Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
Bağırsak Sisteminin Kronik Enflamasyonu – Wisteria

Wisteria

Bağırsak Sisteminin Kronik Enflamasyonu

Bağışıklık sisteminiz yabancı bir maddeye tepki verdiğinde iltihaplanma meydana gelir. Enflamatuar yanıt, sizi hastalanmaktan korumak için istilacı patojenlere saldırmak için tasarlanmıştır.

İşlem, iyileşme sürecini başlatmak için vücudunuzun herhangi bir hasarlı bölgesine kan akışını arttırmaktan sorumludur. Bazen iltihaplanma gecikir ve gerekenden daha uzun sürer ve zamanla kronik iltihaplanma, koruduğu doku ve organlara zarar vermeye başlayabilir.

Kronik Enflamasyon Belirtileri

Akut iltihabın semptomları ağrı, kızarıklık ve şişliği içerir, bu nedenle bunlar daha belirgindir. Kronik inflamasyonun semptomları daha belirsizdir ve kolayca gözden kaçabilir. 

Kronik inflamasyonun yaygın semptomları şunları içerir:

♦ Ateş
♦ Döküntüler
♦ Karın ağrısı
♦ Göğüs ağrısı
♦ Ağız yaraları
♦ Yorgunluk

Kronik Enflamasyon Nedenleri

Kronik iltihaplanmaya neden olabilecek birçok şey vardır.

♦ Yaralanma gibi tedavi edilmeyen akut inflamasyon vakaları
♦ Otoimmün bozukluk
♦ Tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalma

Bunlar herkeste kronik enflamasyonun nedeni olmayabilir ve bazen hiç tanımlanabilir bir neden yoktur. Kronik iltihaplanmaya katkıda bulunan veya kötüleştiren faktörler de vardır, örneğin:

♦ Sigara içmek
♦ Alkol tüketimi
♦ Obezite
♦ Kronik stres

Yaygın olarak kronik iltihapla ilişkili hastalıklar şunları içerir:

♦ Romatoid artrit, eklemleri enflamasyonla etkileyen, ağrıya, şişmeye ve hareketsizliğe neden olan bir otoimmün durumdur.

♦ Lupus, bağışıklık sisteminin sağlıklı organlara iltihapla saldırdığı sistemik bir otoimmün hastalıktır. Böbreklerinizi, beyninizi, kan hücrelerini, akciğerlerinizi ve kalbinizi etkileyebilir.

♦ İltihaplı bağırsak hastalığı, bağırsaklarınızın kronik iltihaplanmasıdır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı en yaygın olanlarıdır ve her biri bağırsak yolunun farklı kısımlarını etkiler.

♦ Sedef hastalığı, iltihaplı cilt ile karakterize, pürüzlü ve kaşıntılı yamalara neden olan bir durumdur. Kontrolsüz iltihaplanma nedeniyle bağışıklık sistemi sorunu olduğu düşünülmektedir. Eklemlerin kronik inflamatuar yanıtlardan etkilenmesi yaygındır ve bu bazen psoriatik artrit olarak bilinen bir duruma neden olabilir. 

♦ Tip 1 diyabet, insülin üreten pankreas hücrelerinin kronik enflamasyonu ile karakterize bir otoimmün hastalıktır. Kontrol altına alınmaz ve tedavi edilmezse, iltihaplanma ve yüksek kan şekeri seviyeleri organları, sinir hücrelerini ve görmeyi bozabilir.

♦ Tip 2 diyabet, vücudunuz insüline duyarsız hale geldiğinde gelişir ve iltihaplanmaya neden olur. 

♦ Kalp hastalığı genellikle kronik iltihaplanma ile bağlantılıdır. Kalp hastalığı olanlar ve felç geçirenlerin kanlarında daha yüksek seviyelerde enflamatuar kimyasallar bulunur.

♦ Kansere kronik inflamasyon neden olabilir. Enflamatuar kimyasallar fazla mesai DNA’ya zarar verir ve bu da kanser hücrelerinin gelişmesine yol açar. 

♦ Obezite ve fazla kilo vücut çevresinde yağ depolanmasına katkıda bulunur. Bu yağ hücreleri, iltihaplı kimyasalların salınmasını tetikleyen bileşikler salgılar.

♦ Astım, solunum yollarınızın iltihaplanmasına ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Enflamasyon astımı olanlarda genellikle kroniktir ve inflamasyonun arttığı durumlarda astım atakları daha şiddetli olabilir. 

Kronik Enflamasyon ve Vücudunuz

Kronik iltihaplanma vücudunuzun her bölgesini etkiler ve tedavi edilmediğinde ciddi hasara neden olabilir. Akut muadili gibi faydalı değil. 

Zamanla, kontrolsüz bir enflamatuar yanıt, sağlıklı hücrelere, dokulara ve organlara zarar vererek DNA hasarına, doku ölümüne ve iç organ yaralarına yol açabilir. Bu olduğunda genel sağlığınız ciddi risk altındadır. 

