Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
Uçuk – Wisteria

Wisteria

Uçuk

Uçuk, ağız çevresinde ve bazen burunda veya ağız içinde oluşan içi sıvı dolu bir kabarcıktır. Ağız içinde oluşan kabarcıklar olan pamukçuklar ile karıştırılmamalıdır.

Uçuk kabarcıkları tipik olarak yamalar halinde oluşur ve iki hafta veya daha uzun sürer. Uçukların çoğunun nedeni, bulaşıcı olan ve doğrudan temas yoluyla yayılan herpes simpleks virüsüdür. 

Tedavisi yoktur, ancak tedavi nüksü önleyebilir ve rahatsızlığı giderebilir.

Uçuk Belirtileri

Uçuğun ilk belirtisi dudaklarınızda bir karıncalanma hissidir ve bu, yaranın ortaya çıkmasından birkaç gün önce meydana gelir. Yara göründüğünde, sıvı dolu kabarık bir kabarcık gibi görünecek ve dokunmak için hassas olacaktır. 

Ayrıca bir küme gibi birden fazla yaranız olabilir. Virüse maruz kaldıktan sonra, ilk uçukunuz 20 güne kadar görünmeyebilir ve ortaya çıktıktan sonra en az iki hafta sürer. 

Soğuk algınlığının geçtiği beş aşama vardır:

♦ Aşama 1: Karıncalanma ve kaşıntı hissi
♦ Aşama 2: Sıvı dolu kabarcıklar belirir
♦ Aşama 3: Kabarcıklar patlar ve sıvı dışarı sızar
♦ Aşama 4: Yaralar kurur ve kaşıntıya neden olan kabuklanma
♦ Aşama 5: Kabuk düşer, ve uçuk iyileşir

Kabarcıkla birlikte ateş, kas ağrıları ve şişmiş lenf düğümleri de sık görülür. Bunlar, aktive edilen virüsün ve vücudunuzun saldırıya gönderdiği tepkinin bir sonucu olarak meydana gelir. 

Bir salgın sırasında göz semptomları yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Bazı durumlarda virüs gözünüze bulaşabilir ve derhal tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir. 

Uçukların Nedenleri

Herpes simpleks virüsü (HSV-1), uçukların veya oral herpesin nedenidir. HSV-2 virüsü, genital bölgelerde genital herpes ve kabarcıklara neden olmaktan sorumludur. 

Her virüsün yaraları görünüş olarak benzerdir ve HSV-1 cinsel organlarda yaralara neden olabilirken, HSV-2 uçuklara neden olabilir. Yaralar her zaman görünmeyebilir, ancak her zaman bulaşıcıdır ve bir kez enfekte olduğunuzda virüsü ömür boyu taşırsınız. 

Virüs uykuda olabilir, yani semptom göstermezsiniz ve uçuk olmaz. Hareketsiz evrede bile virüs başkalarına geçebilir. 

Pek çok insan HSV-1’e sahip olduklarının farkında değil çünkü hiç salgın yaşamadılar. Virüs yeniden etkinleştiğinde yaralar ortaya çıkabilir ve birçok kişi bunun stres veya hastalık zamanlarında yaygın olduğunu bildirir.

Uçuklarla ilişkili olduğu bilinen veya HSV virüsünü aktive ettiği bilinen diğer sağlık koşulları şunlardır:

♦ Soğuk algınlığı / grip: Soğuk algınlığına ve gribe neden olan viral enfeksiyonlar vücutta stresi tetikleyebilir, bu da HSV virüsünü aktive ederek uçuk oluşmasına neden olabilir.

♦ Stres: Stresle ilişkili enflamatuar yanıt, uçuk salgınını tetikleyebilir.

♦ HIV / AIDS: HIV / AIDS ile ilişkili zayıflamış bağışıklık sistemi, HSV virüsünün kontrol edilmesini zorlaştırır, bu nedenle HIV / AIDS’li bireylerde uykuda değildir.
Şiddetli yanıklar: Yanıklar, uçuk oluşumunu tetikleyebilen kronik iltihaplanmaya neden olur.

