Wisteria

Abdominal Şişkinlik

Karın şişkinliği, mideniz gaz veya hava ile dolduğunda ortaya çıkar. Şişmiş bir mide şişkin ve çok dolu görünecektir. Dokunmak ve biraz sert hissetmek de hassas olabilir. Bazı durumlarda, şişlik hassas olabilir ve rahatsızlık ve ağrıya da neden olabilir. 

Şişkinlik, çok büyük bir öğün yemenin veya tahammülsüzlüğünüz olan yiyecekleri yemeye bir reaksiyonun sonucu olabilir. Aynı zamanda ciddi bir sağlık durumuyla da ilişkilendirilebilir, bu yüzden göz ardı edilmemelidir.

Şişkinliğin Nerede?

Şişkinlik gaz , stres ve hazımsızlığın sonucu olabilir . Aynı zamanda ciddi sağlık koşullarının bir belirtisi olabilir . 

Yiyecek veya hazımsızlıkla ilişkili şişkinlik birkaç saat içinde geçecektir, ancak daha uzun süren şişkinliğin ele alınması gerekir. Şişkinlikle ilişkili ağrının nerede hissedildiğini belirleyerek etkilenen organı belirleyebilirsiniz.

♦ Sol üst taraf: Burası midenizin, pankreasınızın ve dalağınızın bulunduğu yerdir.

♦ Merkez sol ve orta: İnce bağırsaklarınızın bulunduğu, sindirimin gerçekleştiği yer burasıdır. Emilmemiş yiyecekler buradan kalın bağırsağa gider.

♦ Sol alt taraf: Bu, atığın uzaklaştırılmaya gittiği inen kolonunuzdur.

♦ Üst orta: Kalbiniz, karaciğeriniz, pankreasınız ve midenizin pilorik bölgesi burada bulunur.

♦ Alt orta: İdrar yolunuz, mesaneniz ve anüs bu bölümü oluşturur.

♦ Sağ üst taraf: Burası karaciğerinizin, safra kesenizin ve ince bağırsağın bir kısmının bulunduğu yerdir.

♦ Sağ alt taraf: Burası kalın bağırsağınızın ve ekinizin bir kısmının bulunduğu yerdir.

Mide şişkinliğine ne sebep olur?

Şişkinlik, çeşitli sindirim bozukluklarının yanı sıra diğer ciddi sağlık koşullarının ortak bir semptomudur . Genellikle, şişkinlik birkaç gündür devam ettiğinde, hazımsızlık dışında ele alınması gereken bir neden vardır. 

Şişkinlikle en sık ilişkilendirilen en önemli koşullar şunlardır:

♦ Asit reflü : Yemek borusundan yükselen asit tahrişe ve hazımsızlığa neden olabilir ve bu da gaza neden olur. Şişkinlik ve mide ekşimesi, asit reflü ve GERD ile ilişkili yaygın semptomlardır .

♦ Çölyak hastalığı : Şişkinlik, çölyak hastalığı ve glüten intoleransının yaygın bir semptomudur. İltihap mide zarını ve bağırsakları rahatsız ederken şişkin bir karınla ​​birlikte  gaz oluşur.

♦ Divertikülit: Bağırsaklardaki divertikülün şişmesi şişkinlik ve alt karın ağrısının yanı sıra karın şişmesine neden olur.

♦ Dispepsi: Hazımsızlık için kullanılan tıbbi terimdir ve yiyecek sadece kısmen sindirildiğinde, gaz ana yan ürünlerden biridir. Geğirme ile birlikte şişkinlik yaygın semptomlar olacaktır.

♦ Endometriozis: Rahim zarının iltihabı da bağırsakları şişirebilir ve bağırsak anatomisini bozabilir. Sonuç olarak, şişkin hissedecek ve muhtemelen ağrılı bağırsak hareketleri yaşayacaksınız.

