Wisteria

Dil Ağrısı

Ağrılı bir dili görmezden gelmek zor olabilir. Her konuştuğunuzda, içtiğinizde veya yemek yediğinizde rahatsızlık hissedeceksiniz. Sürekli acı size rahatsızlıktan daha fazlasına neden olabilir ve sonunda başka bir şeyin ciddi şekilde yanlış olduğundan endişelenebilirsiniz.

Çoğu durumda, ağrıyan bir dil zararsızdır ve ciddi bir endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, ağrılı bir dille ilişkili, doktorunuzu ziyaret etmeyi gerektiren bazı durumlar vardır. 

Ağrılı Dilin Yaygın Nedenleri

Ağrılı bir dilin en yaygın nedenleri şunlardır:

♦ Travma: Dilinizi ısırmak neredeyse herkesin yaşadığı bir şeydir. Dilinizi sıcak yiyecekler veya içeceklerle de yakarak geçici travma ve ağrıya neden olabilirsiniz. Pek çok insan dişlerini gıcırdatır veya sıkar, bu da dilin kenarlarını tahriş ederek ağrıya neden olur. Dil travması ağrılıdır ancak kendi kendine geçer, ancak diliniz tamamen iyileşene kadar ağrının devam edeceğini unutmayın. 

♦ İltihaplanma: İltihap, dilinizdeki yumruların (papilla) büyümesine neden olabilir. Bunlar damak tadınızdır ve şiştiklerinde acı verirler. Ağızdaki pamukçuk gibi enfeksiyonlar, sifiliz ve insan papilloma virüsü gibi bu duruma neden olabilir. Ağızdaki pamukçuk, dil iltihabının en yaygın nedenidir ve bebekler, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar arasında yaygındır. 

♦ Ağız ülserleri: Dilinizdeki ağrı belirli bir noktadaysa ve küçük yuvarlak bir yara fark ederseniz, suçlu bir ağız ülseri veya pamukçuk olabilir. Dilinizi ısırmak, stres, sigarayı bırakmak veya sert veya keskin bir şeyler yemek gibi bu yaraların ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Ağız ülserleri tipik olarak iki hafta içinde geçer ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler herhangi bir rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

♦ Yiyecek hassasiyeti: Belirli yiyeceklere karşı alerji veya hassasiyet, dilinizde ağrıya neden olabilir. Ağaç yemişlerinin yanı sıra çiğ meyve ve sebzeler oral alerji sendromunun en yaygın nedenleridir ve kaşıntılı bir ağız, boğaz ağrısı, şişlik ve dil yanması fark edeceksiniz. Bu reaksiyonlar tipik olarak daha büyük çocuklarda, gençlerde ve genç yetişkinlerde başlar ve şiddetine bağlı olarak yanınızda ilaç taşımanız gerekebilir. 

♦ Sigara içmek: Hem sigara içmek hem de sigarayı bırakmak dil ağrısına neden olabilir. Sigara içmek ayrıca ağız kanserine yakalanma riskinizi artırır, ancak bıraktığınızda kansere yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Ağrıyan Dilin Ek Nedenleri

Yukarıdaki nedenler, boğaz ağrısı veya dil iltihabının en yaygın nedenleridir. Aşağıda, daha az yaygın olan ek nedenlerin bir listesi bulunmaktadır ve yukarıdaki nedenlerden hiçbiri bilinen neden değilse, bunlar hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. 

♦ Vitamin eksikliği: B-12 vitamini, folat ve demir eksiklikleri , dilin pürüzsüz olmasının yanı sıra ağrılı bir dile neden olabilir. Düşük çinko seviyeleri, dilin yanmasına neden olur. Dilde ağrı ile birlikte vitamin eksiklikleri de yorgunluk, düzensiz kalp atışları, baş dönmesi, kas güçsüzlüğü ve açıklanamayan kilo kaybına neden olur. Vitamin eksikliklerini dengeli bir diyet uygulayarak ve gerektiğinde takviye alarak tedavi edebilirsiniz. 

♦ Yanan ağız sendromu: Dil yanması veya ağız yanması hissi , yanma ağız sendromunun bir belirtisi olabilir . Çok baharatlı yiyecekler yemiş ve dilinizi haşlamış gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca susuzluk, tat değişiklikleri ve ağız kuruluğu fark edeceksiniz. Yanan ağız sendromu zamanla ve aniden gelişir. Bu durum tipik olarak ağrı kesiciler ve diyet değişiklikleri ile tedavi edilir.