♦ Beyin: Proinflamatuar kimyasallar, zihinsel sağlık sorunlarının yanı sıra Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara da katkıda bulunan dokulara ve beyin hücrelerine zarar verir.

♦ Kalp: Kalpte ve kan damarlarında iltihaplanma, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır.

♦ Böbrekler: Böbreklerde iltihaplanma, hipertansiyona ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

♦ Akciğerler: Akciğer dokusunun kronik iltihabı, astım ve alerji gibi solunum sorunları geliştirmenize neden olabilir.

♦ Sindirim: İltihaplı sindirim yolları, Çölyak hastalığı gibi otoimmün hastalıklar ve GERD gibi diğer sindirim sorunları riskinizi artırır.

♦ Kanser: Kronik iltihaplanma, hücre üretimini değiştirebilen DNA’yı değiştirir ve iltihaptan etkilenen vücudun herhangi bir yerinde kansere neden olur.

Kronik Enflamasyon Tedavisi

Herhangi bir uzun vadeli iç hasar riskinizi azaltmak için kronik inflamasyonun tedavi edilmesi gerekir. Otoimmün hastalık gibi altta yatan bir neden varsa, önce hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Enflamasyon birkaç farklı seçenekle tedavi edilebilir.

♦ NSAID’ler iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak uzun süreli kullanım böbrek hastalığı veya peptik ülser riskinizi artırabilir.

♦ Steroidler, iltihabı azaltan bağışıklık sistemini baskılar ve bu tedavi sağlıklı dokuya yapılan saldırıları önlemede etkilidir. 

♦ Lipoik asit takviyelerinin, iltihabı doğal olarak azaltabilen anti-enflamatuar bileşikler içerdiği bulunmuştur.

Kronik Enflamasyon için Doğal Tedavi

Sindirim sağlığı ile bağışıklık sistemi arasında önemli bir bağlantı vardır. Bağırsağınızda yaşayan bakteriler, bağışıklık sisteminizin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu bakteri topluluğu dengesiz olduğunda, iltihap yayılabilir ve hastalık riskiniz artar.

Diyetinize faydalı probiyotikler ekleyerek kronik iltihabı azaltabilirsiniz.
Probiyotikler doğal olarak bağırsak sağlığını destekler ve bağışıklığınızı artırır.

♦ Lactobacillus acidophilus  , yiyecekleri sindirirken laktik asit üreterek bağırsaklarınızın sağlığına fayda sağlar. Laktik asit, bağırsakta zararlı bakterilerin kolonizasyonunu engeller. Bu bakteri ayrıca bağırsak iltihabını azaltır ve bağışıklığı artırır.

♦ Lactobacillus rhamnosus  , bağırsakları sıralayan mukozal hücreler için sonsuzluğa sahiptir ve burada kolonize olmasına izin verir. Zararlı türlerin burada kolonileşmesini önleyerek bağırsağınızın iç yüzeyini korur. L. rhamnosus ayrıca iltihaplanmayı azaltarak sağlıklı bir bağırsak dengesi sağlar.

Bu probiyotiklerden en iyi şekilde yararlanmak için, NutraFlora prebiyotik lif de almalısınız . Prebiyotikler, probiyotiklerin gelişmesi için gereken besini sağlar. Ayrıca iltihabı azaltarak doğrudan bağışıklık sisteminize destek sağlarlar.

Kronik Enflamasyon Diyeti

İlaçlara ek olarak, yediğiniz diyetin iltihaplanma üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kızartılmış ve işlenmiş yiyecekler, yağ veya şeker oranı yüksek yiyecekler, rafine karbonhidratlar, alkol, baharatlı yiyecekler ve alerjiniz olan tüm yiyecekler gibi iltihabı tetiklediği ve kötüleştirdiği bilinen yiyecekler vardır. 

Taze meyve ve sebzeler, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı balıklar gibi daha fazla yemeniz gereken faydalı anti-enflamatuar bileşikler içeren yiyecekler de vardır. Omega-3 takviyelerinin ve zerdeçalın da iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Enflamasyon, enfeksiyonlarla mücadelede gerekli olduğu kadar, kronik inflamasyon tehlikelidir. Ciddi hastalık riskinizi artırır ve tedavi edilmezse yaşam kalitenizi düşürebilir. 

Kronik iltihaplanma bir dizi faktörden kaynaklanabilir ve çoğu durumda nedeni altta yatan bir durum veya hastalıktır. Nedeni tedavi etmek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca ilaçlar ve diyet değişiklikleri ile iltihabı başarılı bir şekilde azaltabilirsiniz. 

Enflamasyonu kontrol etmek, sağlığınızı korumanın tek yoludur ve düşündüğünüzden daha kolaydır.