♦ Safra kesesi taşları: Bu sert kütleler safra kesenizde toplandığında veya seyahat edip bir kanala yerleştiğinde çok ağrılıdır. Karın bölgenizi şişirecek şekilde şişmeye neden olabilirler. 

♦ Giardiasis: Bu, tipik olarak sağlıksız koşullarda ve güvenli olmayan suda bulunan giardia adı verilen bir parazitin neden olduğu bağırsak enfeksiyonudur. Enfeksiyon, toplu bağırsak şişmesine ve şişkinliğe neden olur ve karın krampları ile birlikte bunlar ana semptomlardır.

♦ İrritabl bağırsak sendromu : IBS ile ilişkili şişkinlik, kabızlık ile birleştiğinde daha kötüdür . Sıkışan gazlar bağırsakların yavaş hareket etmesine neden olarak şişkinliğe neden olur. Yüksek lifli bir diyet, kabızlığı ve IBS semptomlarını azaltabilir .

♦ İnflamatuar bağırsak hastalıkları : Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı , gastrointestinal sistemi etkileyen enflamatuar durumlardır. Her ikisi de belirli yiyecekler tarafından tetiklenir ve daha da kötüleştirilir, bu da alevlenmeye neden olur ve şişkinlik gibi semptomları abartır.

♦ Bağırsak tıkanıklığı: Bağırsaklarınız tıkandığında , dışkı maddesi ve doğal gazlar dışarı çıkamaz. Sonuç olarak, şişkinlik, tıkanıklığın bir numaralı belirtisidir. 

♦ Laktoz intoleransı : Laktoz mevcut olduğunda, intoleransınız olduğunda vücudunuz proteini gerektiği gibi parçalayamaz ve bu da iltihaplanma ve şişkinliğe neden olur.

♦ Peritonit: Bu, karın zarınızın iltihaplanmasıdır ve iltihaplandığında şişlik ve karın ağrısı meydana gelir. Dokunma hassasiyeti ile birlikte rahatsızlık ve şişkinlik yaygın semptomlardır.

♦ PMS: Aşırı östrojen üretiminin bir sonucu olan adet döngüsü başlamadan önce şişkinlik yaygındır.

♦ İYE’ler: Bunlar genellikle idrar yaparken ağrıya ve alt karın ağrısına neden olur . Şiddetli böbrek enfeksiyonlarında kusma ile birlikte şişkinlik de yaşarsınız.

♦ Viral gastroenterit: Viral bir enfeksiyonun neden olduğu sindirim sisteminizdeki iltihap, iştah kaybına, ishale ve şişkinliğe veya mide gurultusuna neden olur.

Şişkinliği Teşhis Etmek

Doktorunuzun tıbbi bir geçmişe, fizik muayeneye ve şişkinliğin ne zaman başladığına ve ağrının nerede olduğuna dair ayrıntılara ihtiyacı olacaktır. Ayrıca enfeksiyonları dışlamak için kan testleri ve İYE olup olmadığını kontrol etmek için idrar testleri yapabilirler. 

Dışkı analizi, sindirim sisteminizde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemeye de yardımcı olabilir. Tıkanmalara ve şişkinliğe neden olan herhangi bir yapısal anormallik olup olmadığını değerlendirmek için son çare olarak görüntüleme yapılabilir. 

Şişkinlikten Nasıl Kurtulunur?

Karın şişkinliği tedavi edilebilir, ancak bu altta yatan nedene bağlıdır. Enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilecek ve herhangi bir bağırsak tıkanıklığı yediklerinizi azaltarak bağırsak istirahati ile tedavi edilecektir. 

Şişkinlik yavaş bağırsak hareketlerinden kaynaklanıyorsa, doktorunuz hareketi teşvik eden ilaçlar yazabilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları da deneyebilirsiniz, ancak bu sadece hissettiğiniz ağrıyı azaltacaktır, şişkinliği değil.

