Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
Gıda Zehirlenmesi Nedir? – Wisteria

Wisteria

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda kaynaklı hastalık olarak da adlandırılan gıda zehirlenmesi, toksik, kontamine veya bozulmuş gıda tüketiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Gıda zehirlenmesi oldukça yaygındır ve semptomların geçmesini beklerken oldukça rahatsız edicidir. 

Pek çok yiyecek zararlı organizmalar içerir, ancak genellikle pişirme sırasında yok edilirler. Hijyen ve güvenli yiyecek hazırlama uygulamamak, yiyecek kontaminasyonu ve hastalanma riskinizi artıracaktır. 

Gıda Zehirlenmesine Ne Sebep Olur?

Gıda kontaminasyonu gıda zehirlenmesi nedenidir ve bu, yetiştirilmesi, toplanması, işlenmesi, depolanması, nakliye ve gıda ürünlerinin hazırlanması sırasında ortaya çıkabilir. 

Çapraz bulaşma, bir zararlı organizmanın bir yüzeyden diğerine aktarıldığı yerdir ve bu, gıda zehirlenmesinin önde gelen nedenidir. Bu, özellikle salatalar gibi önceden hazırlanmış yiyecekler için tehlikelidir, çünkü bunlar pişirilmemiştir, bu da zararlı organizmaları ortadan kaldırır. 

Gıda kontaminasyonuna neden olan çok sayıda bakteri, parazit ve viral etken vardır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesinin semptomları hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve tükettiğiniz toksin veya mikrop türüne göre değişiklik gösterecektir. Toksini tükettikten sonra belirtiler saatler veya günler de görünmeyebilir. 

Gıda zehirlenmesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

♦ Mide krampları ve ağrıları
♦ Mide bulantısı
♦ İshal
♦ Kronik baş ağrıları
♦ Kusma
♦ Ateş
♦ Üşüme
♦ Zayıflık ve yorgunluk

Semptomlar kötüleşirse veya şiddetlenirse tıbbi yardım istemek önemlidir. Dışkılarınızda kan, yüksek ateş, dehidratasyon belirtileri ve üç günden fazla süren ishal fark ederseniz, derhal doktorunuza danışmalısınız.

Gıda Zehirlenmesi Teşhisi

Doktorunuz, sahip olduğunuz gıda zehirlenmesinin türünü kan testlerine ve belirtilerinize göre teşhis edecektir. Dışkı testleri, belirli türleri doğrulamak ve dışlamak için de yapılabilir. 

Yediğiniz yiyecek mevcutsa, bulaşma ve gıda zehirlenmesinin nedenini belirlemek için de test edilecektir. Ayrıca gıda zehirlenmesinin bir sonucu olarak susuz kalmadığınızı değerlendirmek için idrar testi yaptırmanız gerekebilir. 

Gıda zehirlenmesi riski en çok olanlar şunları içerir:

♦ Bağışıklık sistemi baskılananlar
♦ Hamile kadınlar
♦ Yaşlılar
♦ Küçük çocuklar
♦ Gıda zehirlenmesi tedavisi

Çoğu durumda, gıda zehirlenmesi evde tedavi edilebilir ve üç ila beş gün içinde ortadan kalkar. Orada karşı ilaçlar üzerinde bastırmak bulantı ve kontrol kusmaya yardımcı olabilir. Vücudunuz toksini atmaya çalışırken bol bol dinlenmeniz de önemlidir. 

Çok ağır vakalarda, IV sıvıların bir hastane tarafından verilmesi gerekebilir ve tehlikeli bir şekilde susuz kalmış ve yetersiz beslenmiş kişiler için hastaneye yatış gerekli olabilir.

Tedavinin ötesinde , gıda zehirlenmesinin önlenmesi son derece önemlidir ve sizi ve ailenizi korumak için hatırlamanız gereken birkaç şey vardır.

♦ Elleri, mutfak eşyaları ve yiyecek yüzeylerini sık sık yıkayın.
♦ Çiğ yiyecekleri yemeye hazır yiyeceklerden ayrı tutun.
♦ Gıdaları güvenli bir sıcaklıkta pişirin.
♦ Yiyecekleri güvenli bir şekilde çözün.
♦ Bozulabilir yiyecekleri uygun şekilde soğutun veya dondurun.
♦ Gıda Zehirlenmesi Diyeti

Gıda zehirlenmesi geçirdiğinizde, ishal ve kusma geçene kadar katı gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir . Pirinç, yulaf ezmesi, tavuk suyu, kızarmış ekmek, haşlanmış sebzeler, spor içecekleri ve tatlı patates gibi sindirimi kolay yiyeceklerden başlayarak normal bir diyete geri dönmeniz gerekir. 

Mide ağrılarınızın daha da kötüye gitmesini önlemek için , süt ürünleri, yüksek yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, şekerli yiyecekler ve kızarmış yiyecekler gibi sindirimi daha zor yiyeceklerden kaçının.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Doğal Tedaviler

Gıda zehirlenmesinden geçmenin en önemli kısmı susuz kalmaktır çünkü ishal ve kusma yoluyla çok fazla sıvı kaybedersiniz. Ayrıca elektrolitleri de kaybedersiniz, bu nedenle spor içecekleri içmek bu seviyelerin yenilenmesine yardımcı olabilir. 

