Wisteria

Herpes nedir?

Herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu viral bir enfeksiyondur. HSV’nin iki ana türü vardır ve enfeksiyonlar vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir. 

Virüs en yaygın olarak mukozal yüzeylere, cinsel organlara, anal bölgeye ve cilde saldırır. Herpes uzun süreli bir durumdur, ancak çoğu durumda, insanlar hiçbir zaman belirti göstermediklerinden virüsü fark etmeden taşır. 

Herpes Belirtileri

Birçok kişi virüse yakalandıktan sonra aylar veya yıllar boyunca semptomları fark etmez. İlk dönem içinde semptomlarınız varsa, bunlar maruziyetten sonraki 4 gün içinde ortaya çıkacaktır. 

HSV ile enfekte olan birçok kişide tekrarlayan uçuk vardır. Bu nüksler ilk başta daha sık, ancak zaman geçtikçe daha az sıklıkta görülür. Birincil enfeksiyonların yaygın semptomları şunları içerir:

♦ Ağrı ve kaşıntı
♦ İdrar yaparken ağrı
♦ Dış genital bölgede kabarcıklar
♦ Ateş
♦ Ağız çevresinde uçuklar
♦ İhale ve genişlemiş lenf düğümleri

Tekrarlayan herpes semptomları daha az şiddetlidir, uzun sürmez ve şunları içerecektir:

♦ Ağız çevresinde uçuklar
♦ Kırmızı kabarcıklar
♦ Kabarcıklar oluşmadan cinsel organların etrafında yanma ve karıncalanma

Herpes ayrıca göze de yayılabilir ve keratit olarak bilinen bir enfeksiyona neden olabilir. Bu, göz ağrısı, gözde sert bir his ve akıntı gibi semptomlar üretir.

Herpes Nedenleri

Herpes virüsü, enfekte bir kişinin cildinde mevcut olduğunda, özellikle ağız, cinsel organlar ve anüs gibi nemli ciltlerden geçmesi kolaydır. Virüs bulaşmış bir kişinin dokunduğu bir nesneye dokunarak enfekte olamazsınız. 

HSV-2, asemptomatik insanlardan da yayılabilmesine rağmen, çoğunlukla açık bir yara ile doğrudan temas yoluyla yayılır. HSV-1’den oral seks yoluyla genital herpes almak da mümkündür.

Salgınları tetiklediği veya semptomları daha da kötüleştirdiği bilinen ek faktörler de vardır. 

♦ Stres (hem fiziksel hem de duygusal) salgınları tetikleyebilir.

♦ Altta yatan bir rahatsızlığın veya hatta soğuk algınlığının bir sonucu olarak zayıflamış bir bağışıklık sistemi virüsün harekete geçmesine izin verir.

♦ Hormon değişiklikleri salgınları tetikleyebilir. Bu, adet döngüleri, hamilelik ve menopoz sırasında dalgalanmalar yaşadıklarından kadınlar arasında daha yaygındır.

♦ Güneş ışığına veya şezlonglara aşırı maruz kalma salgınları tetikleyebilir, bu nedenle virüsünüz varsa, bunu en aza indirmek için her zaman güneş kremi kullanmak en iyisidir.

♦ Herpes Teşhisi

Tipik olarak, fiziksel bir muayene, herpes teşhisine yol açacaktır. Doktorunuz ayrıca yaraları kontrol edecek ve sizden belirtilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. 

Tanıyı doğrulamak için yaradan bir sıvı sürüntüsü almayı içeren HSV testi de mevcuttur. Bu sadece vücudunuzda görünür yaralar varsa yapılabilir. HSV-1 ve HSV-2 antikorları için kan testleri de yara olmadığında tanıları doğrulamak için yapılır. 

Uçuk Çeşitleri Nelerdir?

♦ HSV-1 esas olarak oral uçuklara neden olur ve ağız ve yüzdeki uçuk ve ateş kabarcıklarından sorumludur. HSV-1, mutfak eşyaları paylaşmak, öpmek ve dudak balsamını paylaşmak gibi doğrudan temaslarla sözleşme yapılabilir. 