Şişkinliğin önlenmesi, bu belirtiye neden olduğu bilinen gıdalardan kaçınmak anlamına gelir. Şekerli, baharatlı ve işlenmiş veya kızartılmış yiyeceklerin yanı sıra yüksek yağlı yiyecekler, şişkin bir göbeğe neden olan başlıca suçlulardır. 

Ayrıca, gaz birikmesine neden olan kabızlığı azaltmak için bol su içmek ve daha fazla lif yemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yapabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmalı ve gün boyunca 2 veya 3 büyük öğün yerine daha sık küçük öğünler yemelisiniz. 

Şişkinlik için Doğal Tedavi

Diyet değişiklikleri ve daha fazla egzersiz yapmanın yanı sıra şişkinliği tedavi etmenin doğal yolları vardır. Şişkinlik, altta yatan bir sindirim sorununun belirtisi olabilir ve rahatsız edici olabilir. Aşağıdaki bileşenler sindirim sağlığını iyileştirebilir ve şişkinlik sorunlarını azaltabilir.

♦ CARE4U:  CARE4U vücudunuza anne sütü oligosakkaritleri (HMO’lar) sağlar. Bu faydalı şekerler doğal olarak anne sütünde bulunur ve bebeklerde sağlıklı sindirime başlar. Aynı şekerler, sızıntılı bağırsak riskini azalttığı için yetişkinlerin sindirim sistemlerine fayda sağlayabilir. Şişkinlik, sızdıran bağırsakların en yaygın semptomlarından biridir. 

♦ Devedikeni özü: Deve dikeni özünün karaciğer sağlığını desteklediği ve onu hastalıklardan koruduğu kanıtlanmıştır. Karaciğer, vücudunuzu tüm gün zararlı patojenlere ve toksinlere maruz bırakan detoksifiye etmekten sorumludur. Kötü karaciğer sağlığı, sindirim safrası ve yağları, proteinleri ve karbonhidratları metabolize eden enzimleri de ürettiği için sindirimi bozabilir. Sağlıksız bir karaciğer, diğer sindirim sorunlarının yanı sıra şişkinliğe neden olur. Bu, devedikeni özü ile karaciğer hasarını önleyerek düzeltilebilir.

Bu bileşenlere ek olarak, yemeğinizin uygun şekilde sindirilmesini sağlayarak şişkinliği önleyebilirsiniz. Sindirilmemiş yiyecekler, bağırsaktaki şişkinliğin en önemli nedenlerinden biridir. Sindirim enzimleri , yediğiniz yiyeceklerin parçalanmasından sorumludur. Sindirim enzimlerinin üretimi yaşla birlikte azalır, bu nedenle takviyeler sindirim sağlığını geliştirmede faydalı hale gelir. 

♦ Peptidaz: Peptidaz proteinleri parçalar ve çok fazla sindirilmemiş protein hazımsızlığa ve şişkinliğe neden olur.
♦ Lipaz:  Lipaz yağları parçalar ve bu olmadan gıda intoleransları ve şişkinlik gelişebilir.
♦ Selülaz: Bu enzim, mideyi boşaltmaktan sorumlu beyne giden mesajları tetiklemekten sorumludur. Bu olmadan, bu sinyaller kesilir ve mide boşalmaz, bu da şişkinliğe neden olur.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Bazen şişkinlik, altta yatan bir durumun sonucuysa ciddi olabilir, bu nedenle şişkinlikle birlikte bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuzla konuşmanız gerekir.

♦ Aşırı kusma
♦ Dışkıda veya kusmukta kan
♦ Bilinç kaybı
♦ Kontrolsüz ishal
♦ Birkaç gün bağırsak hareketi yok

Nedeni doğru bir şekilde teşhis etmek için doktorunuzun tüm semptomları ve şişkinliğin başlangıcını bilmesi gerekir. Tanımlandıktan sonra, altta yatan nedeni ele almak için tedavi sağlanabilir ve bunun sonucunda şişkinlik ve rahatsızlık azalır.