişkinlik genellikle şişkinlikle yakından bağlantılıdır. Fazla gazın varlığı sindirilmemiş gıdanın sonucudur. Yiyecek tahammülsüzlüğü veya alerjisi olanlar ile bağırsakları zarar görmüş olanlar genellikle zayıf sindirim yaşarlar.

Bu sorunları çözmenin ve gaz ve şişkinliği önlemenin doğal yolları vardır.

♦ Bağırsak gücünü artırmak: Bağırsak sağlığını geliştirmenin en doğal yolu probiyotiklerdir. S. boulardii , yardımcı bir probiyotik gibi işlev gören bir mayadır . Bu maya, bağırsak duvarındaki iltihaplanmayı önler, zararlı bakterilerin kolonileşmesini önler ve sindirimi destekler. Bunu yaparken S. boulardii , şişkinliğin rahatsızlığını ve utanmasını önleyebilir. PreforPro gibi bir prebiyotik takviye , S. boulardii’yi beslemenin harika bir yoludur, böylece bağırsakları daha etkili bir şekilde koruyabilir.

♦ Sindirimi teşvik edin: Sindirilmemiş yiyecekler bağırsakta şişkinliği artıran gaz oluşturur. Diyetinize sindirim enzimleri ekleyerek , yiyeceğin optimum sindirimini sağlayabilirsiniz. Alfa-amilaz karbonhidratları parçalar ve herhangi bir karbonhidrat intoleransı olanlar için iyi çalışır. Selülaz, yiyeceklerin hareket etmeye devam etmesini ve tıkanmalara veya gaza neden olmamasını sağlamak için midenin boşalmasını kontrol etmeye yardımcı olur.

♦ Karaciğeri koruyun: Karaciğer, safra yaparak ve vücudu detoksifiye ederek sindirimi destekler. Çalışmalar, hastalıkların veya hasarlı karaciğerlerin şişkinlik ve şişkinlik gibi sindirim semptomlarına neden olduğunu bulmuştur. Karaciğeri koruyan ve işlevini koruyan antioksidanları yenileyen N Asetil Sistein ile karaciğerinizi hastalıklardan koruyun.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Aşırı olmadığı sürece, düzleştirme ihtiyacı normaldir. Çoğu durumda, kronik şişkinliği tedavi etmemek, sosyal rahatsızlıkların yanı sıra daha ciddi sorunlara da yol açabilir. 

Şişkinliğin normal sınırların ötesinde olduğunu ve yaşam tarzınızı ve yeme alışkanlıklarınızı olumsuz etkilediğini fark ederseniz, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Çoğu zaman ruh haliniz de etkilenebilir. Doktor onaylı doğru beslenme değişiklikleri bir fark yaratabilir ve hayatınızı iyileştirebilir.