Deprecated: sha1(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/wisteriapharma/public_html/index.php(15) : eval()'d code on line 7
Soğuk Algınlığı Nedir? – Wisteria

Wisteria

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı, bir virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığıdır ve sağlıklı yetişkinlerin her yıl birkaç kez üşütmesi yaygındır. Benzer semptomlara rağmen soğuk algınlığı gripten farklıdır.

Genelde grip semptomları daha şiddetlidir ve farklı virüsler sorumludur. Soğuk algınlığı ayrıca daha ciddi komplikasyonlara neden olmazken, grip zatürre ve sepsise neden olabilir. Soğuk algınlığı da daha hızlı iyileşme süresine sahiptir. 

Soğuk Algınlığının Nedenleri

Rinovirüsler, soğuk algınlığına neden olan en yaygın virüs türüdür. Kişiden kişiye ve yüzeyler arasında kolaylıkla yayılabilirler. Virüs birkaç gün yaşayabilir ve enfekte kişi ona dokunduktan çok sonra yüzeyleri enfekte bırakır. 

Virüs sizi hasta etmek için gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza girmelidir, bu nedenle ellerinizi düzenli olarak yıkamak sizi soğuk algınlığından korumaya yardımcı olabilir.  

Yaygın Soğuk Belirtileri

Soğuk algınlığının semptomları tipik olarak virüse birkaç gün maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar ve aniden ortaya çıkar. Soğuk algınlığının semptomları şunları içerir:

♦ Tıkanıklık
♦ Sinüs basıncı
♦ Burun akıntısı veya tıkalı
♦ Hapşırma
♦ Postnazal damla
♦ Boğaz ağrısı
♦ Baş ağrıları
♦ Öksürük
♦ Üşüme
♦ Yorgunluk
♦ Vücut ağrıları

Soğuk algınlığı teşhisi her zaman doktorunuza gitmeyi gerektirmez. Gripten şüpheleniyorsanız, ekarte etmek için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Soğuk algınlığının belirtilerini öğrendikten sonra, kendinizi teşhis edebilirsiniz. 

Doktorunuzu ziyaret etmek genellikle sadece semptomlar devam ederse veya kötüleşirse gereklidir. Çoğu soğuk algınlığı on gün içinde sisteminizden çıkar, ancak bu genel sağlığınıza bağlı olarak daha uzun veya daha kısa olabilir.  

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Soğuk algınlığının en yaygın tedavisi, reçetesiz satılan ilaçlardır. Bunlar virüse saldırmazken, semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olurlar , böylece daha rahat olursunuz. 

Dekonjestanlar tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur, böylece daha kolay nefes alabilirsiniz ve antihistaminikler burun akıntısı ve hapşırmayı kolaylaştırır. Bazen ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. Genel olarak, aynı anda birden fazla semptomu hafifletmeye yardımcı olan bu ilaçların bir çeşidini içeren hepsi bir arada bir “soğuk” ilaç bulabilirsiniz. 

Yaygın Soğuk Diyet

Eski eşlerin hikayesi “soğuk algınlığı” öneriyor ve bu doğru. Vücudunuz viral enfeksiyonla savaşırken, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır, bu da daha fazla yemeniz gerektiği anlamına gelir. Soğuk, genellikle iştah kaybına neden olur, bu nedenle enerji seviyenizi yüksek tutmak için daha küçük ve daha hafif öğünler tercih edebilirsiniz. 

Tavuklu erişte çorbası, soğuk için klasik bir yemek seçeneğidir ve daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için sıcaklık, et suyu ve besinleri birleştirir. Yoğurt, bağırsaklarınızdaki bağışıklık sisteminizi destekleyen bakterileri arttırdığı için de tavsiye edilir. 

Soğuk Algınlığı İçin Doğal Tedaviler

Soğuk algınlığı için en iyi doğal tedavi dinlenme ve hidrasyondur . Vücudunuz enfeksiyonla savaşırken, büyük miktarda enerji tüketerek sizi yorgun ve bitkin bırakır. 

Dinlenmek gereklidir, böylece vücudunuz yenilenebilir ve virüsle tam güçle savaşmaya devam edebilir. Dinlenmeden, bağışıklık sisteminiz yine de soğuk algınlığı virüsüyle savaşabilir, ancak daha uzun sürer ve semptomlar o kadar çabuk geçmez.  

Hidratlı kalmak, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olduğu ve soğuk algınlığında yaygın olan hidrasyonu önlediği için çok önemlidir. Su gibi berrak içecekler en iyisidir, ancak ılık et suyunun, çayların ve hatta bal ve limonlu ılık suyun tadını da çıkarabilirsiniz. 

Ilık sıvılar hem yatıştırıcıdır hem de solunum yollarınızı daha hızlı temizlemek için mukusu parçalamaya yardımcı olur. Bir nem giderici kullanarak havaya nem eklemek ayrıca tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur, böylece daha kolay nefes alabilirsiniz. 

Soğuk algınlığı için yaygın bir yanılgı antibiyotik almaktır, ancak bunlar işe yaramaz. Soğuk algınlığına bakteriler değil virüsler neden olur, bu nedenle bu ilaçlar yararlı değildir. Vücudunuzdaki faydalı bakterileri yok ederek yarardan çok zarar verirler. 

İyi bakteriler bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olur, bu nedenle dengesiz hale geldiklerinde bağışıklık sisteminiz olması gerektiği kadar güçlü olmaz, yani soğuk algınlığıyla gerektiği kadar savaşamazsınız. 

Yaygın Soğuk Gerçekler

♦ Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla farklı virüs vardır ve rinovirüs en yaygın olanıdır.

♦ Yetişkinler, ortalama olarak yılda 2 ila 4 soğuk algınlığı alırken, çocuklar 6 ila 8 arasında soğuk alır.

♦ Soğuk algınlığı semptomları on güne kadar sürebilir, ancak sağlıklı kişilerde daha hızlı kaybolur.

♦ Çocuklar farklı virüslere karşı direnç geliştirdikçe, her yıl aldıkları soğuk algınlığı sayısı azalır.

Soğuk Algınlığı ve Çocuklar

Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi soğuk algınlığı gelişebilir. Belirtiler aynıdır, ancak birçok reçetesiz ilaç 6 yaşın altındaki çocuklar için onaylanmamıştır. Bu, çocuklarda soğuk algınlığı belirtilerinin daha doğal bir şekilde tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir. 

Çocukları sulu tutun ve bol bol dinlenmelerine izin verin. Virüs geçene kadar düzenli faaliyetlerden kaçınmalıdırlar. Çorbalar ve ılık banyolar da ağrılar ve dekonjesyonla mücadelede yardımcı olabilir.  

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Soğuk algınlığı grip kadar şiddetli değildir ve semptomlar geçecektir. İyileşme hızınız genel sağlığınıza ve semptomları ne kadar iyi ele aldığınıza bağlıdır. Belirtileriniz kötüleşmedikçe veya grip olabileceğinizi düşünmediğiniz sürece doktorunuzu görmenize gerek yoktur. 

Dinlenme ve özenle soğuk algınlığı ciddi komplikasyonlara neden olmadan geçecektir. Düzenli fiziksel aktivite, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle, güçlü bir bağışıklık sistemini teşvik edebilir ve herhangi bir soğuk algınlığının şiddetini azaltabilirsiniz.