Wisteria

Yiyecek alerjisi

Besin tahammülsüzlüğü gıda alerjisinden farklıdır, ancak semptomların çoğu aynıdır. Farkı söylemek zor olabilir, bu nedenle bir intoleransınız veya gıda alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuzla konuşun. 

Farkı anlamak önemlidir, çünkü bir alerji bağışıklık sisteminizi içerir ve bu da daha şiddetli semptomlara ve yaşamı tehdit eden reaksiyonlara yol açabilir.

Gıda Alerjilerini Anlamak

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 3 milyondan fazla gıda alerjisi vakası rapor edilmektedir. Yiyecek alerjileri çok yaygındır ve çok tehlikeli olabilir. 

Gıdaya maruz kalana kadar alerjiniz olduğunu bilmenin bir yolu yoktur, ancak bir kez belirlendikten sonra nedenden kaçınmak sağlığınız için çok önemlidir. Gıda alerjileri, vücudunuzda çeşitli semptomlar üreten anormal bir bağışıklık reaksiyonuna neden olur.

Eliminasyon diyetleri , tahammülsüzlüğünüz olabilecek yiyecekleri belirlemek için önemlidir ve potansiyel sağlık sonuçları nedeniyle gıda alerjiniz olduğunda gereklidir. 

Çok çeşitli yiyeceklere alerjik olmak mümkün olsa da, en yaygın intolerans ve alerji nedeni olduğu bilinen bazıları vardır.

Yaygın Gıda Alerjileri Türleri

Mandıra

Laktoz, süt ürünlerindeki ana karbonhidrattır ve laktaz enzimi olmadan, bunu enerji için basit şekerlere sindiremezsiniz. Sonuç olarak, mide ağrısı , ishal , gaz , şişkinlik ve mide bulantısı yaşarsınız . 

Dünyanın yüzde altmış beşinin laktoza alerjisi var ve daha iyi sağlık için süt ürünlerinden kaçınmak tek çözüm.

Glüten

Bu buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir ve genellikle hoşgörüsüzlük semptomlarına neden olur. Ciddi durumlarda, glüten alerjisi , sindirimi ve besin emilimini önemli ölçüde bozan çölyak hastalığına neden olur . 

Bağırsaklarınızın iç yüzeyinde ciddi hasar, glüten varlığında meydana gelir. Glüten alerjisi veya çölyak hastalığı olanlar, katı bir glütensiz diyet uygulayarak glüteni ve protein içeren tüm ürünleri boşa çıkarmalıdır.

Fındık

Fıstık alerjileri çok yaygındır ve ayrıca ağaç yemişlerine karşı alerjiler de vardır. Çoğu durumda, bir tür kuruyemişe alerjiniz varsa, diğer türe alerjiniz vardır, ancak bu her zaman böyle değildir. 

Bazı fındık alerjileri , solunum problemleri ve nefes almada güçlük gibi ciddi reaksiyonlara neden olur . Bir çeşit kuruyemişe alerjiniz olduğunu biliyorsanız, en iyisi tüm kuruyemiş ve kabuklu yemiş içeren ürünlerden uzak durmaktır. 

Kafein

Çaylarda, kahvede ve gazlı içeceklerde bulunan bu kimyasal, yorgunluğu azaltmak ve size enerji vermek içindir. Çoğu insan, günlerini geçirmek için günlük kafein dozlarına güvenirken, diğer insanlar etkilerine karşı oldukça hassastır. 

Hızlandırılmış kalp atışları ve anksiyete, kafein alerjilerinde yaygındır ve bağışıklık sistemi tepkisi, alerjene kronik inflamatuar yanıtları serbest bıraktığı için bunları daha da kötüleştirir.

Yumurtalar

Nüfusun büyük bir kısmı yumurtaları sindirmekte güçlük çekiyor veya onları yemeye karşı alerjik reaksiyonlar gösteriyor. Daha çok yumurta akı reaksiyonlara neden olur ve yaygın semptomlar karın ağrısı , ishal ve mide bulantısı veya kusmadır. 

Yumurta alerjisi kuvvetli ise yumurta içeren ürünlerden kaçınmak önemlidir. 

Sülfitler

Bu kimyasallar yiyecek ve içecekleri korumak için kullanılır. Bunlar özellikle astımı olan kişiler için tehlikelidir ve bunları tüketmek hayati tehlike oluşturabilir. 

Sülfit alerjisiyle ilişkili sağlık riski nedeniyle, FDA, alerjisi olanların bunlardan kaçınabilmesi için tüm gıda etiketlerinde listelenmelerini zorunlu kılar. 

Salisilatlar

Bunlar, bitkiler tarafından çevresel stres faktörlerine karşı savunma amacıyla üretilen doğal kimyasallardır. Antiinflamatuar özelliklere sahip oldukları ve belirli kanser türlerine karşı korudukları bilinmektedir. Aşırı miktarlar, tıkanıklık, sinüs enfeksiyonları, kurdeşen, astım ve ishal gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu kimyasallardan tamamen kaçınmak zordur, ancak alerjisi olanların kuru üzüm, kahve ve portakal gibi yüksek salisilatlı gıdalardan uzak durması gerekir.