Susuz kalmanın yanı sıra, gıda zehirlenmesi semptomlarını hafifletmek için evde deneyebileceğiniz birkaç doğal tedavi vardır.

♦ Elma sirkesi: Bu sirkenin metabolize olurken sahip olduğu alkali etki, rahatsız bir GI kanalını yatıştırabilir ve gıda kaynaklı bakterileri öldürebilir . 

♦ Zencefil: Zencefil besin maddelerinin emilimini artırır ve sindirimi artırır, bu nedenle mide bulantısı ve kusmayı hızlı bir şekilde tedavi eder.

♦ Sarımsak: Güçlü bir antiviral ve antibakteriyel ajan olarak sarımsak, bağırsaklarınızdaki gıda kaynaklı patojeni öldürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda ishal ve karın ağrısını da giderir.

♦ Bal: Antifungal ve antiviral özellikleriyle bal, gıda zehirlenmesini etkili bir şekilde tedavi eder ve fazla asit üretimini kontrol ederek mideniz için naziktir.

♦ Fesleğen yaprakları: Bu bitki, karın rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olur ve istilacı patojenlerle savaşmak için antimikrobiyal özelliklere sahiptir. 

Gıda Zehirlenmesinin Çeşitleri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesindeki varyasyonlar suçluda yatmaktadır, bu nedenle semptomlar, yiyeceğinizi hangi virüs, bakteri veya toksinin kirlettiğine bağlı olacaktır. 

En yaygın gıda kaynaklı patojenler şunlardır:

♦ Salmonella: Salmonella, gıda zehirlenmesinin en yaygın şeklidir . Semptomlar tipik olarak 1 ila 3 gün sürer ve bu bakteri çiğ veya kontamine ette bulunabilir ve yüzeylere ve mutfak eşyalarına kolayca yayılabilir.

♦ Campylobacter: Bu bakteri et ve kümes hayvanlarında bulunabilir ve kontaminasyon tipik olarak işleme sırasında dışkı etle temas ettiğinde oluşur. Belirtiler 2 ila 5 gün sürer.

♦ E. Coli: Bu bakteri kesim sırasında dışkı ile temas ettiğinde eti kontamine eder. Genellikle az pişmiş kıyma ile yayılır ve semptomlar 1 ila 8 gün sürer.

♦ Norovirüs: Gıda zehirlenmesinin önde gelen nedenlerinden biri olan bu virüs, kalabalıklar arasında kolaylıkla yayılır. Kontamine kabuklu deniz hayvanlarında ve yemeye hazır ürünlerde bulunur ve tipik olarak enfekte bir işleyici tarafından yayılır. Belirtiler 12 ila 48 saat sürer.

♦ Listeria: Bu bakteri sosisli ve öğle yemeği etler gibi işlenmiş etlerde bulunan ve aynı zamanda kirli suyun içinden yayılabilir. Semptomlar tipik olarak 9 ila 72 saat sürer.

Gıda Zehirlenmesi İstatistikleri

♦ Araştırmacılar 250’den fazla gıda kaynaklı hastalık tespit etti.
♦ Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Amerikalının 1’i gıda zehirlenmesinden hastalanmaktadır.
♦ 128.000 Amerikalı gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırıldı ve 3.000 kişi gıda kaynaklı hastalıklardan öldü.
♦ Salmonella, en yaygın gıda zehirlenmesi türüdür.
♦ Bulaşıkların yanlış temizlenmesi ve hijyenik pişirme uygulamaları, evdeki yiyeceklerin çapraz kontaminasyonunun bir numaralı nedenidir.

Gıda Zehirlenmesi ve Çocuklar

Çocukların gıda zehirlenmesine yakalanma şansı yetişkinlere göre daha yüksektir çünkü bağışıklık sistemleri hala gelişmektedir. Ayrıca yiyecekleri parçalamaya ve mikropları öldürmeye yardımcı olacak kadar mide asidi içermezler. 

Çocuklarda görülen semptomlar tipik olarak kontamine yiyecekleri yedikten sonra 30 dakika ile 3 gün arasında görülür ve yetişkinlerin yaşadığı semptomlara benzer olacaktır. Çocuklar tipik olarak bol miktarda dinlenerek ve sıvı alarak gıda zehirlenmesi geçirirler, ancak semptomlar kötüleşirse çocuk doktorunuza başvurmalısınız. 

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Gıda zehirlenmesi yaygındır ve çok rahatsız edici olmasına rağmen hemen hemen her durumda kolayca tedavi edilir. Gıda zehirlenmesi zaman zaman yaşamı tehdit edebilir, ancak bu çok nadirdir. 

Hijyenik gıda hazırlama uygulamaları ve güvenli gıda depolama ile gıda zehirlenmesinin önlenmesi kolaydır. Hala toksik gıda tüketimi vakaları olacaktır, ancak semptomları hemen tedavi ederek ve durumu daha da kötüleştiren gıdalardan uzak durarak, bir gıda zehirlenmesi vakasını geçme görünümü çok iyidir.