Wisteria

Sindirim Sağlığının Kötü Olması Nedeniyle Mide Bulantısının Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Mide bulantısı, midenizde kusmak istiyormuş gibi hissetmenize neden olan rahatsız edici bir duygudur. Kusmanın habercisi olabilir, ancak aynı zamanda belirli tıbbi durumların bir belirtisi de olabilir. 

Bazen kustuğunuz zamanlar olabilir ve sadece hislere sahip olduğunuz, ancak midenizi gerçekten boşaltmadığınız zamanlar olabilir. Bulantı bir neden olabilir şeylerin sayısı , ama çoğu zaman önlenebilir.

Bulantı nedenleri

Bazı insanlar hareketlere, belirli yiyeceklere veya ilaçlara karşı oldukça hassastır ve bunlar mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantısının en yaygın nedenleri aşağıdadır.

♦ Mide ekşimesi : Asit reflü , mide ekşimesi veya GERD’nin tümü, asidin özofagus tüpüne geri akmasını içerir. Yanma hissi sadece ağrıya neden olmaz, aynı zamanda yemek yedikten sonra mide bulantısına da neden olur.

♦ İlaçlar: Kemoterapi ve kanser ilaçları dahil bazı ilaçlar mide bulantısına neden olabilir. İlaçlara olan duyarlılığınıza bağlı olarak, reçetesiz satılan ilaçlar da bu sansasyona neden olabilir. Etiketleri her zaman dikkatlice okuyun ve olası yan etkiler konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Hazırlanmak, ilaçla ilgili mide bulantısını en aza indirmenize yardımcı olabilir.

♦ Hareket hastalığı: Engebeli araba sürmek veya tekne gezintileri hareket hastalığına neden olur ve bu, beyninizin duyularınızla senkronize olmamasının bir sonucudur . Bu sizi baş dönmesi ve mide bulandırıcı hissettirir ve hatta kusabilirsiniz.

♦ Enfeksiyonlar: Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar midenize ulaştığında mide bulantısına neden olur. Bulantıya bağlı en yaygın hastalık türü gıda zehirlenmesidir ve buna bakteriler neden olur. 

♦ Ağrı: Hafif ve orta düzeyde ağrı tolere edilebilir, ancak şiddetli ve yoğun ağrı mide bulantısı hissetmenize neden olabilir. Bu genellikle pankreatit, safra kesesi taşları ve böbrek taşı vakalarında yaşanır.

♦ Ülser : bulantı katkıda bulunabilir midenizde veya ince bağırsaktaki emilimi sağlayan boyunca geliştirmek Bu yaralar. Yemek yediğinizde ülser tahriş olabilir, bu da yanma hissi ve ani mide bulantısına neden olur. 

♦ Diyet: Aşırı yeme ve baharatlı veya yağ oranı yüksek yiyecekler gibi belirli yiyecekler mide bulantısına neden olabilir. Alerjiniz olan yiyecekleri yemek , diğer sorunlu semptomların yanı sıra mide bulantısına da neden olabilir.

♦ Gebelik: Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı veya sabah bulantısı da yaygındır . Bu, hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanır ve tipik olarak ikinci trimesterde geçer.

Bulantı ile İlişkili Tıbbi Durumlar

Mide bulantısı ile ilişkili olduğu bilinen birkaç yaygın tıbbi durum da vardır.

♦ BPPV: Benign paroksismal pozisyonel vertigo, mide bulantısına neden olabilen ani bir sallanma hissine ve baş dönmesine neden olan en yaygın vertigo türüdür . Bölümler kısa olabilir veya uzun sürebilir ve yön veya konumlardaki hızlı değişiklikler bölümleri tetikleyebilir. Başınızı eğmekten veya çok hızlı pozisyon değiştirmekten kaçınmak en iyisidir. 

♦ Kulak enfeksiyonları: Orta kulağınıza ulaşan bir bakteri veya virüs sonucu kulağınız enfekte olabilir. Bunlar akut veya kronik olabilir ve iltihap ve ağrıyı içerebilir. Kulaklarınız dengede olduğundan, enfeksiyonun bir sonucu olarak baş dönmesi ve mide bulantısı hissedebilirsiniz .

♦ Kalp krizi : Göğüs ağrısı , nefes almada zorluk ve terleme yaygın kalp krizi belirtileridir. Mide bulantısı da biridir. Mide bulantısı bu diğer semptomlarla birlikte ortaya çıktığında, kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz ve acil tıbbi yardım almanız gerekebilir.

♦ Bağırsak tıkanıklığı : Bağırsaklarınız tıkandığında ve bağırsak hareketiniz engellendiğinde ağrı, şişlik ve kramp hissedebilirsiniz. Ayrıca sindirim kanalından geçemediği için midede kalan sindirilmemiş yiyeceklerin bir sonucu olarak mide bulantısı hissedebilirsiniz.

♦ Karaciğer sorunları: Karaciğer hasarının veya hastalığının ilk belirtilerinden biri mide bulantısıdır. Ayrıca yorgunluk , ishal ve iştahsızlık yaşayacaksınız . Karaciğeriniz vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Verimli çalışmadığında toksinler birikerek mide bulantısına neden olabilir.