♦ HSV-2 esas olarak genital herpes’e neden olur ve genital herpes salgınlarından sorumludur. Cinsel temas yoluyla bulaşmaktadır. Asemptomatik bir kişiden virüsü kapabileceğiniz HSV-1’in aksine, HSV-2 açık uçuk ile temas yoluyla yayılır.  
Uçuk Tedavisi

Virüsün tedavisi yoktur, ancak tedavi yaraları gidermeye ve salgınları azaltmaya odaklanır . Yaralar tedavi edilmeden geçebilir, ancak ilaçlar hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için faydalıdır.

İlaçlar salgınların yoğunluğunu düşürür ve sıklığı azaltır, böylece virüsü geçme şansı da azalır. Herpes için antiviral ilaçlar ya ağızdan alınır ya da enjeksiyon yoluyla verilir. 

Herpes Diyeti

Uçuğu tedavi edebilecek veya iyileştirebilecek belirli bir diyet yoktur. Uçuk her zaman aktif değildir, bu nedenle diyetinizi izleyerek kırılmaların şiddetini azaltmak mümkündür. 

Aşırı miktarda amino asit arginininin salgınları tetiklediği bulunmuştur, bu nedenle çikolata veya badem gibi bunda yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır. 

Lizin, süt ürünlerinde, etlerde, balıklarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunan faydalı bir amino asittir ve herpes virüsünün çoğalmasını önler, bu nedenle onu almak kopma sıklığını azaltabilir. 

Herpes için Doğal Tedaviler

İlaçların yanı sıra, rahatsız edici semptomlara yardımcı olmanın yanı sıra salgın şiddetini azaltmaya çalışabileceğiniz ev ilaçları da vardır.

♦ Ağrı kesiciler her türlü ağrıyı hafifletebilir

♦ Hafif tuzlu suda banyo yapmak

♦ Enfekte bölgeye vazelin sürmek

♦Enfekte bölgeye dokunduktan sonra elleri iyice yıkamak

♦ Semptomlar geçene kadar cinsel aktiviteden uzak durmak

♦ Enfekte bölgeye
dar giysiler giymekten kaçının

♦ Uygula buz paketleri, ancak doğrudan cilde değil. Her zaman önce bir havluya sarın.

Herpes İstatistikleri

♦ Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yüzde 50’den fazlası HSV-1’e ve yaklaşık yüzde 16’sında HSV-2 var.
♦ Küresel olarak 3,7 milyardan fazla insan HSV-1 ile enfekte.
♦ Herpes ile enfekte olanların neredeyse yüzde 90’ı asemptomatiktir, bu nedenle enfeksiyona yakalandıklarının farkında değildirler.
♦ HSV-1 virüsünün neden olduğu genital herpes oranı her yıl artmaktadır.

Uçuk ve Çocuklar

Çocukların HSV-1’i enfekte bir yetişkinle erken temas yoluyla kapması alışılmadık bir durum değildir ve daha sonra virüsü ömür boyu taşıyacaklardır. Enfekte çocuklarda uçuklar ve kabarcıklar gelişir ve ayrıca ateş, şişmiş bezler ve lenf düğümleri, sinirlilik ve salya akması yaşarlar. 

HSV-1 özellikle küçük çocuklarda tehlikelidir, çünkü göze yayılırsa HSV keratiti olarak bilinen tehlikeli bir durum gelişir. Tedavi olmazsa bu körlüğe neden olabilir, bu nedenle küçük çocukları yakından izlemek ve HSV-1 varsa hemen tedaviye başvurmak önemlidir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

HSV’ye sahip olduğunuzda, hiçbir belirti görmeseniz bile, ömür boyu sahip olacaksınız. Hem genital herpes hem de oral uçuk durumunda, açık bir yaranın varlığı virüsü doğrudan temas yoluyla geçecektir. 

Bununla birlikte HSV-1, herhangi bir yara görülmeden de geçirilebilir. Uyuyan bir virüs hala bir salgını tetikleyebilir, bu nedenle her zaman enfeksiyonu tedavi etmeye hazırlıklı olmalısınız. Vücudunuz antikor oluşturmaya başladığında, yoğunluk zamanla daha az şiddetli hale gelir ve nadiren ciddi komplikasyonlar olur.