♦ Nevralji: Belirgin bir neden olmadığında, tekrarlayan dil ağrısına nevralji neden olabilir. Yaşanan ağrı yoğun olacak ve minik elektrik şokları gibi hissedilecektir. Nevraljinin nedeni bilinmemekle birlikte, boğaz ve boyun kanseri ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ağrı en çok yutkunma ile tetiklenir ve sinir ağrısına yardımcı olmak için ilaçlar gerekir. 

♦ Liken planus: Liken planus, cildinizde kızarıklığa ve dilinizde beyaz dantelli lekelere neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Diliniz de özellikle ağır vakaları hareket ettirirken ağrılıdır. Ayrıca yemek yerken veya içtiğinizde dilinizde yanma hissi de fark edebilirsiniz ve tedavi tipik olarak devam etmektedir. 

♦ Bechet hastalığı: Bu hastalık, tüm vücudunuzda kan damarı iltihabına neden olur ve dil ağrısının çok nadir bir nedenidir. Bu hastalık ayrıca ağız yaralarına benzer ağız yaralarına, eklem ağrısına, gözlerinizde iltihaplanmaya, sindirim sorunlarına ve cildinizde sivilce benzeri yaralara neden olur.  

♦ Moeller’s glossitis: Aynı zamanda “pürüzsüz dil” olarak da bilinen Moeller’s glossitis, dilin iltihaplanmasıdır. Acıya veya yanma hissine neden olur ve diliniz pürüzsüz ve parlak hale gelebilir. Bu görünüm, tat tomurcuklarınızın körelmesinin bir sonucudur. Bu durumun en yaygın nedeni, B-12 vitamini eksikliği, anemi veya çölyak hastalığıdır.

♦ Pemfigus Vulgaris: Bu, cinsel organlarınızın yanı sıra ağzınızda da ağrılı yaralara neden olan nadir bir hastalıktır. Yaralar kabarcıklar şeklinde görünür ve patlayıp sızarak enfekte olabilirler. Bu yaralarla yemek yemek ve yutmak zor olabilir, ancak ilaçlarla tedavi rahatsızlığı hafifletebilir. 

♦ Ağız kanseri: Ağız kanseri, dil ağrısının çok nadir görülen bir nedenidir. Geçmeyen ağrılı bir yumru veya yara fark ederseniz, kanser olması durumunda doktorunuzun dikkatine sunmalısınız.

♦ Sjogren sendromu: Bu nadir görülen otoimmün durum, tükrük bezlerinizde iltihaplanmaya neden olur, bu da kuru gözlere ve ağız kuruluğuna neden olur. Aşırı kuru ağız nedeniyle dil ağrısı yaşayabilirsiniz. Dil çatlakları ve ülserler de geliştirebilirsiniz. Hastalıkla ilişkili iltihap kontrol altına alındığında, dil ağrısı geçecektir.

Ağrılı Dilde Doğal Tedavi

Alerjilere veya başka bir sağlık durumuna bağlı iltihap, dil ağrısına neden olabilir. Altta yatan durum için ilaçlar gerekebilir, ancak iltihabı doğal olarak tedavi edebilir ve azaltabilirsiniz. Bu, günlük yaşamınıza müdahale eden semptomları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Enflamasyon en iyi şekilde önleyici tedbirlerle tedavi edilir. Bağırsak bakterileriniz bağışıklık sisteminizin bir parçası olduğundan, sağlıklarını desteklemek bunun için çok önemlidir. Probiyotikler, bağırsaktaki iltihaplanmayı önleyen sağlıklı bir bakteri dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Bakterideki bir dengesizlik, zararlı türlerin kolonileştiği anlamına gelir ve bu, hastalık ve enfeksiyon riskinizi artırır.  Enflamasyona karşı en iyi koruma için Lactobacillus acidophilus  ve Lactobacillus rhamnosus suşları ile probiyotikler arayın .

Çinko, iltihabı azaltabilen ve boğaz ağrısını azaltmak için doğrudan çalışan ek bir bileşendir. Çinko eksikliği dilin yanması ile ilişkilendirilmiştir, ancak bu yeterli çinko alımı ile tersine çevrilebilir. Çinko ayrıca pamukçuk ile ilişkili iltihabı ve ağrıyı da azaltabilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Ağzınızda veya dilinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza veya diş hekiminize ulaşabilirsiniz. Tat, doku veya renkteki değişiklikler bir soruna işaret edebilir. 

Ağrıya neden olan ve iki haftadan uzun süren yaralar da tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Çoğu dil ağrısı endişelenecek bir şey değildir, ancak daha ciddi hiçbir şeyin rahatsızlığa neden olmadığından emin olmak için sürekli bir ağrıya bakmanız gerekir.