♦ Egzama: HSV virüsü egzamalı bir kişinin cildine girerse, potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyon olabilen egzama herpetikum geliştirebilir. 

♦ Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürürken vücudun bakteri ve virüslerle doğal savaşma yeteneğini de bozar. Sonuç olarak, kemoterapi alırken uçuklar gelişebilir veya daha kötü olabilir. 

♦ Güneşe maruz kalma: HSV virüsüne yakalandıktan sonra, aşırı güneşe maruz kalma dahil olmak üzere aşırı hava koşullarında uçuklar tetiklenebilir.

Uçukların Komplikasyonları

Başlangıçta HSV-1 ile enfekte olduğunuzda, vücudunuzun savunma yapmak için vakti olmamıştır, bu nedenle komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar nadirdir, ancak ortaya çıkabilir. 

Yüksek veya kalıcı ateş, nefes almada zorluk veya tahriş olmuş gözler yaşarsanız, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Uçuklarla ilişkili komplikasyonlar, küçük çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha yaygındır, bu nedenle bu kişilerin maruz kaldıklarını düşünmeleri halinde doktorlarıyla konuşmaları gerekir.

Uçuk Tedavisi

Uçukların tedavisi yoktur, ancak tedavi, çatlakların sıklığını ve şiddetini azaltabilir . Uçuk geliştiğinde, onu tedavi etmenin birkaç yolu vardır.

♦ Topikal merhemler: Ağrıyı antiviral merhemlerle giderebilirsiniz. Bu merhemler ayrıca iyileşmeyi de teşvik edebilir ve uçuk çıkmaya başlar başlamaz uygulandığında en etkilidir. Birçok uçuk merhem, düzenli olarak uyguladığınızda bir salgının süresini kısaltmaya yardımcı olur. 

♦ İlaçlar: Uçuk salgınının süresini kısaltmaya yardımcı olmak için antiviral ilaçlar ağızdan alınabilir. Bunlar en çok sık ve tekrarlayan salgınlar yaşayan kişiler için reçete edilir.

Uçuklar İçin Doğal Tedaviler

Uçuklarla ilişkili kaşıntı ve ağrıyı gidermeye yardımcı olacak doğal tedavi seçenekleri vardır. 

♦ Lizin takviyeleri, salgınların tekrarını azaltmaya yardımcı olur.
♦ Aloe vera jeli, kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.
♦ Petrol jeli uçuğun yarasını iyileştirmez, ancak kabarcıklı kabuklanma nedeniyle çatlamayı önler. Aynı zamanda tahriş edici maddelerin blisterin içine girmesini önlemek için bir bariyer görevi görür.
Buz ayrıca yanan bir uçuğu yatıştırmak için veya soğuk suya batırılmış bir bez de uygulanabilir.

Uçukların Önlenmesi

Tedavi, rahatsızlığınızı gidermenin en iyi yoludur ancak önleme, uçukların en önemli yönüdür. Virüs, yaralar olmadığında bile yayılabileceğinden, virüs bulaşmışsa ihtiyati tedbirler almanız önemlidir. 

Her zaman ellerinizi yıkamalı, başkalarıyla cilt temasından kaçınmalı ve ağzınıza temas eden herhangi bir nesnenin başkaları tarafından kullanılmadığından emin olmalısınız. Buna ek olarak şunları da yapabilirsiniz:

♦ Güneşe çıktığınızda yaraya çinko oksit sürün.
♦ Uçuk olan birini öpmekten kaçının.
♦ Stresli olduğunuzda uçukların geliştiğini fark ederseniz, stres azaltma teknikleri uygulayın.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

HSV-1, bir kez kasıldığınızda ömür boyu sahip olacağınız bir virüstür, ancak semptomları etkili bir şekilde yönetebilir ve uçuk salgınlarını önleyebilirsiniz. Uçuk çıktıktan sonra süresini kısaltmanıza yardımcı olacak etkili tedaviler de vardır. Tedavi ayrıca herhangi bir komplikasyonun oluşmasını önlemeye yardımcı olur. 

Uçuklarda hatırlanması gereken en önemli şey, HSV virüsünün başkalarına yayılmasını önlemektir.