Aminler

Bunlar fermantasyon sırasında bakteriler tarafından üretilir. En yaygın olarak gıda alerjileriyle ilişkilendirilen amin, tipik olarak vücudu alerjenlerden korumaktan sorumlu olan histamindir. 

Histamine tahammülsüzlüğü veya alerjisi olanlar için aminler oluşur ve kızarıklık, baş ağrısı, kurdeşen, anksiyete ve ishale neden olur. Kaçınmanız gereken yiyecekler fermente edilmiş, kurutulmuş etler, kurutulmuş meyveler, avokado, sirke ve ayran gibi ekşi gıdalardır.

FODMAP'ler

Bunlar, alerjisi olanlarda sindirim rahatsızlığına neden olan kısa zincirli karbonhidratlardır . Bu karbonhidratlar ince bağırsakta zayıf bir şekilde emilir ve bağırsak bakterileri için yakıt olarak kalın bağırsakta son bulur. Bu , ishal , şişkinlik, karın ağrısı ve ciddi vakalarda IBS gibi sindirim sorunlarına neden olur . Kaçınılması gereken yiyecekler elma, süt, ekmek, fasulye ve yumuşak peynirlerdir.

Fruktoz

Bu doğal tatlandırıcı, bugünlerde her zamankinden daha fazla tüketiliyor ve şimdi artan obezite, kalp hastalığı ve karaciğer hastalığı oranlarıyla bağlantılı. Fruktoza alerjisi olanlar onu ememezler, bu nedenle bağırsak bakterileri tarafından fermente edildiği kalın bağırsakta sona erer. Belirtiler arasında ishal, mide bulantısı, şişkinlik, asit reflü ve karın ağrısı yer alır. 

MSG

Monosodyum glutamat, lezzet arttırıcı bir katkı maddesidir ve bazı insanlarda hoş olmayan reaksiyonlara neden olduğu bulunmuştur. Baş ağrısı, kurdeşen ve göğüs ağrısı, MSG’ye alerjik reaksiyonun yaygın semptomlarıdır.

Şeker alkolü

Bunlar sıfır kalori içerdikleri için şeker yerine popülerdir. Bu alkollere alerjisi olanlar için, ishal, karın ağrısı ve şişkinlik dahil olmak üzere sindirim rahatsızlığı yaygındır.

Gıda Alerjileri için Doğal Tedavi

Besin alerjileri, alerjen tarafından başlatılan iltihaplı tepkinin bir sonucu olarak bağırsakta hasara neden olur. Zamanla bu, bağırsakta hasar riskini artırır veya sızdıran bağırsak sendromuna neden olur. Bu enflamatuar tepkileri önlemek ve tedavi etmek için doğal seçenekler mevcuttur.

♦ Önleyin : Bakteri topluluğunu güçlendirerek bağırsaklarınızı hasardan koruyun. Güçlü bir mikrobiyom, bağırsaklarınızı korur ve optimal sindirimi destekler. S. boulardii’nin  gıda alerjileri tarafından tetiklenebilen iltihabı azalttığı kanıtlanmıştır. Lactobacillus rhamnosus GG içeren probiyotikler ile zararlı bakterilerin kolonizasyonunu da önleyebilirsiniz .

♦ Tedavi : CARE4U , HMO’lar (anne sütü oligosakkaritleri) sağlayan bir takviyedir. Bunlar anne sütünde doğal olarak bulunan şekerlerdir. Araştırmalar, bu şekerlerin sızdıran bağırsakları tedavi ederek yetişkin sindirim sistemlerine yardımcı olabileceğini buldu. Sızdıran bağırsak, alerjik enflamatuar ataklardan kaynaklanan sürekli hasardan sonra yaygındır.

♦ İyileşme : Yapılan herhangi bir enflamatuar hasar aloe vera yaprağı jeli ile tedavi edilebilir . Bu faydalı bitki bileşiği bağırsak duvarını yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olur. HMO’lar ayrıca bağırsak duvarını iltihaplı hasardan iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yiyecek alerjilerinden kaynaklanan iltihap da karaciğere zarar verebilir. Karaciğeriniz sindirim için önemli bir organdır ve herhangi bir hasar sindirimi bozacak ve karaciğer hastalığı riskini artıracaktır. Çinko takviyeleri ile optimal karaciğer sağlığını koruyun . Karaciğer hastalığı olan bireyler, bu mineralin karaciğer sağlığında değerli bir rol oynadığını gösteren çinko eksikliğini göstermiştir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Gıda alerjileri bağışıklık sisteminizi tetiklerken hoşgörüsüzlük tetiklemez, bu nedenle alerji semptomları daha şiddetlidir ve yaşamı tehdit edebilir. Eğer gıdaya herhangi bir alerji varsa, bu yok edilmesi gereken diyet. Hoşgörüsüzlüğünüz olduğundan şüpheleniyorsanız, bunun yerine tehlikeli bir alerjiniz olmadığından emin olmak için doktorunuzla konuşun. 

Test ve tedavi ile gıda intoleransı ile ilişkili semptomları azaltabilir ve alerjiniz olan gıdalardan uzak durarak yaşam kalitesini artırabilir ve ciddi sağlık komplikasyonlarını önleyebilirsiniz.