♦ Menenjit: Keskin baş ağrısı ve ense sertliğinin yanı sıra menenjitle birlikte mide bulantısı da yaşarsınız. Menenjit, ışığa ve sese duyarlılığa neden olur ve bunlar mevcut olduğunda baş ağrınız daha da kötüleşir ve uyaranlar giderilene kadar baş ağrısı mide bulantısı yaşarsınız.

♦ Migren: Migrenden muzdarip birçok kişide mide sorunları da gelişir. Şiddetli baş ağrıları mide bulantısına ve mide rahatsızlığına neden olur. Bağırsak ve beyin arasında bağırsak-beyin ekseni aracılığıyla doğrudan bir bağlantı vardır, bu nedenle bir organı etkileyen şey kaçınılmaz olarak diğerini de etkiler. 

Bulantıdan Nasıl Kurtulunur?

Tedavi, nedene bağlı olacaktır. Bir arabada belirli bir pozisyonda oturmak hareket hastalığına neden oluyorsa, koltuk değiştirmek sorunu kolayca çözebilir. 

Dramamin olarak bilinen hareket hastalığı için mide bulantısı ilacı da vardır. Mide asidi düşürücüler gibi bazı ilaçlar, GERD ve asit reflü ile ilişkili mide bulantısını da azaltabilir . Ağrı kesici ilaçlar şiddetli baş ağrılarıyla ilişkili mide bulantısını hafifletebilir. Hidrasyon ayrıca mide bulantısını önlemenin ve tedavi etmenin en doğal yollarından biridir.

Bulantı için Doğal Tedavi

Zayıf sindirim ve sindirim sorunları sıklıkla mide bulantısına neden olur. Bu rahatsız edici olabilir ancak tedavi edilebilir. Bulantıyı azaltmak ve oluşumunu azaltmak için daha iyi sindirim sağlamak için birkaç doğal seçenek vardır. 

Sindirim enzimleri , yiyeceklerin düzgün bir şekilde parçalanmasını sağlayarak mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Sindirilmemiş yağların ve proteinlerin en çok mide bulantısına ve karın ağrısı gibi diğer rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinmektedir. Lipaz , yağ sindirimine yardımcı olabilir ve protein sindirimini desteklemek için peptidaz alınır. 

Sızdıran bağırsak, bireylerin mide bulantısı hissetmesinin yaygın bir nedenidir. Sızdıran bir bağırsak, sindirilmemiş yiyeceklerin ve parçacıkların kana geçmesine izin verir. Mide bulantısı, vücutta dolaşan toksinlerin yaygın bir yan etkisidir. L-glutamin , sızdıran bağırsakları önleyen ve bu durumla ilişkili mide bulantısını azaltabilen bir amino asittir.

Aloe vera yaprağı jeli , mide bulantısı için başka bir doğal tedavi yöntemidir. Aloe vera, mide bulantısına neden olan tahriş olmuş bir sindirim sistemini yatıştırır ve iyileştirebilir. Bu şifalı bitki bileşiği ayrıca midenizde mide bulantısını ve mide bulantısını önleyen koruyucu bir astar sağlayabilir. 

Mide bulantısına neden olan tüm sindirim sorunları bağırsakla ilgili değildir. Karaciğer hastalığı, mide bulantısının yaygın bir nedenidir, ancak bu aynı zamanda doğal olarak da tedavi edilebilir. Siliphos, karaciğeri korumak için tasarlanmış bir süt devedikeni takviyesidir. Karaciğer, kan dolaşımınızdan temizlediği için her gün toksinlere maruz kalır. Bu, karaciğer hastalığına neden olabilecek oksidatif hasar riskini artırır. Siliphos karaciğeri koruyabilir ve hastalık ve buna bağlı mide bulantısı riskini azaltabilir.

Mide bulantısını önlemek

Mide bulantısı önleyici ilaçlar , özellikle belirli durumlarda bu sansasyona yatkınsanız, mide bulantısını önlemenin bir yoludur. Daha küçük ve daha sık öğünler mide bulantısını azaltabileceğinden, yeme alışkanlıklarınızı da değiştirebilirsiniz.

Yemek yedikten sonra yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmanıza yardımcı olur çünkü bu midenizi üzebilir ve mide bulantısına neden olabilir. Bulantı tetikleyicilerini önleyebilecek ve başlamasını önleyebilecek deneyebileceğiniz birkaç kullanışlı püf noktası da vardır:

♦ Deniz yolculuğundan kaçının
♦ Işıkların titremesinden kaçının
♦ Isı ve nemden kaçının
♦ Güçlü kokulardan kaçının

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Mide bulantınıza nefes almada güçlük ve göğüs ağrısı gibi kalp krizi semptomları eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım alın. Mide bulantısı kalp krizinin bir belirtisi olabilir, bu nedenle başka belirtiler mevcutsa göz ardı edilmemelidir. 

Mide bulantısı, şiddetli bir baş ağrısı ve boyun tutulması ile birleşirse yardım almanız gerekir. Mide bulantısının zehirli bir şey yutmanın sonucu olduğuna inanıyorsanız, hemen hastaneye gidin. Bulantı, sıvıları 12 saatten fazla bir süre tutamıyorsanız da sorun olabilir, çünkü şiddetli dehidratasyon meydana gelebilir.